Title: Message

BEOČINSKU CEMENTARU NAPUSTILO 960 RADNIKA
Strah prepolovio fabriku

Od planiranih 20.200.000 maraka za socijalni program, otpremnine „pojele” deset miliona više. - Radnici moraju sami da za ovu godinu na ime poreza plate od dva do sedam odsto od ukupno isplaćene svote. - Nedostaje oko 200 zaposlenih - poručuje predsednik sindikata Branko Čović, i najavljuje dalju borbu s poslodavcem. - Svima ćemo pomoći - obećava Tatjana Mihajlov u ime „Lafarža”

Od 1. septembra u „Beočinskoj fabrici cementa - Lafaržu” broj zaposlenih je prepolovljen. Od ukupno 2.000 radnika, 960 se opredelilo da dobrovoljno napusti fabriku, prema programu koji je ponudio poslodavac. Svima koji su se opredelili da odu naknade će biti isplaćene u roku od tri meseca od dana podnošenja zahteva, što znači da će svi radnici dobiti novac pre isteka ove kalendarske godine.

ŠTA KAŽE POSLODAVAC
Radnici ostaju
do novembra

Prema najnovijoj informaciji koju smo dobili iz „BFC-Lafarža“, za dobrovoljni odlazak prijavila su se 964 radnika. Oni će fabriku napuštati sve do kraja novembra, u skladu s potrebama posla, na što su pristali.
Prvog septembra završena je prva faza socijalnog programa, a počinje sledeća koja se odnosi na rad s onima koji odlaze iz firme u smislu pronalaženja novog posla, savet ili podršku u otvaranju malih privatnih preduzeća. Deo zaposlenih je već počeo sa samostalnim radom, a pojedinci su prešli na druga radna mesta.
Paralelno sa realizacijom socijalnog programa, ostvarena je rekordna proizvodnja i prodaja, koja je u avgustu bila veća za 18 procenata nego u istom periodu lane.

Predsednik većinskog sindikata Branko Čović kaže da je poslednja nedelja avgusta najviše uticala na opredeljenje radnika za odlazak iz fabrike, a razloga za to bilo je više. Jedan od njih je to što čak do 26. avgusta nije definisana necementna delatnost, pa se svako bojao da bi se mogao naći u toj grupi za koju posle dolaska „Lafarža” nema mesta u cementari.
- Poslodavac nije dao odgovor na deo socijalnog programa koji se odnosi na zapošljavanje, nije jasno definisao koji će sve pogoni i do kada raditi, što je za rezultat imalo krajnju neizvesnost kod radnika - kaže Branko Čović. - Čašu je prelilo priznanje poslodavca tek 20. avgusta da zaposleni moraju sami od ukupno dobijenih novaca - što za plate, što za otpremnine - da plate porez, za ovu godinu koji iznosi od dva do sedam procenata, što smo mi u sindikatu tvrdili i ranije, a oni su poricali. To je veoma nepovoljno za radnike i umanjuje količinu novca kojim treba da obezbede neku budućnost.
Naš sagovornik kaže da je sindikat ukazivao na ovo mnogo pre isteka roka za prijavu radnika za dobrovoljno napuštanje fabrike, a poslovodstvo nije htelo da prizna i radnici su se, nadajući se da će im sav novac na ime otpremnina i ostati, masovno prijavili.
Čović se pita kako će cementara da nastavi rad, jer su novom sistematizacijom predviđena 1.204 radna mesta (dakle, bez necementnih), a odlaskom 960 radnika ostalo je oko 1.000 ljudi. I među njima ima onih iz necementnih delatnosti, tako da prve procene ukazuju na to da će cementari nedostajati oko 200 radnika, priča nam Čović.

Porez na dohodak

Prilikom isplate jednokratne novčane naknade zaposlenima koji su se prijavili da dobrovoljno napuste fabriku, kompanija je obračunala i uplatila porez u skladu s važećim zakonskim propisima - kažu poslodavci. Međutim, kada je u pitanju godišnji porez na dohodak građana, on je propisan posebnim zakonom. Neoporezivi iznos za 2001. godinu iznosio je 502.000 dinara neto, a za 2002. godinu neoporeziva granica će se znati tek u februaru 2003.
Koliki će biti taj iznos sledeće godine, za sada je neizvesno, jer zavisi od više faktora. Stopa poreza bi se, u odnosu na ukupan iznos otpremnine, koje će se u oporezivanju pripisati zaradama, mogla kretati od dva do sedam procenata, saopštili su nam u „BFC-Lafaržu“

- Iako je za dobrovoljno napuštanje fabrike probijena planirana kvota od 1.100.000 evra namenjena za socijalni program (otpremnine „teže” oko 16.000.000 evra), svejedno zahtevamo da se radnicima koji su ostali u fabrici omogući prekvalifikacija ili dokvalifikacija, kako bi našli svoje mesto ovde i posle pet godina, ili se zaposlili negde drugde - kaže Čović.
Od kojeg novca će to biti, treba da brine poslodavac koji je preuzeo obavezu da socijalni program realizuje kroz pet godina, a ne za samo nekoliko meseci. Sindikat i dalje insistira da poslodavac definiše koje su to necementne delatnosti.
- Još 2. jula smo objavili da nismo dali saglasnost na „Otvorene mogućnosti za dobrovoljno napuštanje fabrike” - kaže Čović.
Iako su predstavnici „Lafarža” ponavljali da to i nije potrebno, predsednik sindikata podseća na preuzetu obavezu o bliskoj saradnji sa sindikatom, koja je sastavni deo socijalnog programa.
Direktorka Integracije Tatjana Mihajlov u kratkoj izjavi za „Dnevnik” kaže da su se za dobrovoljno napuštanje fabrike prijavili radnici svih profila, od rukovodilaca i nekvalifikovanih do kvalifikovanih, kao i od najmlađih do onih pred penzijom.
- Svima ćemo pomoći koliko budemo mogli preko naše Agencije za zapošljavanje - kaže ona. - Trudićemo se da im pomognemo da lakše osmisle novo zapošljavanje, da se možda grupišu, kako bi brže realizovali neki projekat.

http://www.dnevnik.co.yu/Strane/drustvo.htm

R. Dautović

<<BFC-2.jpg>>

Одговори путем е-поште