Title: Message
 

 


ISTEKAO ROK ZA PREDAJU HAŠKOM TRIBUNALU


Šestorica dobrovoljno

Od 23 optužena, prijavili se samo Ojdanić, Šainović, Martić, Mrkšić, Kovačević i Gruban. – Prvi odlasci mogući za tri do pet dana, Miletu Mrkšiću zbog zdravstvenih razloga odobren rok od 30 dana


Saveznom ministarstvu pravde zbog dobrovoljnog odlaska pred haški tribunal prijavili su se Dragoljub Ojdanić, Milan Martić, Mile Mrkšić, Nikola Šainović, Vladimir Kovačević i Momčilo Gruban. Oni su se odazvali pozivu Savezne vlade, saglasno članu 36 Zakona o saradnji SRJ sa Međunarodnim krivičnim tribunalom, a ostalih 17 optuženih nisu se javili nadležnim državnim organima.

Pomoćnik saveznog ministra pravde Nebojša Šarkić izjavio je juče Tanjugu da pomenuta šestorica imaju rok od 15 dana da se prijave haškom tribunalu. On je rekao da je taj rok izuzetno produžen na 30 dana za Mileta Mrkšića, iz zdravstvenih razloga. Šarkić je objasnio da će, u zavisnosti od situacije, rok za neke od njih biti od tri do pet dana. Ukoliko odu u zakonskom roku, savezna i republička vlada će za njih dostaviti garancije da se brane sa slobode.

Garancije po dolasku u Hag

Savezni ministar unutrašnjih poslova Zoran Živković istakao je da će Savezna vlada odluku o davanju garancija za haške optuženike doneti kada se oni nađu u Hagu. "Ne očekujem da garancije budu date pre nego što haški optuženici odu u Hag, ali će dobiti garancije vlade kada tamo stignu", rekao je Živković agenciji Beta. Zakon o saradnji sa haškim tribunalom predviđa da savezne vlasti pruže garancije za privremeno puštanje na slobodu, do početka suđenja, za sve optužene koji se dobrovoljno predaju.

Optužnica protiv Nikole Šainovića (55) i Dragoljuba Ojdanića (61) podignuta je 27. maja 1999. godine zbog "planiranja podsticanja, naređivanja i potpomaganja na drugi način kampanje terora i nasilja nad albanskim stanovništvom koje živi na Kosovu". Šainović je tada bio potpredsednik Savezne vlade, a Ojdanić načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije.

Na istoj optužnici nalaze se tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević, predsednik Srbije Milan Milutinović i republički ministar unutrašnjih poslova Vlajko Stojiljković, koji je 11. aprila izvršio samoubistvo ispred Savezne skupštine. Njima se na teret stavljaju proterivanje i nasilna deportacija 740000 kosovskih Albanaca, uz sistematsko oduzimanje i uništavanje ličnih dokumenata "kako bi se izbrisao svaki trag prisustva deportovanih Albanaca na Kosovu i kako bi im se uskratilo pravo na povratak u svoje domove". Na teret im se stavljaju i brojni slučajevi ubistava sa navođenjem konkretnih lokaliteta i vremena zlostavljanja, pljački, protivzakonitog lišavanja slobode i drugih krivičnih dela što je opisano kao "planirano i sistematsko ponašanje", navodi Tanjug.

Optužen zbog Vukovara

Optužnica protiv Mileta Mrkšića (55) podignuta je 9. novembra 1995. godine zbog sumnje da su jedinice JNA pod njegovom komandom 20. novembra 1991. godine izvršile ratni zločin "nad 261 nesrpskim zarobljenikom" na poljoprivrednom dobru "Ovčara", u okolini Vukovara. Istom optužnicom, poznatom kao slučaj "vukovarske trojke", obuhvaćeni su Veselin Šljivančanin i Miroslav Radić. Mrkšić je u vreme borbi u Vukovaru bio komandant Gardijske brigade JNA, kasnije je postao i komandant Korpusa specijalnih jedinica VJ a zatim i poslednji komandant Srpske vojske Krajine, na čijem je čelu bio i u vreme nerazjašnjenog sloma Republike Srpske Krajine u avgustu 1995. godine u hrvatskoj ofanzivi "Oluja".

Poslednji predsednik RSK Milan Martić optužen je za raketiranje Zagreba 1995. godine tokom hrvatske akcije "Bljesak", proterivanja Srba iz Zapadne Slavonije. Tom prilikom u Zagrebu je poginulo nekoliko civila.

Vladimir Kovačević (41), zvani Rambo, optužen je za granatiranje Dubrovnika, ubijanje civila i uništavanje kulturno-istorijskih spomenika. U vreme sukoba oko ovog grada, on je imao 30 godina i čin kapetana JNA.

Biografski podaci Momčila Grubana nisu poznati javnosti. U optužnici se navodi da mu se na teret stavljaju zločini u logoru "Omarska" kod Prijedora. Bio je šef stražarske smene, a optužen je da nije sprečavao "ubijanje, seksualno zlostavljanje, tuču i mučenje zatvorenika na druge načine".

M. G.


SAOPŠTENJE SAVEZNOG MINISTARSTVA PRAVDE

Protiv begunaca 17 optužnica

Saveznom ministarstvu pravde radi dobrovoljne predaje Haškom tribunalu javili su se Dragoljub Ojdanić, Milan Martić, Mile Mrkšić, Nikola Šainović, Vladimir Kovačević i Momčilo Gruban, saopšteno je juče iz tog ministarstva.

Oni su dužni da se u dogovorenom roku predaju Haškom sudu, kada će Savezna i srpska vlada dostaviti garancije da se brane sa slobode. Za 17 lica sa spiska Haškog tribunala koja se nisu dobrovoljno odazvala za saradnju, Ministarstvo će danas Okružnom sudu u Beogradu dostaviti obrazložene optužnice.

(Tanjug)


Jovanović: Iskoristiti pogodnosti Zakona

Šef poslaničkog kluba Demokratske opozicije Srbije u republičkom parlamentu Čedomir Jovanović izjavio je juče da očekuje da će oni protiv kojih su podignute optužnice Haškog tribunala iskoristiti pogodnosti Zakona o saradnji sa Hagom i prihvatiti garancije naše države.

Jovanović je ocenio da će oni na taj način sebe predstaviti odgovornim "u onoj meri u kojoj ta odgovornost podrazumeva rešavanje problema bez konflikta i krize".

– Potrebno je taj posao uraditi razumno, onako kako su to učinile i druge zemlje – rekao je Jovanović, navodeći primer BiH, Hrvatske, čak i "Republike Srpske".

(Tanjug)


ODLUKA SPS-a

Pomažu odbranu Šainovića

Generalni sekretar Socijalističke partije Srbije Zoran Anđelković rekao je juče da je odnos te partije isti prema svim braniocima zemlje, pa i prema Nikoli Šainoviću, koji je pristao da dobrovoljno ode u Hag.

Anđelković je na konferenciji za novinare rekao da će SPS Šainoviću pružiti pomoć u vidu dokumentacije, ali i svaku drugu koja bude potrebna za njegovu odbranu.

On je istakao da je medijska kampanja koju su vodile savezna i republička vlada imala za cilj protivustavno donošenje zakona kojim je predviđeno isporučivanje naših građana Haškom tribunalu.

Generalni sekretar SPS je naglasio da se ta partija zalaže da se svi budući procesi u vezi sa ratnim zločinima vode pred domaćim sudovima, ocenivši da je i to jedan od načina saradnje sa međunarodnim sudom.

(Tanjug

 

Одговори путем е-поште