Cu tot respectul pentru cauza  indraznesc sa  sugerez unele optiuni in ordinea de prioritati pe care ati  propuso.
1 absolut valabil.
2 Nu scoala de vara . Tabara / satra  de vara  cu reactivarea unor traditii vechi culturale acum pierdute din pacate, cu  invatarea mestesugurilor traditionale dar mai ales cu  preocuparea copiilor/tinerilor  si de ai tine afara de  alte obiceiuri ale strazii inca practicate  in anumite familii.
 
3 Regret dar nu inteleg  finetea acestei remarci. Probabil privat  veti  avea amabilitatea sa imi raspundeti.
4 Solutia este  internatul . Stim cu totii ca banii trimisi la familie  ... . Sper vorbim ca de la om la om.Si spun internat separat pentru rromi cu pastrare de traditie  si cultura.
 
5 Cu mare regret dar  acesti mediatori locali  (social workers ? ) nu trebuie sa fie neaparat rromi.  Mai mult, cunoscand cate ceva din culturta familiei rrome  stim ca  rolul  ierarhiei  traditionale  trebuie folosit.
 
Sper nu voi soca pe nimeni dar personal cred ca  daca vrem sa ajutam cu adevarat  rromii sa se ridice la nivelul propii lor capacitati trebuie sa folosim o combinatie dintre  sistemul ierarhiei traditionale  si mijloace moderne.
 
Ar fi insa gresit sa se considere ca numai rromii pot sa fie agentii schimbarii culturale mnecesare. Din contra,  majoritatea celor platiti pentru a ajuta schimbarea trebuie sa fie romani  nu rromi  .Numai asa se vor p[utea trece peste  punctele de divergenta culturala in care un rrom va fi mai usor  convins sa  cedeze din convenienta.
 
Vasile Bouleanu   .

[EMAIL PROTECTED] wrote:
D-na Matache!

Cand vorbim de invatamantul pentru rromi, problema prioritara nu o
constituie cu precadere lupta contra segregarii, ci sunt mai multe
probleme, mai multe urgente de rezolvat:
1.faptul ca nu avem burse sa dam liceenilor ca sa stea in internat!
2. faptul ca nu am cu ce face scoala de vara de limba rromani ca sa pun
cat mai multi profesori de rromani in scoli, ca sa creeze motivatie reala;
3. faptul ca nu am avut de la OSI Budapesta si nu mai am burse nici de la
altii pentru studentii rromi care sa se formeaza la distanta, ca
profesori;
4. faptul ca nu avem bani pentru scolari si studenti ca sa-i ajutam ca sa
urmeze scoala si facultatea.
5. faptul ca nu se gasesc bani pentru mediatorii scolari, pe plan local.

Hai sa le rezolvam pe astea mai intai, apoi, o sa vedeti, ca nu o sa mai
avem nici segregari, nici intoleranta fata de rromi sau altele de genul
asta mai usor de luptat cu ele.

Cred ca nu trebuie sa pornim cu frisca, ci cu blatul!
Gheorghe Sarau
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Dl. Sarau,
Noi (Romani CRISS) consideram ca este util, nu neaparat urgent. Noi am
gandit ca “pactul” sa fie semnat de principalii actori in domeniul
educatiei
copiilor romi si romilor in general. Cred ca segregarea copiilor romi (de
exemplu) trebuie sa fie vazuta atat din perspectiva Ministerului
Educatiei, dar si a CNCD-ului, ONG-urilor si nu in ultimul rand a ANR-ului.
De acord insa ca, este posibil ca si alte organizatii non guvernamentale
sa doreasca sa semneze astfel de docuemnte. Este insa nomal ca Amare
Romentza si Institutul participa datorita experientei acumulate in ceea
ce priveste educatia, mai ales cea interculturala, iar Romani CRISS
pentru experienta in domeniul segregarii.

Noi ne dorim sa avem acest parteneriat pentru ca asigura un process mai
rapid si nu va fi nevoie sa consumam timp si resurse facem lobby pe langa
fiecare institutie sa rezolve chestiuni incluse in memorandum si agreate
deja de noi toti.

Sper sa gasim o solutie comuna. Cred ca Georgiana v-a informat pe toti ca
dorim sa dezbatem acest subiect in cadrul unei mese rotunde.

Multumesc tuturor pentru feed-back,
Magda
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////
> From: MINORITATI [mailto:[EMAIL PROTECTED]edu.ro]
> Sent: 27 iunie 2006 17:05
> To: Calin RUS
> Cc: [EMAIL PROTECTED]org; maria.ionescu@anr.gov.ro; MINORITATI; Liliana
> Preoteasa; Institutul Intercultural Timisoara; [EMAIL PROTECTED]ro;
> Asztalos.csaba@cncd.org.ro; [EMAIL PROTECTED]org; georgiana;
> [EMAIL PROTECTED]org; [EMAIL PROTECTED]org; Dan Doghi
> Subject: Re: Educatie- Memorandum cooperare
>
>
>
> Pentru ce este asa de util si de urgent acest Memorandum?? Un an de zile
> nu
> a mai zis nimeni nimic!
>
> Putem semna, punctual, ca Minister, cu fiecare dintre parti. Dar, dupa
> aceea, vor veni altii, ca, uite, i-am ignorat, si vor dori si ei.
>
> V-ar conveni sa semnati cu toata lumea si tot timpul astfel de acte de
> <impaunare>???
>
> Cred ca nici o institutie nu semneaza <in bloc> cu toata lumea asa, in
> principiu!!!
>
> Cred ca putem semna, punctual, cu fiecare institutie si pe o perioada
> determinata, pe un anumit proiect.
>
>
>
> conf.dr. Gheorghe Sarau
> consilier pentru limba rromani si rromi
> Ministerul Educatiei si Cercetarii
> G-ral Berthelot 28-30
> sect.1 Bucuresti
> tel. 0040-21-405 56 39, 405 62 38
> fax. 0040-21- 310 42 15
> [EMAIL PROTECTED]edu.ro
>
> ----- Original Message -----
>
> From: Calin <mailto:[EMAIL PROTECTED]ural.ro> RUS
>
> To: [EMAIL PROTECTED]org ; 'Nicolae <mailto:Nicolae.Gheorghe@odihr.pl>
> Gheorghe' ; maria.ionescu@anr.gov.ro ; [EMAIL PROTECTED]edu.ro ;
> [EMAIL PROTECTED]edu.ro ; Dan Doghi <mailto:[EMAIL PROTECTED]pl> ; Centrul
> <mailto:amareromentza@yahoo.com> Amare Rromentza ; [EMAIL PROTECTED]ro ;
> [EMAIL PROTECTED]ro ; Asztalos.csaba@cncd.org.ro
>
> Cc: [EMAIL PROTECTED]org ; [EMAIL PROTECTED]ss.org ; [EMAIL PROTECTED]org
> ;
> [EMAIL PROTECTED]org
>
> Sent: Tuesday, June 27, 2006 4:34 PM
>
> Subject: Re: Educatie- Memorandum cooperare
>
>
>
> Stimati colegi,
>
>
>
> In numele Institutului Intercultural Timisoara reconfirm disponibilitatea
> de
> implicare in acest cadru de cooperare. Cred ca textul memorandumului la
> caer
> s-a ajuns este satisfacator (poate necesita doar mici cosmetizari) si sper
> sa-l semnam curand pentru a trece la elaborarea pe baza lui a unui plan de
> actiuni concrete.
>
>
>
> Cred ca propunerea de a implica si Consiliul Europei este foarte
> potrivita.
> Peste doua zile voi participa la o intalnire in cadrul proiectului
> Educatia
> pentru copiii romi in Europa al Consiliului Europei si as putea sa ii
> informez de aceasta idee.
>
>
>
> Cu respect,
>
>
>
> Calin Rus
> Director
> Institutul Intercultural Timisoara
> www.intercultural.ro
>
> ----- Original Message -----
>
> From: Magda Matache <mailto:[EMAIL PROTECTED]org>
>
> To: 'Nicolae <mailto:Nicolae.Gheorghe@odihr.pl> Gheorghe' ;
> maria.ionescu@anr.gov.ro ; [EMAIL PROTECTED]edu.ro ; [EMAIL PROTECTED]edu.ro ;
> Dan
> Doghi <mailto:[EMAIL PROTECTED]pl> ; Centrul
> <mailto:amareromentza@yahoo.com> Amare Rromentza ; [EMAIL PROTECTED]ro ;
> [EMAIL PROTECTED]ural.ro ; [EMAIL PROTECTED]ro ; Asztalos.csaba@cncd.org.ro
>
> Cc: [EMAIL PROTECTED]org ; [EMAIL PROTECTED]ss.org ; [EMAIL PROTECTED]org
> ;
> [EMAIL PROTECTED]org
>
> Sent: Monday, June 26, 2006 1:28 PM
>
> Subject: Educatie- Memorandum cooperare
>
>
>
> Stimati colegi,
>
>
>
>
>
> Dupa cum stiti, la sfarsitul lui 2005, am incercat sa redactam un
> Memorandum
> de Cooperare privind accesul copiilor romi la un invatamant de calitate.
> Din
> pacate, memorandumul nu a fost semnat din mai multe motive.
>
>
>
> Romani CRISS intentioneaza sa reinceapa discutiile cu
> institutiile/organizatiile pe care le reprezentati in vederea semnarii
> acestui parteneriat si colaborarii in implementarea activitatilor asumate.
>
>
>
> La forma agreata anul trecut am mai adaugat Deceniul de Incluziune al
> Romilor si am facut mai clare activitatile organizatiilor non
> guvernamentale.
>
>
>
> Urmeaza ca acest document sa fie discutat ulterior si in cadrul unor
> intalniri intre parteneri si apoi in cadrul unei mese rotunde (in cazul in
> care mai sustineti aceasta idée).
>
>
>
> Deocamdata, colega mea Georgiana Mihai (Coordonator programe educatie) a
> discutat doar cu dl. Nicolae Gheorghe care propunea si
> informarea/consultarea Consiliului Europei.
>
>
>
> Asteptam comentariile dvs , atat pentru text cat si pentru parteneriat.
>
>
>
> Cu respect,
>
>
>
> Magda Matache
>
> Director executiv
>
> Romani CRISS
>
> www.romanicriss.org
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> __________ NOD32 1.1627 (20060627) Information __________
>
> This message was checked by NOD32 antivirus system.
> http://www.eset.com
>
>


__._,_.___

*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la http://www.doilasuta.ro ***










SPONSORED LINKS
Dvd region free American politics Region free dvd player


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Raspunde prin e-mail lui