In conditiile in care Ordinul Arhitectilor din Romania nu a fost de acord cu 
nici unul din proiectele Primariei referitor la blocurile turn de pe Calea 
Victoriei (sunt 4 proiecte ale Primariei, de blocuri turn, ce se vor realiza in 
curand pe Calea Victoriei). OAR insa nu are decat un reprezentant la Primarie 
fara putere de decizie, de vot, un post doar consultativ.
   
  In conditiile in care Bucurestiul are o mica zona istorica care poate fi 
strabatuta intr-o ora de la Mitropolie (Piata Unirii) pana la Piata Victoriei 
pe Calea Victoriei - principalul bulevard istoric si cultural al Bucurestiului.
   
  In conditiile in care Parisul are o zona istorica care necesita o zi 
strabaterea ei, la fel si Roma, Viena, Budapesta, Praga, etc.
   
  In conditiile in care in acest moment sunt deja in Bucuresti, este plin - 
peste tot prin cartiere, blocuri comuniste de 11-14 sau chiar 16 etaje si sunt 
deja zone de blocuri zgarie nori: Manhattan-ul Bucurestiului in partea de nord 
pe langa Lacul Floreasca, zona de blocuri turn de pe Bd. 1 Mai, aproape de 
piata Victoriei, zona de blocuri turn de pe Bd. Poligrafiei, aproape de Piata 
Presei libere RomExpo, zona de blocuri turn "Sema Parc" de la Semanatoarea de 
pe Splaiul Independentei, zona de blocuri turn Esplanada de pe Bd. Unirii, etc.
   
  In conditiile in care Calea Victoriei este principalul bulevard istoric si 
cultural al capitalei, reprezentand identitatea Bucurestiului.
   
  In conditiile in care zona Caii Victoriei si multe cladiri / monumente 
arhitecturale de pe acest bulevard sunt pe Lista Nationala de Patrimoniu, 
protejate prin lege, cladirile si imprejurimile lor pana la 100 de metri.
   
  In conditiile in care Primaria si-a dovedit capacitatea de distrugere prin 
dorinta acoperirii Ateneului Roman si BCU cu blocuri, si chiar construieste un 
bloc al carui beneficiar este chiar Primaria in Piata Revolutiei langa Palatul 
de interne.
   
  In conditiile in care Primaria actuala prin proiectul de mai sus si cel de 
intentie de demolare a Policlinicii Coltea, ca si prin aprobarea PUZ de 
constructii in Parcului Bordei si prin distrugerea altor parcuri, precum si 
prin scandalurile de coruptie si tocare a banilor publici pe proiecte ca 
"rocada bordurilor" , deci in conditiile inn cre Primaria a devanit necredibila 
bucurestenilor avizati (restul de mase fara facultate arata ca in proportie de 
40% ar vota acelasi primar... deci alegerile nu rezolva nimic)
   
  In conditiile in care in Europa de Vest sau in America de Nord, Planurile 
Urbanistice sunt respectate si respecta orasul si cetatenii lor. La noi un 
Ploan Urbanistic Local poate fi schimbat de Primarie cu doar 50% din voturile 
consilierilor patati, fata de 66% cum era anterior in lege.
   
  In conditiile in care in Paris, in zona istorica, nu se pot construi blocuri 
mai inalte de 8 nivele, la fel si in Viena, Budapesta, Roma, San Petrksburg, 
Praga, Washington (SUA),
   
  In conditiile in care in Romania politicenii sunt in politica pentru a fura 
si a se imbogati prin orice mijloace, majoritatea ilegale, si nu pentru a 
reprezenta cetatenii pe care teoretic ar trebui sa ii reprezinte.
   
  In conditiile in care in orice tara numarul celor cu inteligenta necesara 
pentru a termina o facultate este de sub 20%... deci sunt putini intelectuali 
oriunde in lume, oricum incapabili prin simplul vot sa conduca tara pe un drum 
bun...
   
  In conditiile in care Romania a fost vaduvita in ultimii ani de o buna parte 
din intelectualitate, specialisti de varf luand drumul emigratiei datorita 
politicii in bataie de joc practicate de conducerea tarii.
   
  In conditiile in care populatia Romaniei este debusolata si vede reclame 
acoperind in intregime cladiri istorice si vede reclame si circ politic la TV 
si singurul refugiu al acestor oameni care nu au putut gusta turismul cultural 
sau cultura vreodata este sa isi puna dilema "eu ce cumpar maine?" "iau Colgate 
sau Aquafresh? iau Cola sau Pepsi?" - in conditiile in care majoritatea 
romanilor s-au redus la o astfel de gandire primordiala, de simple necesitati...
   
  In conditiile in care intelectualii, cei care sunt singurii care inteleg pe 
deplin problema salvarii zonei istorice Calea Victoriei, s-au imputinat prin 
emigrari masive si totodata multi ramasi gusta si preiau "indiferenta 
distrugatoare" de la masele din jur, pentru ca oamenii sunt genetic dispusi sa 
isi imite semenii si sa nu iasa din tipare...
   
  In conditiile in care in acest grup pentru identitate, istorie si cultura 
romaneasca, ne bazam asadar pe oameni cu un nivel intelectual, cu cultura, dar 
care sunt marcati si ei de indiferenta din jur
   
  In aceste conditii de circ murdar politic in care se zbate Romania astazi in 
care multi intelectuali se zbat in zvacniri fara rost cazand pe panta disputei 
politice suburbane si de doi bani dintre Basescu si alti politicieni, disputa 
care distruge Romania si nu are nici o finalitate, totul ramanand la nivel de 
discutii, sabii in aer, fara nici un fel de finalitate...
   
  In aceste conditii super-vitrege acest grup "Bucuresti" , care se bazeaza pe 
niste oameni cu o inima mare, carora le pasa si care sunt niste intelectuali 
care au propulsat si au tinut in viata aceasta actiune de salvare a 
Bucurestiului istoric de distrugeri...
   
  acest conditii de "traim in Romania si asta ne mananca tot timpul" tradus in 
- din cauza asupririi mediului inconjurator intolerant si ostil (din partea 
functionarilor publici, din partea unor soferi care iti strica fiecare 
dimineata/zi cu claxoanele si injuraturile lor si lipsa lor de un minim de 
toleranta), numai sa traim in Romania ne mananca toata viata 
   
  - aceste conditii adunate ne fac sa va intrebam: "mai rezistati?",
  ne fac sa ne intrebam "mai rezistam?"
   
  asadar spuneti-ne daca doriti sa facem ceva sa salvam zona istorica a 
Bucurestiului...
   
  asteptam cu nerabdare in urmatoarele 2 zile raspunsurile pentru a trage linie 
daca se mai poate face ceva cu intelectualii si oamenii inimosi de aici de pe 
grup sau pur si simplu inchidem acest grup pe care nu dorim sa-l transformam in 
grup de bocete, de plans si de a arata ca ne pasa doar declarativ, fara sa 
facem de fapt nimic decat sa ne lamentam... exista toate celelalte grupuri 
yahoo romanesti care fac cu succes asta - va vom recomanda asadar alte grupuri 
in conditiile unui raspuns negativ din partea dvs.
   
  ACUM este momentul sa spuneti daca intr-adevar va pasa !
   
  Va rugam sa votati nominal in acest sondaj de aici:
   
  http://groups.yahoo.com/group/Bucuresti/surveys?id=12665612
   
  Este mare nevoie de raspunsul tau pentru "Bucuresti" !
   
  Bucurestiul are mare nevoie de ajutorul tau...
  Acum vom vedea: chiar iti pasa ?
   
   
  ----
  Cristian 
  presedinte fondator al "Grupului Civic Bucuresti"
  lider de echipa in cercetare si dezvoltare, Canada, autor a 3 carti de 
specialitate, student arhitect, inginer
   

       
---------------------------------
Be smarter than spam. See how smart SpamGuard is at giving junk email the boot 
with the All-new Yahoo! Mail  

Raspunde prin e-mail lui