On Thu, 24 Feb 2005 13:41:48 +0200 (EET)
Mihai Rusu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> Singurul lucru ramas de verificat este daca glibc-ul este recent
> enough (2.3.x?) si daca a fost compilat cu headers de 2.6.x si cu
> optiunea de NPTL. De exemplu daca lansezi un program care foloseste
> threads, ca xmms, iti apare un singur proces la "ps" ? :)

afaik si in varianta noua (nptl) threadurile tot ca procese sunt vazute,
numai ca sunt cumva 'ascunse'
la ps trebuie sa folosesti un switch (parca m), iar in /proc apar
directoare cu . in fata pid-ului

Alex

--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui