(desi toti neuronii tipa ca esti un troll o sa ignor acest aspect in ideea ca chiar daca esti macar alti oameni care citesc lista si ar fi interesati de afirmatiile tale sa primeasca raspunsuri corecte)
On Monday 05 February 2007 18:27, Sebastian Antonescu wrote: > > Sau invers? > > Te-ai uitat pe net sa vezi care a fost verdictul in procesul > > respectiv? A fost procesul cistugat de SCO (in spatele carora s-au aflat > > cei de la Microsoft care nu stiu ce sa mai faca sa aiba monopol)?. Arunca > > un ochi pe slashdot.com si vesi povestea. > > Procesele sunt mai multe, toate fara un verdict final. Deci te contrazici. Afirmi ca e ilegal sa folosesti linux dar te bazezi pe niste procese fara verdict final. Care e logica ? De asemenea afirmi ca Linus Torvalds a furat cod, daca ai studia mai bine problema ai sa vezi ca toate procesele ridica problema ca IBM ar fi incorporat in Linux cod sub licenta de la SCO. Linus Torvalds nu a fost niciodata angajat IBM deci e imposibil ca EL sa fi furat codul despre care se judeca SCO si IBM. Procesul doar discuta daca anumiti angajati ai IBM ar fi facut asta. Alte intrebari pt tine: - tinand cont ca acest proces este asa de "high profile" si de vechi (deja ceva ani) nu crezi ca daca existau dovezi clare ale vinovatiei acestea erau deja de mult cunoscute ? care e interesul SCO in a ascunde dovezile clare de care dispune in aceasta problema tinand cont ca orice zi de ascundere convinge tot mai multa lume ca nu e dreptatea de partea lor ? > Cine le vinde si cine imi ofera suport tehnic? Suport tehnic poti obtine de la orice distribuitor comercial de distributii linux (si nu numai), numesc aici RedHat, Novell (apropos ca tot iti faceai griji legale, Novell are un contract cu Microsoft care te protejeaza pe tine ca client Novell in special). > Are Linux Torvalds > firma lui care ofera asta ceva? Presupun ca vrei sa spui Linus Torvalds. Torvalds nu participa in nici un fel in comercializarea linuxului. Dar codul scris de el (apropos desi nu am o statistica exacta sunt sigur ca mai putin de 5% din codul Linux actual este scris de Torvalds deci acesta e oarecum irelevant cantitativ vorbind) este oferit sub o licenta ce permite utilizarea acestuia pt comercializare. De altfel tot codul (de orice ar fi scris) din Linux este sub aceasta licenta (vezi pe google "GPL v2"). Iar firme ca RedHat, Novell preiau cod scris de altii, eventual il imbunatatesc si ei (conform cerintelor clientilor lor). > > Exista mai multe sisteme de fisiere pe linux. Vei vedea ca sint > > mai performante ca NTFS si cel putin la fel de sigure (e NTFS sigur??). > > Nu stiu ce a facut Reiser acasa cu nevasta'sa, dar nu inteleg cum > > este afectata calitatea codului scris de el de preferintele sale sexuale. > > NTFS este sigur si performant. Consultantii nostri ne-au asigurat de > aceste fapte. Hans Reiser este un criminal. Nu cred ca "da bine". Faci foarte multe afirmatii grave pentru care nu oferi dovezi. O sa le atac obiectiv: 1. NTFS sigur: in ce sens ? securitate ? sau robustete ? apoi comparat cu ce in ce situatii exacte s.a.m.d 2. NTFS performant: comparat cu ce ? in ce benchmark exact ? 3. Hans Reiser este un criminal: deocamdata este proces fara verdict final. Daca tu consideri pe cineva vinovat inainte sa se decida justitia atunci nu-ti doresc sa te acuze nimeni de nimic intr-un proces ca altfel o sa fie complex de dovedit tie insuti ca esti nevinovat. Dar putem lua cazul pesimist, sa presupunem ca este un criminal, sunt de acord ca nu "da bine" dar daca ai afla ca unul din inginerii de baza de la dezvoltarea NTFS-ului a omorat pe cineva te va face sa renunti la NTFS (ah probabil ca nu o sa afli asa ceva niciodata pt ca in firme ca Microsoft aceste lucruri sunt intotdeauna bagate sub pres) ? Calitatea unui sistem de fisiere nu are nici o legatura cu dosarul penal al creatorilor sai ci o stabilesti prin teste si benchmark-uri. Daca e adevarat ca niste consultanti IT au facut multe din afirmatiile preluate aici atunci imi pun mari intrebari asupra calitatii acestora. Dar evident nu trebuie sa ma crezi pe mine, poti incerca sa intrebi alti consultanti, eventual incearca de la o firma care nu a lucrat DOAR cu solutii Windows ci o firma care ofera consultanta pe multe platforme (Windows, Unix, Linux, etc). -- Mihai RUSU Email: [EMAIL PROTECTED] GPG : http://dizzy.roedu.net/dizzy-gpg.txt WWW: http://dizzy.roedu.net "Linux is obsolete" -- AST _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
