OŠTRA REAGOVANJA I PITANJA U SNP NA ULTIMATUM DOS-a


Ko će da potpisuje izručenja Hagu

Može li u ravnopravnom odnosu da jedna partija naređuje drugoj šta treba da uradi. - Predrag Bulatović najavio i podršku "manjinskoj vladi DOS-a" da bi se sačuvala Jugoslavija. - SNP obećao biračima da nikog neće isporučiti haškom tribunalu


Podgorica, 5. juna

Posle sinoćnjeg zasedanja Demokratske opozicije Srbije, u vezi sa stavom Socijalističke narodne partije o Predlogu zakona saradnje sa haškim tribunalom, u ovoj partiji danas nije bilo nikakvih izjava. Možda je jedan od razloga to što danas zaseda crnogorski parlament u kome su čelnici ove partije poslanici.

Male su, ili gotovo nikakve, mogućnosti da Socijalistička narodna partija promeni stav opštinskih odbora, Izvršnog i Glavnog odbora po kome je izručenje naših državljana suprotno državnom i nacionalnom dostojanstvu. Kao kompromisno rešenje, ova partija je predlagala da se donese zakonski okvir o saradnji s Hagom, a da se ostalo prepusti republičkim parlamentima. Tako bi o izručenju naših državljana haškom tribunalu trebalo da odlučuju republike. Da li bi za tako nešto trebalo menjati savezni Ustav, to mogu jedino da utvrde pravni eksperti.

Sa stanovišta crnogorskog vladajućeg vrha, problema za izručenje jugoslovenskih državljana uopšte nema. Već ranije je predsednik Milo Đukanović izjavio da je njegova vlast spremna da izruči svakog ko se nađe u Crnoj Gori, ili ko ovde živi, a ko je osumnjičen u Hagu za ratne zločine.

"Zeleni karton" parlamentu

U crnogorskom Ustavu tako nešto nije definisano, već je ta materija regulisana saveznim propisima. Kako ovde ne drže do saveznih propisa, naročito ne onih koji im ne odgovaraju, onda se Đukanovićeva reč može smatrati zakonom.

Doduše, doskorašnji predsednik Ustavnog suda Crne Gore, sada sudija tog suda Blagota Mitrić smatra da je "prema saveznom Ustavu, isključiva nadležnost federacije u oblasti donošenja zakona o slobodama, pravima i dužnostima čoveka i građanina, kao i utvrđivanje sankcija za njihovu povredu". Po njemu, "formalnopravno Savezna vlada je dužna da utvrdi predlog zakona, a Savezna skupština da ga utvrdi ili odbije".

Ako bi se pošlo od moguće pretpostavke da se donese propis da ipak republički parlamenti regulišu ovu materiju i odlučuju o izručenju, onda bi izručenje dobilo verovatno "zeleni karton" u Crnoj Gori, pod pretpostavkom da crnogorski parlament uopšte prihvati da o tome raspravlja zbog činjenice da sadašnja parlamentarna većina ne prihvata savezne propise. Samo prihvatanje rasprave o tom dokumentu značilo bi priznavanje SRJ, koju oni uporno nazivaju takozvanom i nepostojećom.

Ipak, ako bi uz pritisak međunarodne zajednice i to prihvatili, onda bi sigurno izglasali "izručenje". Socijalistička narodna partija bi bila protiv toga, ali bi bila u manjini. Ona bi, međutim, u tom slučaju sačuvala moral kod svojih birača, jer nije kriva što nema većinu pa da donese odluku za koju se zalaže.

Možda se čitav čvor oko Haga upravo zapetljao oko toga ko će da potpiše akt o mogućim izručenjima. Očigledno i sam DOS, da je u mogućnosti, teško da bi stavio potpis, a Socijalistička narodna partija je protiv izručenja uvek bila. Glavni moto, kojim je SNP privukao biračko telo, jeste da njeni poslanici u saveznom parlamentu kao i predstavnici u Saveznoj vladi neće dati pristanak za izručenje bilo kojeg državljanina.

Bez obzira na razna uveravanja, doduše ne iz Socijalističke narodne partije, već pre svega od njenih koalicionih partnera da će se kompromis naći, primetno je udaljavanje stavova oko ove značajne materije. Izlete i neke neodmerene reči, naročito od "mladih političara DOS" i srpskog ministra pravde Batića, kome ovde otvoreno zameraju.

Ako je tačno preneto i to da je DOS ostavio Socijalističkoj narodnoj partiji dva dana za promenu stava, onda i to unosi nezdrave tonove. Oni bi se mogli komentarisati u smislu da neko nekom hoće da bude nadređen i s pravom se postavlja pitanje može li jedna partija oročavati drugoj šta ona treba da uradi.

Čemu tolika brzina u donošenju zakona

Kriza vlasti se nazire, iako se ne vidi. Predrag Bulatović, predsednik SNP, već je izjavio da je njegova partija spremna da podrži i manjinsku vladu DOS. To znači da najavljuje povlačenje iz vlasti, ako bi se time sačuvala Savezna Republika Jugoslavija. Manjinska podrška vladi nije isto što i učešće u vladi, pa bi se eventualna takva vlada našla na vetrometini.

U Crnoj Gori se danas ne pronose vesti da bi Socijalistička narodna partija mogla, ako se izazove kriza Savezne vlade, da pruži ruku svom ranijem koalicionom partneru Socijalističkoj partiji Srbije i da zajedno sa ostalom opozicijom ima i izvršnu i zakonodavnu vlast u federaciji. U parlamentarnim društvima, naravno, i to je moguće, ali u ovoj partiji o tome niko ništa ne govori, čak ni u obliku moguće ideje.

D. Bećirović

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште