La cca 1 km de Palatul de la Mogosoaia venind dinspre Targoviste, sunt indicatoare care iti indica incotro sunt unele orase din Europa, dar absolut nimic despre palat. Inauntru e plin de caini si tiganii se plimba cu ATV-ul. In sera se vand flori fara bon. O sa mai ma duc peste 1 an. Fac pariu ca va fi la fel. Nesimtirea imbecila face parte din patrimoniul nostru!
--- In [email protected], "Vali" <valin...@...> wrote: > > In loc de declaratii (adica vorbe) care suna bine, mai bine ne-ar dovedi > prin fapte ca e nemultumit de distrugerea patrimoniului. De exemplu - ca > tot se poarta - ar putea sa schimbe oficialii din minister care pana acum > numai grija pentru patrimoniu si cultura nu au aratat. Directorii care pana > acum au avizat monstruozitati si aberatii, atentand la cultura si > patrimoniu. > > Ei, vorbesc si eu sa ma aflu-n treaba... Sigur ca-i schimba, ca doar asta se > petrece peste tot, penelistii din posturi de conducere sunt inlocuiti de > fesenisti. Si istoria se va repeta bine-mersi, patrimoniul va fi in > continuare distrus, Romania isi va ingropa cultura sau o va imbraca in > valize Louis Vuitton... > > ---------------------------- > > Vali > "Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark of > greatness." > "When the power of love overcomes the love of power, the world will know > peace." > Aboneaza-te la <mailto:[email protected]> ngo_list: o > alternativa moderata (un pic) la [ngolist] > Please consider the environment - do you really need to print this email? > > > > _____ > > Hm! Se pare ca ministrul acesta incepe bine (dupa vorbe) - eu nu > inteleg, totusi, un lucru: DE CE trebuie sa se "mobilizeze cetatenii > pentru a impiedica finalizarea" unor astfel de constructii, cand cei > care ar trebui "sa se mobilizeze" ar fi organele abilitate (si care > chiar sunt PLATITE) sa o faca? > > Apropo: oare vom vedea macar UNA din cladirile construite pe baza de > autorizatii date ayurea - demolata? Ca nu cred ca ar fi asa imposibil > - iar proprietarul n-are decat sa-si recupereze banii de la cel / cea > (ma refer la persoana cu semnatura!) care a incalcat legea... >: > > Dar pe cei care lasa sa se auto-demoleze cladiri de patrimoniu - i-o > sanctiona, oare? >:) > > Codruta > > . >

