On Fri, 26 Aug 2005, Adi Andrei wrote:

> "Lenea e cucoana mare!"... Trebuie sa intru in fiecare zi pe fiecare
> server si sa iau arhiva respectiva. Si nu sunt decat vreo 12 servere. As
> vrea sa fac in felul urmator: dupa ce s-a creat acea arhiva cu
> back-up-ul, ea sa fie trimisa automat la o adresa de mail ca atasament

        Ai vreo 70 de posibilitati:
        1. uuencode/uudecode;
        2. mimencode/mimedecode;
        3. module CPAN pentru perl care sa-ti faca mesajele multipart 
encodate cum alegi tu.
        4. o modalitate de a-ti cara automat arhivele pe un server anume 
(rsync, scp, altele);
        5. you name it.

> de unde o iau cu POP3 cand verific mail-ul. E-mail-ul vreau sa-l trimit
> din cron. Am incercat ceva cu mutt, dar imi cere confirmare pentru
> subiect, text de mesaj, atasament... nu am gasit cum sa trimita fara sa
> mai ceara si confirmarea. Idei?

        expect, parametri, redirectari de input, etc etc.

-- 
Any views or opinions presented within this e-mail are solely those of
the author and do not necessarily represent those of any company, unless
otherwise expressly stated.

Raspunde prin e-mail lui