On 07/13/2010 03:09 AM, zgrim wrote: > Nu stiu daca are rost sa mai insist, dar here goes nothing, multumesc totusi pentru ajutor
> am mentionat ca poti specifica FS cu -F: mda, mi-a scapat > perl -F- -lane '$,=" "; print @F[0..$#F-2]' <file> > > iar daca vrei in output fs '-', il schimbi in sursa: > > perl -F- -lane '$,="-"; print @F[0..$#F-2]' <file> Ok, multumesc, aceasta linie merge. nu am nici cea mai vaga idee de ce, intru-cit: 1. cunostintele mele de perl sunt cel mult de baza (ceva sintaxa) 2. chiar nu am gasit (nici macar in 2-3 tutoriale de perl) ce inseamna $,="-"; (aceasta fiind diferenta intre cele doua linii si din cite vad in rezultat, setarea OFS-ului) > Documentatie detaliata despre toate astea gasesti cu > perldoc perlrun > perldoc perlvar multumesc de info > Am trecut peste comentariul usor deplasat cu ficatul, de mai sus, pana la > urma e > treaba ta ce scule iti pui in geanta, care oricum pare goala in momentul de > față. nu am nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti. poti sa fii mai specific, te rog, si sa precizezi ce anume din ce am scris eu te-a ofensat? sau e posibil sa fi introdus in mod nefericit textul destinat unui alt interlocutor in acest mail? Inca odata, multumesc pentru informatiile si ajutorul legate de perl. Adrian
_______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
