On Sat,22.Aug.09, 09:52:49, Volodia Macovei wrote: > Să ne tragem puțin sufletul și să lămurim câteva lucruri. > > În primul rând, regret faptul că, așa cum se discută aici, se transformă un > proiect generos într-o broșurică de propagandă, de genul celor care stau > aruncate pe măsuțele din sălile de așteptare de la policlinici. Dacă sperați > ca douâ-trei file de propagandă pro-software-liber să convingă pe cineva, > atunci dați-mi voie să vă spun că, în opinia mea, abordați greșit această > problemă: nu va fi nimeni convins și nici măcar făcut curios. Se cunosc atât > de puține lucruri în această zonă încât fluturași de genul: "Încearcă-mă, că > n-ai să regreți!" nu crează decât, eventual, o reacție de genul: "Uite-i și > pe ăștia! Bine că nu umblă din ușă în ușă!".
[tăiat] Volodia, Cred că ai dreptate în ce ai scris aici și e-book-ul imaginat de tine ar putea fi foarte folositor și sunt dispus să contribui dacă crezi că ce scriu eu poate fi util. Dacă nu atunci ajut cum pot: corectură, formatare, ... :) În ce privește broșura și/sau pliantul cred că au și acelea utilitatea lor, dar nu singure. De fapt eu cred că sunt necesare toate trei: pliantul ca introducere, broșura ca să deschidă apetitul și e-book-ul care explică tot ceea ce cititorul vrea/este dispus/are timp să citească. Dacă pliantul și broșura vor fi proiecte separate în opinia mea este un detaliu organizatoric care trebuie stabilit de cei ce vor să contribuie la ele. Salutări, Andrei -- Dacă aveți probleme cu afișarea diacriticelor trebuie să vă actualizați fonturile. Vedeți http://wiki.debian.org/L10N/Romanian/Lenny/Notes pentru mai multe detalii.
signature.asc
Description: Digital signature
__________________________________________________ Lista de discuţii a Grupului pentru Software Liber http://softwareliber.ro/ [email protected] http://softwareliber.ro/contact/lista/
