Srbija se ne pita?
S. REMIĆ - D.ČABARKAPA  12.08.2004, 19:24:35

BEOGRAD - Skupština Srbije razmatraće na vanrednoj sednici 24. avgusta predlog rezolucije kojom bi se zabranilo odustajanje od tužbe koju je SRJ podigla protiv članica NATO za naknadu štete pričinjene za vreme bombardovanja 1999. godine.
Rezolucija će se naći na dnevnom redu na zahtev poslanika SRS i SPS, koji su, posle izjave ministra spoljnih poslova SCG Vuka Draškovića da tužbu treba povući, bili i najžešći protivnici takvog stava.
Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić:
- Predložili smo rezoluciju, jer se može desiti da izdajnici, pogotovo ovi iz Saveta ministara, odustanu od tužbe i tako pogaze srpsku istoriju i budućnost. Srbija po Ustavu ima pravo da štiti svoje interese, pa i ako su ugroženi od državne zajednice. Jer, Srbija je pretrpela najveću štetu u NATO bombardovanju i zato, pre svega, treba pitati narod Srbije da li je za to da se odustane od tužbe.
Predsednik Glavnog odbora SPS-a Ivica Dačić:
- Imamo negativan primer iz bliske prošlosti kada su Goran Svilanović i tadašnja Savezna vlada bezuslovno priznali BiH, a ranija Vlada SRJ je to priznanje uslovljavala odustajanjem BiH od tužbe protiv SRJ za naknadu ratne štete. Tako je i sada. Znači, odustajanje od ove tužbe bez ikakvih prethodnih uslova i dogovora sa onima koje tužimo ili sa nekim drugim državama koje su nas tužile može predstavljati ogromnu štetu našoj državi i našem narodu.
Kako će se o ovom pitanju izjasniti, poslanici DSS tek će se, prema rečima Miloša Aligrudića, šefa poslaničkog kluba, razgovarati naredne nedelje. On smatra da o tužbi treba imati politički stav, ali i da Skupština Srbije nije pravo mesto za raspravu o pitanju koje je pokrenuo ministar savezne države, niti da republički parlament može doneti takvu vrstu zabrane, kojom bi se, onda, negirala državna zajednica.
Šef poslaničkog kluba G 17 plus u Skupštini Srbije Goran Paunović kaže da njihovi poslanici neće podržati predlog radikala i socijalista:
Nismo ni za jednostrano povlačenje tužbe niti za zabadanje prsta u oko međunarodnoj zajednici. Moramo balansirano obaviti diplomatsku akciju i sa predstavnicima međunarodne zajednice i evropskih institucija i sa državama koje tuže SRJ i pokušati da taj problem rešimo u paketu.
DOSTOJANSTVO
MNOGO su mi interesantnije tužbe BiH i Hrvatske i bilo bi dobro da naš ministar spoljnih poslova upotrebi svoju diplomatsku aktivnost da dođe do povlačenja tih tužbi, pre svega, kaže Aligrudić. To je diplomatski prioritet, a onda se u tom kontekstu može razmišljati i o povlačenju tužbe protiv NATO, ali tako da to ne vređa dostojanstvo naše zemlje.

NADLEŽNOST
PaunoviĆ ističe da Srbija nije nadležna za pitanje povlačenja tužbe, uprkos tome što je po proceduri predsednik parlamenta Srbije morao na zahtev potrebne većine poslanika da zakaže sednicu Narodne skupštine i na dnevni red stavi predlog rezolucije. O tome, kaže on, treba da raspravlja državna zajednica u kojoj Srbija ima svoje predstavnike, bez obzira, kako kaže, na G17 plus i njen skepticizam prema državnoj zajednici.


http://www.novosti.co.yu/

Одговори путем е-поште