On 07/13/2010 03:09 AM, zgrim wrote:
>     Nu stiu daca are rost sa mai insist, dar here goes nothing,
multumesc totusi pentru ajutor

> am mentionat ca poti specifica FS cu -F:
mda, mi-a scapat

>     perl -F- -lane '$,=" "; print @F[0..$#F-2]' <file>
>  
>  iar daca vrei in output fs '-', il schimbi in sursa:
>     
>     perl -F- -lane '$,="-"; print @F[0..$#F-2]' <file>
Ok, multumesc, aceasta linie merge.
nu am nici cea mai vaga idee de ce, intru-cit: 1. cunostintele mele de
perl sunt cel mult de baza (ceva sintaxa) 2. chiar nu am gasit (nici
macar in 2-3 tutoriale de perl) ce inseamna $,="-"; (aceasta fiind
diferenta intre cele doua linii si din cite vad in rezultat, setarea
OFS-ului)

>  Documentatie detaliata despre toate astea gasesti cu 
>     perldoc perlrun
>     perldoc perlvar
multumesc de info

>  Am trecut peste comentariul usor deplasat cu ficatul, de mai sus, pana la 
> urma e
> treaba ta ce scule iti pui in geanta, care oricum pare goala in momentul de 
> față.
nu am nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti. poti sa fii mai
specific, te rog, si sa precizezi ce anume din ce am scris eu te-a
ofensat? sau e posibil sa fi introdus in mod nefericit textul destinat
unui alt interlocutor in acest mail?
Inca odata, multumesc pentru informatiile si ajutorul legate de perl.

Adrian

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui