Andrei Badin a preluat in blogul sau semnalul de alarma tras de Grupul Civic Bucuresti. Te intereseaza soarta Bucurestiului? ---------------------------- Vali "Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark of greatness." (Carlo Goldoni) "When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace." (Jimi Hendrix) Aboneaza-te la <http://groups.yahoo.com/group/ngo_list> ngo_list: o alternativa moderata (un pic) la [ngolist] Please consider the environment - do you really need to print this email? http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul-t au.html
<http://andreibadin.blogspot.com/2007/10/bucurestiul-are-nevoie-de-ajutorul- tau.html> Bucurestiul are nevoie de ajutorul tau Publicat in: <http://andreibadin.blogspot.com/search/label/Atitudini> Atitudini . de Andrei Bădin Un sondaj pentru Bucuresti si o analiza a situatiei Capitalei din acest moment. Cititi si votati: In conditiile in care Ordinul Arhitectilor din Romania nu a fost de acord cu nici unul din proiectele Primariei referitor la blocurile turn de pe Calea Victoriei (sunt 4 proiecte ale Primariei, de blocuri turn, ce se vor realiza in curand pe Calea Victoriei). OAR insa nu are decat un reprezentant la Primarie fara putere de decizie, de vot, un post doar consultativ. In conditiile in care Bucurestiul are o mica zona istorica care poate fi strabatuta intr-o ora de la Mitropolie (Piata Unirii) pana la Piata Victoriei pe Calea Victoriei - principalul bulevard istoric si cultural al Bucurestiului. In conditiile in care Parisul are o zona istorica care necesita o zi strabaterea ei, la fel si Roma, Viena, Budapesta, Praga, etc. In conditiile in care in acest moment sunt deja in Bucuresti, este plin - peste tot prin cartiere, blocuri comuniste de 11-14 sau chiar 16 etaje si sunt deja zone de blocuri zgarie nori: Manhattan-ul Bucurestiului in partea de nord pe langa Lacul Floreasca, zona de blocuri turn de pe Bd. 1 Mai, aproape de piata Victoriei, zona de blocuri turn de pe Bd. Poligrafiei, aproape de Piata Presei libere RomExpo, zona de blocuri turn "Sema Parc" de la Semanatoarea de pe Splaiul Independentei, zona de blocuri turn Esplanada de pe Bd. Unirii, etc. In conditiile in care Calea Victoriei este principalul bulevard istoric si cultural al capitalei, reprezentand identitatea Bucurestiului. In conditiile in care zona Caii Victoriei si multe cladiri / monumente arhitecturale de pe acest bulevard sunt pe Lista Nationala de Patrimoniu, protejate prin lege, cladirile si imprejurimile lor pana la 100 de metri. In conditiile in care Primaria si-a dovedit capacitatea de distrugere prin dorinta acoperirii Ateneului Roman si BCU cu blocuri, si chiar construieste un bloc al carui beneficiar este chiar Primaria in Piata Revolutiei langa Palatul de interne. In conditiile in care Primaria actuala prin proiectul de mai sus si cel de intentie de demolare a Policlinicii Coltea, ca si prin aprobarea PUZ de constructii in Parcului Bordei si prin distrugerea altor parcuri, precum si prin scandalurile de coruptie si tocare a banilor publici pe proiecte ca "rocada bordurilor" , deci in conditiile inn cre Primaria a devanit necredibila bucurestenilor avizati (restul de mase fara facultate arata ca in proportie de 40% ar vota acelasi primar... deci alegerile nu rezolva nimic) In conditiile in care in Europa de Vest sau in America de Nord, Planurile Urbanistice sunt respectate si respecta orasul si cetatenii lor. La noi un Plan Urbanistic Local poate fi schimbat de Primarie cu doar 50% din voturile consilierilor patati, fata de 66% cum era anterior in lege. In conditiile in care in Paris, in zona istorica, nu se pot construi blocuri mai inalte de 8 nivele, la fel si in Viena, Budapesta, Roma, San Petrksburg, Praga, Washington (SUA), In conditiile in care in Romania politicenii sunt in politica pentru a fura si a se imbogati prin orice mijloace, majoritatea ilegale, si nu pentru a reprezenta cetatenii pe care teoretic ar trebui sa ii reprezinte. In conditiile in care in orice tara numarul celor cu inteligenta necesara pentru a termina o facultate este de sub 20%... deci sunt putini intelectuali oriunde in lume, oricum incapabili prin simplul vot sa conduca tara pe un drum bun... In conditiile in care Romania a fost vaduvita in ultimii ani de o buna parte din intelectualitate, specialisti de varf luand drumul emigratiei datorita politicii in bataie de joc practicate de conducerea tarii. In conditiile in care populatia Romaniei este debusolata si vede reclame acoperind in intregime cladiri istorice si vede reclame si circ politic la TV si singurul refugiu al acestor oameni care nu au putut gusta turismul cultural sau cultura vreodata este sa isi puna dilema "eu ce cumpar maine?" "iau Colgate sau Aquafresh? iau Cola sau Pepsi?" - in conditiile in care majoritatea romanilor s-au redus la o astfel de gandire primordiala, de simple necesitati... In conditiile in care intelectualii, cei care sunt singurii care inteleg pe deplin problema salvarii zonei istorice Calea Victoriei, s-au imputinat prin emigrari masive si totodata multi ramasi gusta si preiau "indiferenta distrugatoare" de la masele din jur, pentru ca oamenii sunt genetic dispusi sa isi imite semenii si sa nu iasa din tipare... In conditiile in care in acest grup pentru identitate, istorie si cultura romaneasca, ne bazam asadar pe oameni cu un nivel intelectual, cu cultura, dar care sunt marcati si ei de indiferenta din jur In aceste conditii de circ murdar politic in care se zbate Romania astazi in care multi intelectuali se zbat in zvacniri fara rost cazand pe panta disputei politice suburbane si de doi bani dintre Basescu si alti politicieni, disputa care distruge Romania si nu are nici o finalitate, totul ramanand la nivel de discutii, sabii in aer, fara nici un fel de finalitate... In aceste conditii super-vitrege acest grup "Bucuresti" , care se bazeaza pe niste oameni cu o inima mare, carora le pasa si care sunt niste intelectuali care au propulsat si au tinut in viata aceasta actiune de salvare a Bucurestiului istoric de distrugeri... acest conditii de "traim in Romania si asta ne mananca tot timpul" tradus in - din cauza asupririi mediului inconjurator intolerant si ostil (din partea functionarilor publici, din partea unor soferi care iti strica fiecare dimineata/zi cu claxoanele si injuraturile lor si lipsa lor de un minim de toleranta), numai sa traim in Romania ne mananca toata viata - aceste conditii adunate ne fac sa va intrebam: "mai rezistati?", ne fac sa ne intrebam "mai rezistam?" asadar spuneti-ne daca doriti sa facem ceva sa salvam zona istorica a Bucurestiului... asteptam cu nerabdare in urmatoarele 2 zile raspunsurile pentru a trage linie daca se mai poate face ceva cu intelectualii si oamenii inimosi de aici de pe grup sau pur si simplu inchidem acest grup pe care nu dorim sa-l transformam in grup de bocete, de plans si de a arata ca ne pasa doar declarativ, fara sa facem de fapt nimic decat sa ne lamentam... exista toate celelalte grupuri yahoo romanesti care fac cu succes asta - va vom recomanda asadar alte grupuri in conditiile unui raspuns negativ din partea dvs. ACUM este momentul sa spuneti daca intr-adevar va pasa ! Va rugam sa votati nominal in acest sondaj de aici: http://groups.yahoo.com/group/Bucuresti/surveys?id=12665612 Este mare nevoie de raspunsul tau pentru "Bucuresti" ! Bucurestiul are mare nevoie de ajutorul tau... Acum vom vedea: chiar iti pasa ?

