Grupul asta "civic" miroase a dorinta de Primarie... :D

Vasile



On 10/29/07, Vali <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
>    Andrei Badin a preluat in blogul sau semnalul de alarma tras de Grupul
> Civic Bucuresti.  Te intereseaza soarta Bucurestiului?
>
>   ----------------------------
>
> Vali
> * "Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark
> of greatness." (Carlo Goldoni)
> **"When the power of love overcomes the love of power, the world will know
> peace." (Jimi Hendrix)*
> *Aboneaza-te la ngo_list <http://groups.yahoo.com/group/ngo_list>: o
> alternativa moderata (un pic) la [ngolist]*
> * Please consider the environment - do you really need to print this
> email?
>
> *
>
>
> http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul-tau.html
>  Bucurestiul are nevoie de ajutorul 
> tau<http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul-tau.html>
>  Publicat
> in: *Atitudini* <http://andreibadin.blogspot.com/search/label/Atitudini> .
> de Andrei Bădin
>
> *Un sondaj pentru Bucuresti si o analiza a situatiei Capitalei din acest
> moment. Cititi si votati:*
>
> In conditiile in care Ordinul Arhitectilor din Romania nu a fost de acord
> cu nici unul din proiectele Primariei referitor la blocurile turn de pe
> Calea Victoriei (sunt 4 proiecte ale Primariei, de blocuri turn, ce se vor
> realiza in curand pe Calea Victoriei). OAR insa nu are decat un reprezentant
> la Primarie fara putere de decizie, de vot, un post doar consultativ.
> In conditiile in care Bucurestiul are o mica zona istorica care poate fi
> strabatuta intr-o ora de la Mitropolie (Piata Unirii) pana la Piata
> Victoriei pe Calea Victoriei - principalul bulevard istoric si cultural al
> Bucurestiului.
> In conditiile in care Parisul are o zona istorica care necesita o zi
> strabaterea ei, la fel si Roma, Viena, Budapesta, Praga, etc.
> In conditiile in care in acest moment sunt deja in Bucuresti, este plin -
> peste tot prin cartiere, blocuri comuniste de 11-14 sau chiar 16 etaje si
> sunt deja zone de blocuri zgarie nori: Manhattan-ul Bucurestiului in partea
> de nord pe langa Lacul Floreasca, zona de blocuri turn de pe Bd. 1 Mai,
> aproape de piata Victoriei, zona de blocuri turn de pe Bd. Poligrafiei,
> aproape de Piata Presei libere RomExpo, zona de blocuri turn "Sema Parc" de
> la Semanatoarea de pe Splaiul Independentei, zona de blocuri turn Esplanada
> de pe Bd. Unirii, etc.
> In conditiile in care Calea Victoriei este principalul bulevard istoric si
> cultural al capitalei, reprezentand identitatea Bucurestiului.
> In conditiile in care zona Caii Victoriei si multe cladiri / monumente
> arhitecturale de pe acest bulevard sunt pe Lista Nationala de Patrimoniu,
> protejate prin lege, cladirile si imprejurimile lor pana la 100 de metri.
> In conditiile in care Primaria si-a dovedit capacitatea de distrugere prin
> dorinta acoperirii Ateneului Roman si BCU cu blocuri, si chiar construieste
> un bloc al carui beneficiar este chiar Primaria in Piata Revolutiei langa
> Palatul de interne.
> In conditiile in care Primaria actuala prin proiectul de mai sus si cel de
> intentie de demolare a Policlinicii Coltea, ca si prin aprobarea PUZ de
> constructii in Parcului Bordei si prin distrugerea altor parcuri, precum si
> prin scandalurile de coruptie si tocare a banilor publici pe proiecte ca
> "rocada bordurilor" , deci in conditiile inn cre Primaria a devanit
> necredibila bucurestenilor avizati (restul de mase fara facultate arata ca
> in proportie de 40% ar vota acelasi primar... deci alegerile nu rezolva
> nimic)
> In conditiile in care in Europa de Vest sau in America de Nord, Planurile
> Urbanistice sunt respectate si respecta orasul si cetatenii lor. La noi un
> Plan Urbanistic Local poate fi schimbat de Primarie cu doar 50% din voturile
> consilierilor patati, fata de 66% cum era anterior in lege.
> In conditiile in care in Paris, in zona istorica, nu se pot construi
> blocuri mai inalte de 8 nivele, la fel si in Viena, Budapesta, Roma, San
> Petrksburg, Praga, Washington (SUA),
> In conditiile in care in Romania politicenii sunt in politica pentru a
> fura si a se imbogati prin orice mijloace, majoritatea ilegale, si nu pentru
> a reprezenta cetatenii pe care teoretic ar trebui sa ii reprezinte.
> In conditiile in care in orice tara numarul celor cu inteligenta necesara
> pentru a termina o facultate este de sub 20%... deci sunt putini
> intelectuali oriunde in lume, oricum incapabili prin simplul vot sa conduca
> tara pe un drum bun...
> In conditiile in care Romania a fost vaduvita in ultimii ani de o buna
> parte din intelectualitate, specialisti de varf luand drumul emigratiei
> datorita politicii in bataie de joc practicate de conducerea tarii.
> In conditiile in care populatia Romaniei este debusolata si vede reclame
> acoperind in intregime cladiri istorice si vede reclame si circ politic la
> TV si singurul refugiu al acestor oameni care nu au putut gusta turismul
> cultural sau cultura vreodata este sa isi puna dilema "eu ce cumpar maine?"
> "iau Colgate sau Aquafresh? iau Cola sau Pepsi?" - in conditiile in care
> majoritatea romanilor s-au redus la o astfel de gandire primordiala, de
> simple necesitati...
> In conditiile in care intelectualii, cei care sunt singurii care inteleg
> pe deplin problema salvarii zonei istorice Calea Victoriei, s-au imputinat
> prin emigrari masive si totodata multi ramasi gusta si preiau "indiferenta
> distrugatoare" de la masele din jur, pentru ca oamenii sunt genetic dispusi
> sa isi imite semenii si sa nu iasa din tipare...
> In conditiile in care in acest grup pentru identitate, istorie si cultura
> romaneasca, ne bazam asadar pe oameni cu un nivel intelectual, cu cultura,
> dar care sunt marcati si ei de indiferenta din jur
> In aceste conditii de circ murdar politic in care se zbate Romania astazi
> in care multi intelectuali se zbat in zvacniri fara rost cazand pe panta
> disputei politice suburbane si de doi bani dintre Basescu si alti
> politicieni, disputa care distruge Romania si nu are nici o finalitate,
> totul ramanand la nivel de discutii, sabii in aer, fara nici un fel de
> finalitate...
> In aceste conditii super-vitrege acest grup "Bucuresti" , care se bazeaza
> pe niste oameni cu o inima mare, carora le pasa si care sunt niste
> intelectuali care au propulsat si au tinut in viata aceasta actiune de
> salvare a Bucurestiului istoric de distrugeri...
> acest conditii de "traim in Romania si asta ne mananca tot timpul" tradus
> in - din cauza asupririi mediului inconjurator intolerant si ostil (din
> partea functionarilor publici, din partea unor soferi care iti strica
> fiecare dimineata/zi cu claxoanele si injuraturile lor si lipsa lor de un
> minim de toleranta), numai sa traim in Romania ne mananca toata viata
> - aceste conditii adunate ne fac sa va intrebam: "mai rezistati?",
> ne fac sa ne intrebam "mai rezistam?"
> asadar spuneti-ne daca doriti sa facem ceva sa salvam zona istorica a
> Bucurestiului...
> asteptam cu nerabdare in urmatoarele 2 zile raspunsurile pentru a trage
> linie daca se mai poate face ceva cu intelectualii si oamenii inimosi de
> aici de pe grup sau pur si simplu inchidem acest grup pe care nu dorim sa-l
> transformam in grup de bocete, de plans si de a arata ca ne pasa doar
> declarativ, fara sa facem de fapt nimic decat sa ne lamentam... exista toate
> celelalte grupuri yahoo romanesti care fac cu succes asta - va vom recomanda
> asadar alte grupuri in conditiile unui raspuns negativ din partea dvs.
> ACUM este momentul sa spuneti daca intr-adevar va pasa !
> Va rugam sa votati nominal in acest sondaj de aici:
> http://groups.yahoo.com/group/Bucuresti/surveys?id=12665612
> Este mare nevoie de raspunsul tau pentru "Bucuresti" !
> Bucurestiul are mare nevoie de ajutorul tau...
> Acum vom vedea: chiar iti pasa ?
> 

Raspunde prin e-mail lui