Grupul asta "civic" miroase a dorinta de Primarie... :D Vasile
On 10/29/07, Vali <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > Andrei Badin a preluat in blogul sau semnalul de alarma tras de Grupul > Civic Bucuresti. Te intereseaza soarta Bucurestiului? > > ---------------------------- > > Vali > * "Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark > of greatness." (Carlo Goldoni) > **"When the power of love overcomes the love of power, the world will know > peace." (Jimi Hendrix)* > *Aboneaza-te la ngo_list <http://groups.yahoo.com/group/ngo_list>: o > alternativa moderata (un pic) la [ngolist]* > * Please consider the environment - do you really need to print this > email? > > * > > > http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul-tau.html > Bucurestiul are nevoie de ajutorul > tau<http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul-tau.html> > Publicat > in: *Atitudini* <http://andreibadin.blogspot.com/search/label/Atitudini> . > de Andrei Bădin > > *Un sondaj pentru Bucuresti si o analiza a situatiei Capitalei din acest > moment. Cititi si votati:* > > In conditiile in care Ordinul Arhitectilor din Romania nu a fost de acord > cu nici unul din proiectele Primariei referitor la blocurile turn de pe > Calea Victoriei (sunt 4 proiecte ale Primariei, de blocuri turn, ce se vor > realiza in curand pe Calea Victoriei). OAR insa nu are decat un reprezentant > la Primarie fara putere de decizie, de vot, un post doar consultativ. > In conditiile in care Bucurestiul are o mica zona istorica care poate fi > strabatuta intr-o ora de la Mitropolie (Piata Unirii) pana la Piata > Victoriei pe Calea Victoriei - principalul bulevard istoric si cultural al > Bucurestiului. > In conditiile in care Parisul are o zona istorica care necesita o zi > strabaterea ei, la fel si Roma, Viena, Budapesta, Praga, etc. > In conditiile in care in acest moment sunt deja in Bucuresti, este plin - > peste tot prin cartiere, blocuri comuniste de 11-14 sau chiar 16 etaje si > sunt deja zone de blocuri zgarie nori: Manhattan-ul Bucurestiului in partea > de nord pe langa Lacul Floreasca, zona de blocuri turn de pe Bd. 1 Mai, > aproape de piata Victoriei, zona de blocuri turn de pe Bd. Poligrafiei, > aproape de Piata Presei libere RomExpo, zona de blocuri turn "Sema Parc" de > la Semanatoarea de pe Splaiul Independentei, zona de blocuri turn Esplanada > de pe Bd. Unirii, etc. > In conditiile in care Calea Victoriei este principalul bulevard istoric si > cultural al capitalei, reprezentand identitatea Bucurestiului. > In conditiile in care zona Caii Victoriei si multe cladiri / monumente > arhitecturale de pe acest bulevard sunt pe Lista Nationala de Patrimoniu, > protejate prin lege, cladirile si imprejurimile lor pana la 100 de metri. > In conditiile in care Primaria si-a dovedit capacitatea de distrugere prin > dorinta acoperirii Ateneului Roman si BCU cu blocuri, si chiar construieste > un bloc al carui beneficiar este chiar Primaria in Piata Revolutiei langa > Palatul de interne. > In conditiile in care Primaria actuala prin proiectul de mai sus si cel de > intentie de demolare a Policlinicii Coltea, ca si prin aprobarea PUZ de > constructii in Parcului Bordei si prin distrugerea altor parcuri, precum si > prin scandalurile de coruptie si tocare a banilor publici pe proiecte ca > "rocada bordurilor" , deci in conditiile inn cre Primaria a devanit > necredibila bucurestenilor avizati (restul de mase fara facultate arata ca > in proportie de 40% ar vota acelasi primar... deci alegerile nu rezolva > nimic) > In conditiile in care in Europa de Vest sau in America de Nord, Planurile > Urbanistice sunt respectate si respecta orasul si cetatenii lor. La noi un > Plan Urbanistic Local poate fi schimbat de Primarie cu doar 50% din voturile > consilierilor patati, fata de 66% cum era anterior in lege. > In conditiile in care in Paris, in zona istorica, nu se pot construi > blocuri mai inalte de 8 nivele, la fel si in Viena, Budapesta, Roma, San > Petrksburg, Praga, Washington (SUA), > In conditiile in care in Romania politicenii sunt in politica pentru a > fura si a se imbogati prin orice mijloace, majoritatea ilegale, si nu pentru > a reprezenta cetatenii pe care teoretic ar trebui sa ii reprezinte. > In conditiile in care in orice tara numarul celor cu inteligenta necesara > pentru a termina o facultate este de sub 20%... deci sunt putini > intelectuali oriunde in lume, oricum incapabili prin simplul vot sa conduca > tara pe un drum bun... > In conditiile in care Romania a fost vaduvita in ultimii ani de o buna > parte din intelectualitate, specialisti de varf luand drumul emigratiei > datorita politicii in bataie de joc practicate de conducerea tarii. > In conditiile in care populatia Romaniei este debusolata si vede reclame > acoperind in intregime cladiri istorice si vede reclame si circ politic la > TV si singurul refugiu al acestor oameni care nu au putut gusta turismul > cultural sau cultura vreodata este sa isi puna dilema "eu ce cumpar maine?" > "iau Colgate sau Aquafresh? iau Cola sau Pepsi?" - in conditiile in care > majoritatea romanilor s-au redus la o astfel de gandire primordiala, de > simple necesitati... > In conditiile in care intelectualii, cei care sunt singurii care inteleg > pe deplin problema salvarii zonei istorice Calea Victoriei, s-au imputinat > prin emigrari masive si totodata multi ramasi gusta si preiau "indiferenta > distrugatoare" de la masele din jur, pentru ca oamenii sunt genetic dispusi > sa isi imite semenii si sa nu iasa din tipare... > In conditiile in care in acest grup pentru identitate, istorie si cultura > romaneasca, ne bazam asadar pe oameni cu un nivel intelectual, cu cultura, > dar care sunt marcati si ei de indiferenta din jur > In aceste conditii de circ murdar politic in care se zbate Romania astazi > in care multi intelectuali se zbat in zvacniri fara rost cazand pe panta > disputei politice suburbane si de doi bani dintre Basescu si alti > politicieni, disputa care distruge Romania si nu are nici o finalitate, > totul ramanand la nivel de discutii, sabii in aer, fara nici un fel de > finalitate... > In aceste conditii super-vitrege acest grup "Bucuresti" , care se bazeaza > pe niste oameni cu o inima mare, carora le pasa si care sunt niste > intelectuali care au propulsat si au tinut in viata aceasta actiune de > salvare a Bucurestiului istoric de distrugeri... > acest conditii de "traim in Romania si asta ne mananca tot timpul" tradus > in - din cauza asupririi mediului inconjurator intolerant si ostil (din > partea functionarilor publici, din partea unor soferi care iti strica > fiecare dimineata/zi cu claxoanele si injuraturile lor si lipsa lor de un > minim de toleranta), numai sa traim in Romania ne mananca toata viata > - aceste conditii adunate ne fac sa va intrebam: "mai rezistati?", > ne fac sa ne intrebam "mai rezistam?" > asadar spuneti-ne daca doriti sa facem ceva sa salvam zona istorica a > Bucurestiului... > asteptam cu nerabdare in urmatoarele 2 zile raspunsurile pentru a trage > linie daca se mai poate face ceva cu intelectualii si oamenii inimosi de > aici de pe grup sau pur si simplu inchidem acest grup pe care nu dorim sa-l > transformam in grup de bocete, de plans si de a arata ca ne pasa doar > declarativ, fara sa facem de fapt nimic decat sa ne lamentam... exista toate > celelalte grupuri yahoo romanesti care fac cu succes asta - va vom recomanda > asadar alte grupuri in conditiile unui raspuns negativ din partea dvs. > ACUM este momentul sa spuneti daca intr-adevar va pasa ! > Va rugam sa votati nominal in acest sondaj de aici: > http://groups.yahoo.com/group/Bucuresti/surveys?id=12665612 > Este mare nevoie de raspunsul tau pentru "Bucuresti" ! > Bucurestiul are mare nevoie de ajutorul tau... > Acum vom vedea: chiar iti pasa ? >

