Er Srbija: Low Cost, High Price

Pre oko dva meseca putnicima na redovnoj liniji Er Srbije od Beograda do Tivta, 
negde iznad Šumadije, ljubazne stjuardese su počele da iznose posluženje. Ta 
čaša vode koju su dobili bila je pravo osveženje.

2 
<http://www.danas.rs/dijalog/redakcijski_komentar.1146.html?news_id=354793&title=Er+Srbija%3a+Low+Cost%2c+High+Price#vest_komentar>
  

Piše: Redakcijski komentar

26. avgust 2017. 14:00

Nešto sasvim drugačije u odnosu na dosadnu praksu avio-kompanija da putnicima 
serviraju sendviče, mafine, kafu i sok.

Pola čaše vode - izraz je tih dana uvedene politike Er Srbije, koju su putnici 
brzo krstili "low cost, high price" (nizak trošak, visoka cena). Sto evra, 
koliko košta karta do Crne Gore, putnicima je donela i druge pogodnosti - manje 
prostora za noge, jer je srpsko-arapska firma uspela da ugura još jedan red 
sedišta u svoje avione i obavezu čekiranja preko interneta ako ne želite da tu 
kod drugih kompanija besplatnu uslugu doplatite 30 evra.

Sve je to samo deo šire strategije totalnog rezanja troškova Er Srbije. Deo 
koji se na prvi pogled ne vidi čini otpuštanje radnika, zatvaranje poslovnica, 
selidba u jeftinije prostorije, ukidanje brojnih linija, uključujući i onu do 
Abu Dabija i smanjivanje broja polazaka na drugim rutama.

Deo koji se baš jako vidi čini izbacivanje autistične dece sa letova da ne bi 
plakala. To naravno nije stvarno strategija Er Srbije, ali se lepo uklapa u 
njen sveobuhvatni pristup prema svojim putnicima.

Sa Er Srbijom se zapravo dešava ono što se izgleda i moralo desiti. Firma koja 
je prošle godine dobila 40 puta više subvencija iz srpskog budžeta u odnosu na 
ostvaren "profit", očigledno da ne može samostalno da funkcioniše. Plan da se 
masivnim investicijama podigne broj prevezenih putnika jeste uspeo, ali po ceni 
koja donosi samo gubitke. Sada Etihad, čije su sve evropske operacije već 
propale (Alitalija i Er Berlin), gleda kako da u Srbiji izvuče bar nulu. 
Pretvaranje "nacionalnog avio-operatera" u kvalitativno niskobudžetnu firmu 
verovatno je poslednji pokušaj spasavanja ovog projekta, ali to liči na pokušaj 
da trule jabuke kupcima prodate po ceni zdravih. Možda i uspe.

U međuvremenu, vest da je srpska avio-kompanija neuspešnija čak i od Kroacija 
erlajnza mnogi su doživeli kao da su poliveni onom istom čašom vode koju služe 
u Er Srbiji. Ne treba tako da se osećaju. Ako im je za utehu - i komšiji će 
crći krava.

http://www.danas.rs/dijalog/redakcijski_komentar.1146.html?news_id=354793&title=Er+Srbija%3a+Low+Cost%2c+High+Price

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00db01d31e72%244e9b6c30%24ebd24490%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to