Elias Aarnio kirjoitti:

Onko käytännöllisiä ehdotuksia siitä, miten lähdetään liikkeelle?

Miten teemme web-kilkkeillä massaa siten, että niistä voidaan tuottaa sopivia paketteja, joille annetaan versionumerot?

En minä oikein sitä osaa sanoa. Mutta tällainen kokonaisuus olisi aikamoinen tavoite. Mutta tällaista sivustoa tuskin ylläpidetään amatöörivoimin.

http://www.arabeyes.org/

Siinä oikealla luetellaan projekteja.

Debian
Drupal
Freedesktop
GNOME
KDE
Mandriva
Manpages
Mozilla
OpenOffice
Plone
QT
Wordlist

Pavel Janik tekee arabiankieliset OOo:t. Heillä on käytössään cvs ja cvs-view, minne po-tiedostot viedään. Sieltä sitten luodaan GSI_fi.sdf-tiedosto.

http://cvs.arabeyes.org/viewcvs/translate/openoffice/avmedia/source/

(file) framework.po (graph) 1.3 11 months khayat  - Merge with M78

http://cvs.arabeyes.org/viewcvs/translate/openoffice/readlicense_oo/docs/

(file) readme.po (graph) 1.50 7 weeks khayat  - Update to M147

Joku (khayat) ylläpitää po-tiedostoja ja kertoo mistä OOo:n versiosta on kysymys. Jotkut muuttuvat harvoin, jotkut joka versiossa.

Näinhän mekin sinänsä toimimme tällä hetkellä OpenOfficen kohdalla. Marko ylläpitää cvs:ää ja mina haen sieltä po-tiedostot ja teen GSI_fi.sdf-tiedoston, jonka Pavel hakee.

Tuolla sivustolla taitaa kaikki mahdollinen olla cvs:ssä.

http://cvs.arabeyes.org/viewcvs/
----

Mozilla-projektit, KDE, Gnome, OOo ja lukuisat muut projektit käyttävät po-tiedostoja, kuten tuolta Arabeyes-sivustoltakin voi huomata.

Kaikkia eri projektien po-tiedostoja käsitellään cvs:ssä samalla yhtenäisellä tavalla.

Minulla on sellainen kuva mielessäni suppilosta; tavaraa putoaa anonyymisti web-sivulta; tarkastajat päästävät sen eteenpäin ylläpitäjille.

Pootle voisi sopia anonyymikäyttöön. Muu olisi sitten aika pakosta Linuxin, KBabelin ja cvs:n käyttöä. Windowsille ei oikein ole hyviä po-työkaluja.

Niin tuolla Arabeyes-sivustollakin todetaan.

http://www.arabeyes.org/download/documents/guide/translator-guide-en/tools.html

KiChapa on hieno sanakirja; sellaiseen tulisi saada nykyisen OOo:n massan lisäksi KDE ja Gnome. Siinä olisi jo aikamoinen pohja muillekin projekteille.
----

Asmo.

---------------------------------------------------------------------
To unsubscribe, e-mail: [EMAIL PROTECTED]
For additional commands, e-mail: [EMAIL PROTECTED]

Reply via email to