D-na Matache! Cand vorbim de invatamantul pentru rromi, problema prioritara nu o constituie cu precadere lupta contra segregarii, ci sunt mai multe probleme, mai multe urgente de rezolvat: 1.faptul ca nu avem burse sa dam liceenilor ca sa stea in internat! 2. faptul ca nu am cu ce face scoala de vara de limba rromani ca sa pun cat mai multi profesori de rromani in scoli, ca sa creeze motivatie reala; 3. faptul ca nu am avut de la OSI Budapesta si nu mai am burse nici de la altii pentru studentii rromi care sa se formeaza la distanta, ca profesori; 4. faptul ca nu avem bani pentru scolari si studenti ca sa-i ajutam ca sa urmeze scoala si facultatea. 5. faptul ca nu se gasesc bani pentru mediatorii scolari, pe plan local.
Hai sa le rezolvam pe astea mai intai, apoi, o sa vedeti, ca nu o sa mai avem nici segregari, nici intoleranta fata de rromi sau altele de genul asta mai usor de luptat cu ele. Cred ca nu trebuie sa pornim cu frisca, ci cu blatul! Gheorghe Sarau //////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Dl. Sarau, Noi (Romani CRISS) consideram ca este util, nu neaparat urgent. Noi am gandit ca pactul sa fie semnat de principalii actori in domeniul educatiei copiilor romi si romilor in general. Cred ca segregarea copiilor romi (de exemplu) trebuie sa fie vazuta atat din perspectiva Ministerului Educatiei, dar si a CNCD-ului, ONG-urilor si nu in ultimul rand a ANR-ului. De acord insa ca, este posibil ca si alte organizatii non guvernamentale sa doreasca sa semneze astfel de docuemnte. Este insa nomal ca Amare Romentza si Institutul participa datorita experientei acumulate in ceea ce priveste educatia, mai ales cea interculturala, iar Romani CRISS pentru experienta in domeniul segregarii. Noi ne dorim sa avem acest parteneriat pentru ca asigura un process mai rapid si nu va fi nevoie sa consumam timp si resurse facem lobby pe langa fiecare institutie sa rezolve chestiuni incluse in memorandum si agreate deja de noi toti. Sper sa gasim o solutie comuna. Cred ca Georgiana v-a informat pe toti ca dorim sa dezbatem acest subiect in cadrul unei mese rotunde. Multumesc tuturor pentru feed-back, Magda ////////////////////////////////////////////////////////////////////////// > From: MINORITATI [mailto:[EMAIL PROTECTED] > Sent: 27 iunie 2006 17:05 > To: Calin RUS > Cc: [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; MINORITATI; Liliana > Preoteasa; Institutul Intercultural Timisoara; [EMAIL PROTECTED]; > [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; georgiana; > [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; Dan Doghi > Subject: Re: Educatie- Memorandum cooperare > > > > Pentru ce este asa de util si de urgent acest Memorandum?? Un an de zile > nu > a mai zis nimeni nimic! > > Putem semna, punctual, ca Minister, cu fiecare dintre parti. Dar, dupa > aceea, vor veni altii, ca, uite, i-am ignorat, si vor dori si ei. > > V-ar conveni sa semnati cu toata lumea si tot timpul astfel de acte de > <impaunare>??? > > Cred ca nici o institutie nu semneaza <in bloc> cu toata lumea asa, in > principiu!!! > > Cred ca putem semna, punctual, cu fiecare institutie si pe o perioada > determinata, pe un anumit proiect. > > > > conf.dr. Gheorghe Sarau > consilier pentru limba rromani si rromi > Ministerul Educatiei si Cercetarii > G-ral Berthelot 28-30 > sect.1 Bucuresti > tel. 0040-21-405 56 39, 405 62 38 > fax. 0040-21- 310 42 15 > [EMAIL PROTECTED] > > ----- Original Message ----- > > From: Calin <mailto:[EMAIL PROTECTED]> RUS > > To: [EMAIL PROTECTED] ; 'Nicolae <mailto:[EMAIL PROTECTED]> > Gheorghe' ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; > [EMAIL PROTECTED] ; Dan Doghi <mailto:[EMAIL PROTECTED]> ; Centrul > <mailto:[EMAIL PROTECTED]> Amare Rromentza ; [EMAIL PROTECTED] ; > [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] > > Cc: [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] > ; > [EMAIL PROTECTED] > > Sent: Tuesday, June 27, 2006 4:34 PM > > Subject: Re: Educatie- Memorandum cooperare > > > > Stimati colegi, > > > > In numele Institutului Intercultural Timisoara reconfirm disponibilitatea > de > implicare in acest cadru de cooperare. Cred ca textul memorandumului la > caer > s-a ajuns este satisfacator (poate necesita doar mici cosmetizari) si sper > sa-l semnam curand pentru a trece la elaborarea pe baza lui a unui plan de > actiuni concrete. > > > > Cred ca propunerea de a implica si Consiliul Europei este foarte > potrivita. > Peste doua zile voi participa la o intalnire in cadrul proiectului > Educatia > pentru copiii romi in Europa al Consiliului Europei si as putea sa ii > informez de aceasta idee. > > > > Cu respect, > > > > Calin Rus > Director > Institutul Intercultural Timisoara > www.intercultural.ro > > ----- Original Message ----- > > From: Magda Matache <mailto:[EMAIL PROTECTED]> > > To: 'Nicolae <mailto:[EMAIL PROTECTED]> Gheorghe' ; > [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; > Dan > Doghi <mailto:[EMAIL PROTECTED]> ; Centrul > <mailto:[EMAIL PROTECTED]> Amare Rromentza ; [EMAIL PROTECTED] ; > [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] > > Cc: [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] ; [EMAIL PROTECTED] > ; > [EMAIL PROTECTED] > > Sent: Monday, June 26, 2006 1:28 PM > > Subject: Educatie- Memorandum cooperare > > > > Stimati colegi, > > > > > > Dupa cum stiti, la sfarsitul lui 2005, am incercat sa redactam un > Memorandum > de Cooperare privind accesul copiilor romi la un invatamant de calitate. > Din > pacate, memorandumul nu a fost semnat din mai multe motive. > > > > Romani CRISS intentioneaza sa reinceapa discutiile cu > institutiile/organizatiile pe care le reprezentati in vederea semnarii > acestui parteneriat si colaborarii in implementarea activitatilor asumate. > > > > La forma agreata anul trecut am mai adaugat Deceniul de Incluziune al > Romilor si am facut mai clare activitatile organizatiilor non > guvernamentale. > > > > Urmeaza ca acest document sa fie discutat ulterior si in cadrul unor > intalniri intre parteneri si apoi in cadrul unei mese rotunde (in cazul in > care mai sustineti aceasta idée). > > > > Deocamdata, colega mea Georgiana Mihai (Coordonator programe educatie) a > discutat doar cu dl. Nicolae Gheorghe care propunea si > informarea/consultarea Consiliului Europei. > > > > Asteptam comentariile dvs , atat pentru text cat si pentru parteneriat. > > > > Cu respect, > > > > Magda Matache > > Director executiv > > Romani CRISS > > www.romanicriss.org > > > > > > > > > > > > > > > > > > __________ NOD32 1.1627 (20060627) Information __________ > > This message was checked by NOD32 antivirus system. > http://www.eset.com > > ------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> Check out the new improvements in Yahoo! Groups email. http://us.click.yahoo.com/6pRQfA/fOaOAA/yQLSAA/RR.olB/TM --------------------------------------------------------------------~-> *** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la http://www.doilasuta.ro *** Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/ <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

