DRŽAVNI UDAR DOS

Advokat Toma Fila: Ukoliko se parlament i Vlada ogluše o zahtev Ustavnog suda za vraćanje mandata poslanicima, to ne znači ništa drugo nego svojevrstan udar na državu i Ustav

BEOGRAD - Advokat Toma Fila, komentarišući odbijanje državnih organa da sprovedu odluke Ustavnog suda Srbije o vraćanju poslaničkih mandata, kaže da takvo ponašanje režima predstavlja državni udar.

- Ako se i parlament i Vlada ogluše o zahtev Ustavnog suda, to ne znači ništa drugo nego svojevrstan udar na državu i Ustav. U tom slučaju, reagovaće međunarodna zajednica i opet nas opomenuti da proverimo definiciju demokratije - kaže Fila.

Iako Ustav nalaže da se sve odluke Ustavnog suda Srbije moraju izvršavati bez odlaganja i da su obavezujuće za sve državne organe, predsednik USS Slobodan Vučetić je prinuđen da dokazuje kako je odluka o vraćanju poslaničkih mandata obavezujuća za parlament.

Malo su nervozni

- Ukoliko do ostavljenog roka parlament ne izvrši sudske odluke, obratiću se Vladi Srbije u nastojanju da se na taj način određeni poslanici vrate u skupštinske klupe. Odnos sa izvršnom vlašću je specifičan, jer su u pitanju nezavisne instance i nije realno da će se tako doći do rešenja problema. U tom slučaju, sud ima ingerencije da donese odluku o povratku u pređašnje stanje, vrati poslanicima mandate i o tome samo obavesti RIK - kaže Vučetić.

Vučetić pomogao režimu

- Slobodan Vučetić učinio je DOS-u veliku uslugu donevši odluku da mandati pripadaju poslanicima. Da je odlučeno da mandati pripadaju strankama eliminisani bi bili stranka Baneta Ivkovića, ono što je otpalo od Velimira Ilića i Socijaldemokratska partija, jer bi mandati bili vraćeni SPS-u, Novoj Srbiji i SD-u Vuka Obradovića. Takav odnos snaga u parlamentu DOS-u bi još manje išao u korist - objašnjava advokat Toma Fila i naglašava da Slobodanu Vučetiću "niko ne može ništa jer se nalazi na čelu najvišeg organa u zemlji i mogao bi biti smenjen samo po zakonom predviđenim uslovima".

Pokušaji vladajuće koalicije da diskredituju predsednika USS-a sve su učestaliji, pa se tako, posle premijerove ocene da Vučetićeva odluka u parlament uvodi Albance, javio i portparol DS-a koji je podsetio da je predsednik suda pre 13 godina bio Miloševićev kandidat na izborima. Terminologija i način političkog obračuna koje su "demokratski" lideri preuzeli od svojih autoritarnih prethodnika, ne uznemirava mnogo sudiju Vučetića koji kaže da im ništa ne zamera.

- Oni su nervozni i vođeni dnevno-političkim interesima. Svoje odluke ne donosim pod političkom presijom bilo koga. Svako čije pamćenje seže više od deset godina unazad zna da sam se na sopstveni rizik suprotstavljao Miloševiću verujući u svoje ideje i da kao kandidat na izborima nisam prošao upravo zato što nisam bio favorit - kaže Vučetić.

Navikli na bič vlasti

Političku hajku sličnu Vučetićevoj doživeo je i bivši predsednik Saveznog ustavnog suda Momčilo Grubač posle odluke da poslanike DSS-a treba vratiti u parlament. Grubač posle napada na Vučetića kaže da je važno da njegov kolega sve to izdrži, jer je to jedini način da se ostvari ideal nezavisnog sudstva.

- Sud je tu da sudi, a ne da smišlja kako da sprovodi svoje odluke. Vučetić može da vrati stvari u period od februara 2001, ali to malo vredi ako parlament odluči da ga ignoriše kao što to sada čini. Nije sporno da će takav stav biti plaćen raspuštanjem Skupštine, novim izborima, a možda i težim sankcijama - ističe Grubač.

Grubač tvrdi da je ignorantski odnos parlamenta i Vlade prema sudskim odlukama posledica "bolesti demokratije". Prema njegovoj oceni, državni organi nisu navikli na nezavisno sudstvo, već na bič izvršne vlasti i da po inerciji teže da takvo stanje stvari zadrže.

J. PANTOVIĆ


http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/

 

Reply via email to