=))

Cred ca acesta este unul din cele mai naive mesaje care au fost postate pana 
acum pe acest grup. Si, in acelasi timp, cel mai lipsit de ratiune si de simt 
comun in fata unei chestiuni care tine exclusiv de sfera personala. 

Nu inteleg de unde vine acest ton moralizator, atat de indepartat de miezul 
acestei probleme si atat de nepotrivit cu contextul. Cred ca e inutil sa spun 
mai mult, data fiind situatia, dar nu pot sa nu imi exprim nu numai regretul, 
ci si furia pe care o simt citind acest mesaj. Nu cred ca este cazul sa ne 
intoarcem in timp si sa condamnam milioane de persoane la o viata pe care nu o 
doresc. Pana la urma, nimeni nu e cu adevarat in siguranta. 


----- Original Message ----
From: Mity Marusi <[EMAIL PROTECTED]>
To: [EMAIL PROTECTED]
Cc: [email protected]
Sent: Thursday, 18 January, 2007 11:32:02 PM
Subject: [romania_eu_list] Aprobati avortul?


Draga domnule Emil Moise,

Citez cateva randuri din scrisoarea deschisa ce ati dat-o publicitatii de 
curand: 

"Recunoastem consecintele negative la care poate fi supusa o femeie ca
urmare a efectuarii unui avort, insa consideram ca acestea pot fi diminuate
sau eliminate numai prin educatie si nu prin criminalizarea avortului, 
arestand femeia care l-a practicat."

De-acord, asta inseamna ca sunteti alaturi de asociatiile Pro-Life / Pro-Vita 
si ca nu aprobati avortul, sunteti doar impotriva legii de interzicere a 
avortului [datorita efectelor adverse pe care le poate avea tocmai 
interzicerea] ? 

M-as bucura sa aud ca da!

Credeti ca scoaterea de sub interdicitie a avortului ar diminua numarul de 
avorturi? [Ma cam indoiesc]

Ce ma minuneaza pe mine este ca in polemica asta unii apara mamele, ceilalti 
apara pruncii' ei bine intr-adevar si unii si altii trebuie aparati, solutia ar 
fi ca inclusiv asociatia domnului Moise sa incerce sa le faca pe mame sa isi 
dea seama ce fac, sa aiba grija ce fac cu propriul trup, sa stie ca ceea ce iau 
in pantece nu este doar o bucata de carne ci o fiinta umana, cum si ele sunt nu 
doar niste bucati de carne vie ci niste fiinte umane binecuvantate cu 
posibilitatea de a darui la randul lor viata. 

Toata viata incercam sa nu facem greseli, desi admitem ca suntem supusi 
greselii.
De ce o femeie care tocmai a "gresit", sa mai faca inca o greseala avortand?

De ce o alta femeie care deja se bucura de 1,2 copii prefera sa arunce la canal 
al 3,4-lea copil? 

Cum de oamenii foarte saraci isi permit sa aiba mai multi copii, iar cei cu o 
situatie materiala buna se zgarcesc?

De unde stiti ca acei 1, 2 copii carora le-ati permis sa traiasca sunt mai buni 
decat cei pe care i-ati omorat (sau doriti sa ii omoriti)? 

Domnule Moise, chiar daca s-ar putea sa nu fiti de acord cu avortul, documentul 
publicat de dumneavoastra va arata ca fiind un partizan al acestuia...

M-as bucura sa oferiti o clarificare.





                
___________________________________________________________ 
All New Yahoo! Mail – Tired of unwanted email come-ons? Let our SpamGuard 
protect you. http://uk.docs.yahoo.com/nowyoucan.html

Raspunde prin e-mail lui