IZJAVA REPUBLIČKOG PREMIJERA ZORANA ĐINĐIĆA

Izručenje Miloševića sačuvalo Jugoslaviju

Ili će savezna država biti postavljena na normalnim temeljima, ili ćemo se razići na civilizovan način. - Predsednik Koštunica nije bio obavešten o činu izručenja, ali to je "tehnički detalj" i "pitanje satnice", rekao Đinđić


Premijer Srbije Zoran Đinđić izjavio je juče da do kraja godine mora biti pronađeno rešenje o odnosima Srbije i Crne Gore u saveznoj državi, o čemu bi prethodno trebalo da se izjasne građani Crne Gore na referendumu.

U intervjuu za emisiju BK Televizije "Nije srpski ćutati", on nije isključio mogućnost stvaranja samostalnih država, a u tom slučaju bi najpre došlo do razgraničenja dve republike, a potom do pregovora o "eventualnoj zajednici ma kakvog oblika".

Đinđić je rekao da će crnogorskim vlastima biti ponuđen predlog ustavnog uređenja i rok od dva ili tri meseca da se o njemu izjasne.

Manevarski prostor

On je odbacio kritike i optužbe zbog izručenja bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića Haškom tribunalu, ponovivši da to nije bila njegova lična odluka, već Vlade Republike Srbije, na osnovu većinskog stava u DOS-u.

Dodao je da je tom vladinom odlukom stvoren manevarski prostor do jeseni, do kada bi trebalo da bude definisan stav zemlje prema Haškom tribunalu i tempo kojim bi nastavila integraciju u međunarodnu zajednicu.

Đinđić je rekao da će odluka o daljoj saradnji sa Hagom biti donesena najpre u okviru DOS-a, te da će nakon toga biti moguć i razgovor sa "ljudima iz Haga", kojima bi moglo da se kaže: "Jesmo za saradnju, ali tražimo da od tih 15 (optuženih) petorici bude suđeno u Beogradu".

On je naglasio da neće doći do raspada DOS-a zbog izručenja Miloševića, već do "izvesne krize". Ponovio je da u toj koaliciji postoje razlike o tehnici saradnje sa haškim sudom, ali da "strateški o Hagu nema spora".

Premijer Đinđić je ocenio da je priča o izručenju Miloševića mistifikovana, jer se "ne radi o nedužnom čoveku, već o nekome ko je mnogo skrivio i ko je već bio u zatvoru".

"Radilo se o promeni zatvora, a ne o tome da će biti osuđen na smrt", rekao je Đinđić, dodajući da bi sud u Hagu, "kao sud UN, trebalo tretirati kao nacionalni sud".

On je rekao da bi zato i prebacivanje Miloševića u zatvor Haškog tribunala u Ševeningenu trebalo tretirati kao "transfer iz zatvora u Beogradu u zatvor u Požarevcu".

Na pitanje zašto jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica nije bio obavešten o činu izručenja Miloševića, Đinđić je rekao da je to "tehnički detalj" i "pitanje satnice".

Ukazao je i da je u pozivu za sednicu vlade bilo navedeno da je reč o vanrednoj sednici na kojoj vlada treba da odluči šta će učiniti u slučaju da Savezni ustavni sud ospori Uredbu Savezne vlade o saradnji sa Haškim tribunalom.

Đinđić je istakao i da je Ustavni sud odgovoran za to što je Milošević izručen na Vidovdan, jer je za taj dan zakazao raspravu o pokretanju postupka ocene ustavnosti Uredbe.

On je rekao i da su neke sudije Saveznog ustavnog suda bile obaveštene privatno da će biti primenjen Statut Haškog tribunala ako Uredba Savezne vlade bude proglašena neustavnom.

Prema njegovim rečima, za taj stav DOS znali su i koalicioni partneri na saveznom nivou iz Socijalističke narodne partije.

Izbori usporavaju reforme

Odbacujući kao neosnovane i tvrdnje da je Milošević izručen zbog Donatorske konferencije, on je rekao da "nema nagrade za izručenje", jer je to bila obaveza koja je mogla da bude odlagana izvesno vreme, ali bi "1. septembra bio ispostavljen račun koji bi glasio: ’Ili izručite svih 16 koji su na listi (Haškog suda) ili prekidamo (međunarodna zajednica) svaku saradnju sa vama’".

Đinđić se izjasnio protiv vanrednih izbora, ocenjujući da bi oni usporili reforme.

On je rekao da se izbora ne plaši, ali da u sadašnjoj situaciji DOS-u ne treba više podrške biračkog tela nego što ima. Dodao je i da bi izbori mogli biti protumačeni kao pokazatelj nespremnosti DOS-a da bez njih reši međusobne nesuglasice.

Đinđić je potvrdio da i u društvu i unutar DOS-a postoje protivnici koncepta brzih reformi, ali je ocenio da je "stepen saglasnosti" za fundamentalne reforme zadovoljavajući.

Govoreći o reformama u policiji, on je rekao da je "u prvoj liniji komande 80 odsto ljudi zamenjeno", odnosno imenovano 166 novih, te da je u proteklih pet meseci pokrenuto 480 disciplinskih postupaka zbog zloupotrebe položaja i podneto 90 krivičnih prijava. Dodao je da je suspendovano 137 pripadnika MUP-a a 55 je otpušteno ili prevremeno poslato u penziju.

Đinđić je odbacio i optužbe da kontroliše promet duvanom, ističući da je u junu registrovan uvoz 800 tona cigareta, što je za 20 odsto više u odnosu na celokupan uvoz u protekle četiri godine, koji je iznosio 700 tona.

(Beta)

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште