Dzon Keri se “zabavljao” sa jednom Karadjordjevickom
Predsjednicki kandidat americkih demokrata Dzon Keri je pocetkom devedestih proslog vijeka imao ljubavnu vezu sa glumicom Katarinom Oksenberg, kcerkom princeze Jelisavete Karadjordjevic. Lndonski list “Mail” je naveo da ta veza nije dugo trajala, ali je nekako u to vrijeme Katarina rodila kcerku Indiju. Ona do sada nikome nije otkrila ko je otac njene kcerke, ali bi to moglo postati zanimljivo u predsjednickoj kampanji, posebno ako Keri postane i americki predsjednik, primjecuje list.
16:15
Bus i Bler dogovorili napad na Irak odmah nakon “11. septembra”
Danasnji londonski “Obzerver” pise da su americki predsjednik Bus i britanski premijer Bler sklopili tajni pakt o napadu na Irak, na privatnoj veceri u Bijeloj kuci, samo devet dana poslije napada 11. septembra 2001. godine. Prema svjedocenju bivseg britanskog ambasadora u Vasingtonu Kristofera Mejera, Bler je tada rekao Busu da ne treba da odustane od prvobitnog cilja u ratu protiv terora - obracuna sa Talibanima. Na to je americki predsjednik odvratio: “Kada se obracunamo sa Talibanima, moramo se vratiti na Irak”.
Spanski vojnici pucali na iracke protestante
Najmanje 20 Iracana je poginulo, a vise od 150 osoba je ranjeno kada su spanski vojnici i iracke snage bezbjednosti danas otvorili vatru na demonstrante u sitskom svetom gradu Nadzafu, 160 kilometara juzno od Bagdada. Vise hiljada demonstranata protestovalo je zbog hapsenja radikalnog sitskog vodje Moktade Sadra i funkcionera Sadrove kancelarije u Nadzafu, Mustafe al Jakubija, javile su agencije. Vojnici su poceli da pucaju kada su se protestanti uputili prema spanskoj bazi, gdje je, navodno, zatvoren Al Jakubi.
14:54
Esdaun zatrazio od predsjednika SDS izvjestaj o finansiranju stranke
Visoki predstavnik medjunarodne zajednice u BiH Pedi Esdaun danas je pozvao predsjednika Srpske demokratske stranke Dragana Kalinica da do 19. aprila podnese puni izvjestaj o finansijskom poslovanju njegove stranke, prenijeli su mediji. Esdaun je od Kalinica zatrazio da preuzme licnu odgovornost za tacnost i kompletnost finansijskog izvjestaja.
Poziv je uslijedio poslije jucerasnjeg saopstenja o zabrani finansiranja SDS iz budzeta zbog nesaradnje sa Haskim tribunalom i sumnje da SDS odrzava finansijsku vezu sa svojim osnivacem Radovanom Karadzicem.
Rugova poziva britanske trupe da ne odlaze sa Kosova
Predsjednik Kosova Ibrahm Rugova zatrazio je da britanski vojnici sto duze ostanu na Kosovu, kao i politicku pomoc Velike Britanije za sto skorije dobijanje nezavisnosti, objavio je danas londonski “Sandej telegraf”. U intervjuu tom listu Rugova je rekao da je Albancima “potrebna politicka podrska Britanije kako bi sto je prije moguce Kosovo dobilo nezavisnost”. On je, takodje, istakao da je neophodno da britanski vojnici ostanu na Kosovu kako bi “smirili situaciju”.
Za nedavni talas nasilja Rugova je optuzio albanske ekstremiste, ali i neke “susjedne zemlje”, koje su, kako je naveo, “ljubomorne zbog uspjeha na Kosovu”. On, pri tom, nije naveo koje su to zemlje.
13:54
Dokaz da nema vladavine prava
Akcije vojnih vlasti u kojima je uhapsen autor knjige “Vojna tajna” Vladimir Vlajkovic Viraga, najbolji je pokazatelj da na nasim prostorima jos nema vladavine prava i postovanja zakona, izjavio je u razgovoru za “Vijesti” general Blagoje Grahovac, savjetnik predsjednika SiCG za vojnu bezbijednost. “Ocigledno je i da vlast jos moze da posegne na covjeka i demokratiju cak i primjenom sile fantomskih institucija”, dodao je Grahovac.
13:38
Bolje da Vlada padne nego da dijeli nezaradjeno
Vlada, pa i po cijenu pada, ne bi smjela da poseze za “starim porocima” dijeljenja nezaradjenog, jer u tom slucaju od reformi nemamo nista, ocijenio je u intervjuu za “Vijesti” dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici dr Vujica Lazovic. Prema njegovim rijecima, za aktuelne strajkove i radnicka nezadovoljstva u Crnoj Gori “treba traziti rjesenje i odgovarajuci socijalni program, jer je mnogo ljudi u teskom polozaju”. “U tom pogledu treba koristiti sve amortizacione tranzicijske mehanizme - nova radna mjesta, krediti, prekvalifikacija, stimulacija pojedinih programa i slicno”, kazao je Lazovic, odgovarajuci na pitanje da li Vlada treba da popusti pred odredjenim socijalnim zahtjevima radnika drustvenih firmi.
13:21
Svi srbijanski predsjednici
Srbija ce 13 juna dobiti treceg predsjednika od 1990. godine, kada su odrzani prvi predsjednicki izbori, u decembru 1990. godine na kojima je pobijedio Slobodan Milosevic. On je na celu Srbije ostao do 23. jula 1997. godine. Do 29. decembra te godine, kada je novoizabrani predsjednik Milan Milutinovic polozio zakletvu, vrsilac duznosti predsjednika bio je Dragan Tomic. Milanu Milutinovicu mandat je istekao 29. decembra 2002. godine i v.d. predsjednika postala je Natasa Micic. Nju je na funkciji naslijedio Dragan Marsicanin (4. februar - 3. mart 2004), a do izbora novog predsjednik skupstine, 4. marta, jedan dan je v.d. predsjednika bio i Vojislav Mihailovic. Naredni vrsilac duznosti bio je Predrag Markovic, koji ce tu duznost obavljati dok novi predsjednik ne polozi zakletvu.
Prije predsjednika, funkcije uvedene po ustavu iz 1990. godine, Srbija je imala predsjednika Predsjednistva, rjesenje iz ustava iz 1974. godine. Predsjednici predsjednistva bili su Dragoslav Markovic (1974-1978), Dobrivoje Vidic (1978-1982), Nikola Ljubicic (1982-1984), Dusan Ckrebic (1984-1986), Ivan Stambolic (1986-1987), Petar Gracanin (1987-1989), Ljubisa Igic (v.d. od marta do maja 1989) i Slobodan Milosevic (maj 1989-januar 1991. godine, kada je zvanicno postao predsjednik Srbije). Najduze je Srbijom vladao Slobodan Milosevic, osam godina, a najkraci v.d. mandat imao je Vojislav Mihailovic, jedan dan.
13:09
Predsjednicki izbori u Srbiji 13. juna
Izbori za predsjednika Srbije bice odrzani 13. juna ove godine, saopstio je danas predsjednik Skupstine Srbije i vrsilac duznosti predsjednika Republike Predrag Markovic. Na konferenciji za novinare Markovic je kazao da izborni rokovi pocinju da teku od sutra.
Za sada su samo zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolic i lider Demokratske stranke Boris Tadic najavili predsjednicke kandidature.
Srbija nema izabranog predsjednika od 29. decembra 2002. godine kada je Milanu Milutinovicu istekao mandat. Od tada su odrzana tri neuspjela ciklusa predsjednickih izbora, koji su propali jer na njih nije izasao dovoljan broj biraca. U medjuvremenu je ukinuta odredba o potrebi da na izbore izadje vise od 50 odsto upisanih biraca, tako da ce predsjednik Srbije sada biti izabran bez obzira na odziv gradjana.
12:53
Burzan: I kao ambasador zalagacu se za nezavisnu Crnu Goru
Crnogorski ministar spoljnih poslova Dragisa Burzan, koji je imenovan za ambasadora drzavne zajednice Srbija i Crna Gora u Londonu, ali jos nije dobio agreman, izjavio je da ce se kao ambasador zalagati za crnogorsku nezavisnost. Burzan je u intervjuu podgorickom dnevniku “Publika” rekao da je Ministarstvo spoljnih poslova SiCG do sada funkcionisalo sa “neusaglasenim planovima i strategijama”, da se “cesto govorilo u ime Crne Gore”, kao i da su iznoseni stavovi koji nijesu u crnogorskom interesu. On je kazao da nece dozvoliti da se u medjunarodnoj zajednici radi protiv interesa Crne Gore.
Burzan je pohvalio dosadasnji rad ministra spoljnih poslova SiCG Gorana Svilanovica, koga je nazvao “jednim od najnaprednijih politicara u Srbiji”, ali je kazao da je Svilanovic uglavnom djelovao sa pozicije srpskih interesa, dok ga crnogorska nezavisnost nije interesovala. On je rekao da ne shvata kao relevantnu najavu lidera SPO Vuka Draskovica, koji se u javnosti pominje kao novi ministar spoljnih poslova, da nece tolerisati lobiranje za crnogorsku nezavisnost. “Njegove izjave nemaju tezinu...To je sakupljanje politickih poena”, kazao je Burzan, koji se “nada da ce u maju dobiti agreman za ambasadorsko mjesto u Londonu”.
www.pcnen.cg.yu/