Hm! Se pare ca ministrul acesta incepe bine (dupa vorbe) - eu nu inteleg, totusi, un lucru: DE CE trebuie sa se "mobilizeze cetatenii pentru a impiedica finalizarea" unor astfel de constructii, cand cei care ar trebui "sa se mobilizeze" ar fi organele abilitate (si care chiar sunt PLATITE) sa o faca?
Apropo: oare vom vedea macar UNA din cladirile construite pe baza de autorizatii date ayurea - demolata? Ca nu cred ca ar fi asa imposibil - iar proprietarul n-are decat sa-si recupereze banii de la cel / cea (ma refer la persoana cu semnatura!) care a incalcat legea... >: Dar pe cei care lasa sa se auto-demoleze cladiri de patrimoniu - i-o sanctiona, oare? >:) Codruta --- http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-01-22&id=19662 Ministrul Culturii, Theodor Paleologu, se declara nemultumit de faptul ca majoritatea cladirilor vechi din Capitala nu sunt protejate, sau si mai grav, sunt demolate pentru ca in locul lor sa fie construite imobile moderne. Oficialul pune aceste realitati alarmante pe seama avizelor pe care le dau edilii si pe care ministrul le considera "distrugatoare pentru oras".Intr-o interventie la postul "Realitatea FM", Paleologu a declarat ca il deranjeaza foarte mult ca se dau avize de demolare si de constructie care sunt distrugatoare pentru oras. Ministrul a dat si un exemplu, acela al construirii unui bloc de 15 etaje langa Scoala Centrala, adaugand ca in opinia sa, locuitorii din zonele afectate ar trebui sa ia masuri, sa se mobilizeze cu scopul de a impiedica finalizarea noilor constructii. De altfel, protejarea cladirilor de patrimoniu, promovarea si includerea lor in circuitul turistic constituiau una dintre prioritatile ministrului chiar inainte ca acesta sa fie investit in functie.In aceeasi directie, profesorii Scolii Centrale din Bucuresti avertizau anul trecut ca vor trece la actiuni de protest si vor trimite un raport la Comisia Europeana, daca nu vor fi incepute actiunile de consolidare a cladirii in care-si desfasoara activitatea. "Cladirea Scolii Centrale are peste 150 de ani vechime si nu a fost consolidata niciodata. Expertii ne-au spus ca, daca nu se va face nimic, in maximum doi ani, cladirea in care invata elevii nostri va ajunge intr-o stare de degradare ireversibila. Este de neacceptat asa ceva, mai ales in conditiile in care Scoala Centrala face parte din patrimoniul national, fiind prima executie a arhitectului Ion Mincu", a precizat coordonatorul grupului de initiativa din Scoala Centrala, Edmond Niculusca, citat de NewsIn.

