Domnule Branea, In principiu nu intru in arguments cu persoane pe care nu le respect sau nu sunt demne de respect. Prin urmare, sunt nevoit sa va raspund si sa accept provocarile in ideea ca discutiile vor fi constructive.
... Dar daca SI dumneavoastra care, acum, nu mai aveti in grija doar elevi, ci si studenti, va faceti ca nu intelegeti care este problema in discutie si deturnati aceasta disputa intr-un teritoriu in care ea NU are ce sa caute, inseamna ca, intr-adevar, ceva este in neregula cu eliminarea 'logicii' nu doar din programele de invatamint, ci si din oferta de formare continua pentru cadrele didactice. Refuz sa cred ca unei persoane de buna credinta nu ii este clar ca aceasta disputa este una cu privire la separarea bisericii de stat si la neutralitatea statului fata de cultele religioase . Iar punctual, s-a pus in discutie prezenta simbolurilor religioase in spatiul institutional al institutiilor de invatamint As prefera altadata sa spuneti pe sleau: te suspectez de lipsa de logica. N-aveti teama, nu ma supar. Numai ca lipsa de logica se pare ca e in alta parte. Eu nu am deturnat disputa intr-un teritoriu in care ea NU are ce sa caute, deoarece ea a inceput in acel teritoriu in care NU AVEA ce sa caute: cel al copiilor, al institutiilor destinate lor. Fiti sigur ca daca cel scos la inaintare ar fi cerut scoaterea simbolurilor religioase din tribunale, armata, politie, etc., nu m-as fi bagat. Ar fi fost o disputa intre adulti, ei insisi fiind subiectii. Dar aici e o disputa in care copiii pica la mijloc, si asta imi da dreptul sa intervin. Domnule Branea, in 2007 se vor implini 50 de ani de cand am intrat in scoala si n-am mai parasit-o. Am cunoscut scoala ca elev, student, profesor, director, inspector, profesor de profesori, trainer pentru adulti , Numai ministru n-am fost! Am studiat istoria educatiei si cunosc aproape toate teoriile, doctrinele si sistemele de educatie. Am intrat si am asistat la activitati in scoli din SUA si din aproape toate tarile Europei. Mi-am elaborat teza de doctorat in bibliotecile unor universitati din America, Spania si Franta si am devenit doctor in Stiintele educatiei. Am studiat psihologia copilului, inclusiv primele 10 capitole care nu s-au scris inca (pare ilogic, n-am timp sa va spun de unde si cum). Spun astea nu ca sa ma laud ci ca sa va conving ca e un domeniu la care ma pricep si care m-a preocupat toata viata. Sunt intemeietor de scoala in Romania postbelica (vezi Dictionarul pedagogilor romani,ISE, 2001). Si cred ca asta imi da dreptul sa intervin, chiar daca se pare ca nu prea stiu sa cite(a)sc(a) in genul ASTA de carti... cum afirmati in raspunsul catre d-l Anton. Miza separarii bisericii de stat e, pentru mine, insignifianta si desarta. Poate ca in logica lui Ares, a razboiului, a conflictului, isi are rostul. Dar in logica armoniei vietii, nu. Efortul ar trebui sa se se duca spre unire si spre cautarea compatibilitatii, nu spre separare. E adevarat ca, de-a lungul istoriei, cele doua institutii au intrat in conflict din dorinte si interese meschine ale unor conducatori si reprezentanti vremelnici, bazate pe lacomie, sete de putere, trufie, orgoliu, invidie, capricii, etc., trasaturi pe care biserica le numeste pacate sau patimi lumesti, stiinta le spune devieri de personalitate , iar statul le spune vicii, si ca acei conducatori au manipulat masele pentru a le atrage de o parte sau de alta. Dar vinovati sunt acei conducatori, nicidecum institutiile si ceea ce reprezinta ele. Teoctist reprezinta vremelnic biserca ortodoxa romana, si, daca nu ne place patriarhul, nu trebuie sa distrugem biserca, cum nu trebuie sa defaimam Romania pentru ca nu ne place Basescu. Ca noi, adultii, nu suntem in stare sa gasim calea de unire si compatibilitatea si introducem in discutie suspiciuni, prejudecati, acuze personale, ura, intoleranta care au ca substrat devierile noastre de personalitate, e alta poveste. Dar a amesteca copiii in balacareala adultilor, spunand ca e discriminare, e inacceptabil! Cea mai mare discriminare e scoala insasi. DACA CEVA TREBUIE SEPARAT, ATUNCI TREBUIE SA SEPARAM SCOALA DE STAT. Pentru orice stat, oricat de democratic, scoala este instrumentul ideal de a crea cetateni supusi, obedienti. Restul sunt vorbe frumoase. Scoala organizata de stat incalca grosolan drepturile copiilor ca fiinte umane, si nu ma refer la acei educatori care n-au vocatie, ci la sistem, care a fost, de la bun inceput, proiectat astfel. Pentru ca, indiferent ce li s-ar preda si de cum li s-ar preda copiilor, ei invata cateva lectii fundamentale, care ne arata ca ei nu sunt fiinte umane, ci doar o materie prima de prelucrat in uzina numita scoala. Prima lectie e cea a bancii: Stai in banca ta! Odata intrat in scoala si asezat intr-o banca, acolo ramai timp de 11500 de ore ( de la cls. I-a la a XII-a), cu fundul pe o suprafata de scaun de 30x30cm. Clasele sunt numerotate si n-ai cum sa scapi, decat prin magie. Pana cand vine Harry Potter sa te scoata, trebuie sa stai acolo unde esti pus. A doua e lectia clopotelului: nimic nu e atat de important incat sa merite sa fie dus la bun sfarsit! Si, atunci, de ce sa te implici sau sa-ti pese de ceva? Clopotelul distruge trecutul si viitorul, transformand fiecare ora intr-o chestie asemenea, asa cum o harta abstarcta transforma orice rau sau munte real si viu in ceva semenea, desi nu sunt asemenea. In orice întreprindere a copilului, clopotelul inoculeaza indiferenta. A treia, a autoritatii: Asculta comanda la mine! Elevul nu trebuie sa aiba vointa, ci sa se supuna vointei unei autoritati. Drepturile pot fi acordate sau retrase, fara drept de apel. Adultii se duc la tribunale, la judecata, au avocati, La copii judecata vine rapid si grosolan. A patra lectie, cea a curriculumului: Eu, profesorul ,hotarasc ce trebuie sa studiezi (de fapt, profesorul aplica decizii transmise de cei care-l platesc). Insasi notiunea de programa scolara porneste de la ideea ca mintea umana poate fi programata si, totodata, iti permite sa controlezi ce e in mintea copilului. In a cincea lectie, cea a notei, copilul invata ca respectul de sine si demnitatea personala depind de unaltul care iti masoara meritele. Copii sunt evaluati, notati si clasificati in mod constant. Ca unul care am trait 50 de ani in scoala, veti fi surprins daca va spun cat de rapid si fara o reflectie profunda se dau notele sau calificativele. In sfarsit, in a sasea lectie, copiii sunt invatati sa nu faca un pas gresit ca sunt supravegheati! De profesori, de parinti. Nu exista spatiu sau timp privat. Ba chiar sunt incurajati sa se supravegheze reciproc. Li se dau teme pentru acasa, astfel incat sa nu aiba timpul sa invete ceva neautorizat de la mama sau de la tata sau de la un mestesugar din vecini. Lectia supravegherii continue este ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni si ca intimitatea personala nu e legitima. Si daca sunt controlati in permanenta sfarsesc prin a fi incapabili de autocontrol. Indisciplina de care se face atata caz in mass-media are drept cauza principala, alaturi de interzicerea miscarii, tocmai acest control permanent. Prin urmare, domnule Branea, cea mai mare discriminare este cea a copiilor in raport cu adultii. Ei n-au drepturi, sunt cetateni uitati, desi sunt declarati cetateni din prima zi de nastere. La Revolutia franceza, adultii au castigat dreptul la educatie universala, si, dupa ce l-au castigat, l-au transformat intr-o obligatie pentru copii. Veti spune, domnule Branea, ca iar am deturnat discutia. Dar, cand vad ca un individ care, prin natura meseriei lui, incalca grosolan drepturile copiilor si ii discrimineaza din ignoranta, vine si isi expune public angoasele, vorbind de discriminarea copiilor prin icoane, ba chiar sustine ca le apara drepturile, simt ca am datoria sa intervin. In ceea ce priveste Hotararea CNCD, "scrisa in limba romana", ea cuprinde principii absurde, de ex. sa respecte dreptul parintilor de a asigura educatia copiilor potrivit convingerilor lor religioase si filosofice Conform acestui principiu orice parinte poate cere scoaterea filosofiei ca disciplina de studiu, deoarece ceea ce preda un profesor sau altul nu corespunde convingerilor lui filosofice, sau scoaterea biologiei care are ca paradigma teoria evolutionista si inlocuirea cu teoria intelligent design-ului care nu exclude, ci integreaza rezultatele stiintei, inclusiv ale geneticii si a carei adept ar fi parintele respectiv. Scuze daca am plictisit pe cineva neinteresat de problema, desi problema oprimarii copiilor din ignoranta, dragoste sau indiferenta e universala.. Marcel Capraru >From: "Lucian Branea" <[EMAIL PROTECTED]> >Reply-To: [email protected] >To: [email protected] >Subject: Re: [romania_eu_list] Re: scrisoare deschisa d-lui Moise , >CNCD-ului, MEdC, si celorlati >Date: Mon, 27 Nov 2006 14:57:12 +0200 > >Ah, da... 'initiativa unui intreg popor roman' - si inca 'prin cele mai >luminate minti ale sale'...:) > >Domnule Anton, > >Discutia de ACUM nu mai este una despre Emil Moise, ci despre *o hotarire a >**Colegiului Director al Consiliului National pentru Combaterea >Discriminarii*. Or aceasta hotarare este redactata in limba romana, nu in >limba daca, nici in limba portugheza etc. etc. - si in ea se spun >urmatoarele: >**** >*Colegiul Director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii >a >decis sa recomande Ministerului Educatiei si Cercetarii elaborarea si >implementarea unei norme interne (circulara, instructiune), intr-un timp >rezonabil, prin care sa reglementeze prezenta simbolurilor religioase in >institutiile de invatamant public. Aceasta norma interna trebuie sa se >fundamenteze pe urmatoarele principii: * > > 1. *sa asigure exercitarea dreptului la invatatura si accesul la > cultura in conditii de egalitate; * > 2. *sa respecte dreptul parintilor de a asigura educatia > copiilor potrivit convingerilor lor religioase si filosofice; * > 3. *sa respecte caracterul laic al statului si autonomia > cultelor; * > 4. *sa asigure libertatea de religie, constiinta si convingeri a > tuturor copiilor in conditii de egalitate; * > 5. *sa afiseze simbolurile religioase doar in cursul orelor de > religie sau in spatiile destinate exclusiv invatamantului > religios. * > >Cred ca orice cititor de romana de nivel mediu, sa zicem, poate intelege, >din textul de mai sus, ca, dincolo de prevederi deja existente in >Constitutie si in Legea invatamintului, singura 'noutate' e prezenta la >punctul 5 si ea se refera la ceea ce trebuia sa asigure institutiile de >invatamint public, vizeaza *actiunea institutionala a scolii* - nu se pune >problema reglementarii si restrictionarii libertatilor individuale a >elevilor, profesorilor, parintilor sau a altor vizitatori... > >Acuma... Avem o petitie cheamatoare 'la lupta' impotriva acestei hotariri, >care pretinde ca actioneaza 'in vederea protectiei copiiilor Romaniei de >agresiunile anti-crestine ale unui grup ultra-minoritar extremist', si in >care *se vorbeste despre cu totul altceva* - redactata, aparent, tot in >limba romana... > >Normal ca sint lucruri pe care nu le inteleg, pur si simplu... >Inteleg perfect motivatia acestei ultime petitii: *agenda* Civic Media a >fost promovata, anterior crearii organizatiei, de catre ziarul Ziua, unde >lucreaza cei doi membri cunoscuti ai asociatiei; de altfel, insasi >asociatia >a aparut dupa ce, ceva ani de zile, Roncea si colegi de-ai sai si-au >exprimat si in public si in paginile Ziua 'nemultumirile' (eufemistic fie >spus) fata de diverse pozitii ale unor organizatii neguvernamentale majore, >drept care acesta a optat, la un moment dat, pentru oportunitatea de a >intra, ca jucator, si in acest 'ring' neguvernamental, cu suportul >ziarului. >Aceasta agenda vinde un ziar si creeaza notorietate pentru 2-3 oameni pe >care o sa-i vedem, in acest context, atit pe ecranele televizoarelor, cit >si pe niscaiva liste parlamentare, cit de curind. >De partea 'cealalta' avem niste semnatari si sustinatori ai petitiei cu >pricina: aparent, oameni 'cu carte' si cu carti, unii din ei cu elevi si >studenti pe mina, pasamite 'cele mai luminate minti' ale poporului roman - >dar care, asa cum am aratat mai sus, se pare ca nu prea stiu sa citeasca in >genul ASTA de carti... > >Poate ma repet, deci: discutia de ACUM nu este nici una despre Emil Moise >si >nici despre necesitatea unui urgent front comun in sprijinul romanismului >sau crestinismului, ci despre *o hotarire a **Colegiului Director al >Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii*. S-o folosim, deci. >Sau macar s-o citim... > > > > >On 11/27/06, Ion Anton <[EMAIL PROTECTED]> wrote: >> >>Eh, aceasta chiar ca este o manipulare :)) >>Initiativa unui ziarist ? >>Priviti cati semnatari se alatura apelului.... >>http://www.civicmedia.ro/?p=25 >>Iar lista organizatiilor semnatare nu a mai fost actualizata de o >saptamana... sunt si mai multe. Le veti gasi in josul paginii, la >comentarii. >>Este initiativa unui intreg popor roman, prin cele mai luminate minti ale >sale... o initiativa naturala. >>Sa citez doar cateva personalitati... >>Academician Constantin Balaceanu Stolnici >>Academician Florin Constantiniu >>Mariana Nicolesco, soprana, artist UNESCO pentru Pace >>Nicolae Dabija, scriitor, publicist, membru de Onoare al Academiei Romane >>Dr. Artur Silvestri, scriitor >> >>Dar sunt mult mai multe... >>Era nefiresc ca poporul roman sa nu conceapa un astfel de apel... >>Cat despre blocarea activitatii CNSAS prin operatiunea "Voci Curate".... >>am mai auzit-o in declaratiile Coalitiei pentru o Guvernare Curata vara >aceasta. >>Sa inteleg ca tot de aceea nu s-au judecat autorii mineriadelor, cei care >au ordonat sa se traga in populatie in Decembrie 1989 ? Pentru ca nu >aveam... personal disponibil suficient in tribunale pentru a judeca >vinovatii ? >>Nu cred ca ar trebui noi insine sa franam aflarea adevarului, indiferent >ca este vorba despre Presa, Formatori Opinie in genere... >>"Sa nu ne inchipuim niciodata ca fericirea unui om rau si trufas este >durabila, nici neamul celor nedrepti; caci timpul fara inceput aduce norme >drepte si arata rautatile oamenilor". - Euripide >> >>Ion Anton >> >> >>****************************************************************** >> >>Re: scrisoare deschisa d-lui Moise , CNCD-ului, MEdC, si celorlati >>Posted by: "Lucian Branea" [EMAIL PROTECTED] lucian_branea >>Sun Nov 26, 2006 10:04 am (PST) >>Cred ca o sa ma opresc aici - desi, sincer, nici nu-mi dau seama ce-ar fi >>mai 'rau' in aceasta disputa - sa fii dovedit ca *manipulator* sau sa te >>dovedesti *manipulat* de initiativa unui ziarist care nu stia cum sa se >>intoarca mai repede in fata camerelor de luat vederi, dupa ce le simtise >>acestora gustul cind cu blocarea, prin operatiunea 'voci curate', a >>activitatii CNSAS... _________________________________________________________________ Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE! http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/ *** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2006 - detalii la http://www.doilasuta.ro *** Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/ <*> Your email settings: Individual Email | Traditional <*> To change settings online go to: http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/join (Yahoo! ID required) <*> To change settings via email: mailto:[EMAIL PROTECTED] mailto:[EMAIL PROTECTED] <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

