mondo.rs <http://mondo.rs/a1182812/Info/Svet/Kanadski-list-Kronikel-herald-o-NATO-pre tnji-svetu.html>
Kronikel Herald: NATO je malj i pretnja svetskom miru Autor: SRNA 5-6 minutes _____ NATO je rušilački malj čije su vojne intervencije povećale nestabilnost i nesigurnost u istočnoj Evropi, severnoj Africi i na Bliskom istoku, piše kanadski list "Kronikel herald" (The Chronicle Herald). Foto: AP Photo/Francisco Seco U autorskom tekstu Tamare Lorinc <https://www.thechronicleherald.ca/opinion/tamara-lorincz-nato-is-a-wrecking -ball-and-canada-should-quit-the-alliance-305543/> pod naslovom "NATO je rušilački malj i Kanada treba da se povuče iz Alijanse", ukazuje se da Alijansa krši odredbe međunarodnog prava i potkopava UN, te da su Kanađani u pravu što se protive članstvu u NATO-u. Autorka ističe da je bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a uz učešće Kanade, jedna od akcija rušenja, destrukcije i haosa za koje je NATO odgovoran. "Više od 10.000 bombi je bačeno tokom 78 dana bombardovanja, čime je uništena civilna infrastruktura. Poginulo je oko 2.000 nevinih civila, a više od 200.000 Srba je raseljeno iz svojih kuća", navodi se u tekstu. U tekstu se podseća na izjavu nekadašnjeg ambasadora Kanade u Jugoslaviji, Džejmsa Bizeta, da je NATO bombardovanje predstavljalo grubo kršenje međunarodnog prava i da je Kanada počinila ratni zločin. Prva "unutra", zašto ne i prva "napolje" Autor piše da je Kanada 1949. godine bila jedna od 12 zemalja osnivača Alijanse, te da sada treba da bude prva koja će iz te organizacije da izađe. "Umesto toga, Kanada treba da uloži diplomatske napore u okviru međunarodne zajednice na postizanju razoružanja, rešavanja problema klimatskih promjena i ostvarivanja suštinskih razvojnih ciljeva, odnosno najhitnijih izazova sa kojima se čovek danas suočava", zaključuje se u tekstu. Bizet je 2017. godine rekao da je bombardovanje Srbije uspostavilo opasan obrazac koji je Alijansa kasnije slijedila u Iraku, Libiji, Siriji i Ukrajini. "Ovaj model agresivnih intervencija NATO-a predstavlja najveću pretnju miru i bezbednosti danas u svetu", rekao je Bizet, kome je kasnije kanadski šef diplomatije zabranio ulaz u Ambasadu u Beogradu i komunikaciju sa drugim diplomatama. Libija je zemlja u kojoj trenutno vlada haos za koji je direktno odgovorna rušilačka vojna intervencije Alijanse 2011. godine, piše list i podsjeća da su SAD i članice NATO odbacile mirovni plan Afričke unije, koji je podržao tadašnji libijski vođa Moamer Gadafi. "Umesto toga, NATO je pokrenuo vojnu kampanju pod vođstvom komandanta Kanađanina Čarsla Bušara", piše list i dodaje da je, prema podacima Hjuman rajts voča, više od 7.700 precizno navođenih bombi palo na Libiju za sedam meseci i ubilo stotine civila. Osim toga, podseća list, NATO je podržao i naoružao pobunjenike koji su ubili Gadafija 2011. godine i koji se danas bore da zbace vladu u Tripoliju, koju su podržale UN. U tekstu se navodi i da je Misija NATO u Avganistanu praktično propala nakon 18 godina i da najveći deo zemlje kontrolišu talibani. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/019501d4fe41%24e6e7fe80%24b4b7fb80%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
