UPOZORENjE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,
jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala
02.03.2006.
IZ INTERVJUA VOJISLAVA KOŠTUNICE RADIO TELEVIZIJI SRBIJE
VLADA ĆE IZAĆI ČISTIH RUKU IZ OBRAČUNA SA KORUPCIJOM
Ideja državne zajednice pobeđuje u Crnoj Gori
Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je 1. marta u intervjuu RTS-u da se saradnja sa Haškim tribunalom mora privesti kraju, jer neispunjavanje te međunarodne obaveze počinje da predstavlja prepreku evropskim integracijama Srbije i Crne Gore
"To je više naš interes, nego interes Haškog tužilaštva ili Tribunala. Kada je reč o toj međunarodnoj obavezi koja je neispunjena, počinje da predstavlja prepreku u nečemu što je čvrsta i jasna orijentacija zemlje, a to su evropske integracije", rekao je Koštunica.
Premijer Srbije je rekao da ispunjavanje obaveza prema Tribunalu podrazumeva i rešenje slučaja haškog optuženika Ratka Mladića koji se nalazi u bekstvu.
Koštunica je dodao da je nedavno od Evropske unije upućeno upozorenje u vezi saradnje sa Hagom, ali da je Vlada Srbije i bez toga svesna da "u periodu koji je pred nama" saradnja mora biti dovedena do kraja.
Premijer Srbije je rekao da u saradnji sa Haškim tribunalom nikada nije pominjao rokove, jer je pitanje te saradnje "nešto što je pitanje biti ili ne biti države".
"Pomenuo sam jedan jedini rok, a to je juče...nije se desilo juče mora se desiti sutra, mora se desiti u najneposrednijoj budućnosti", rekao je Koštunica.
On je kazao da je način saradnje sa Tribunalom putem dobrovoljnih predaja najbolji za zemlju, i da je tim načinom saradnje promenjeno raspoloženje javnosti koja sada drugačije gleda na saradnju sa Hagom.
Koštunica je rekao da Vlada Srbije nije imala nikakav interes da pusti vest da je Ratko Mladić uhapšen i ocenio da je to bila medijska manipulacija koja je nanela štetu vladi.
Rešenje za Kosmet je autonomija
Premijer je izjavio je da bi javnost Srbije svako nametnuto rešenje za Kosovo i Metohiju ocenila kao nelegitimno, protivpravno i nevažeće.
"To je doživljaj koji bi Srbija imala u tom slučaju", rekao je Koštunica i dodao ne veruje u nametnuto rešenje, "već u suštinsku autonomiju Kosova i Metohije"
Koštunica je naveo da je rešenje za Kosovo i Metohiju "dogovorna autonomija unutar evropskih standarda do koje se mora doći dogovorom i sporazumom" i dodao je da se mora naći kompromis između onoga statusa koje je Kosovo imalo 1999. i nezavisnosti.
"To su dva ekstrema. Kompromis je negde između. Spremni smo da razgovaramo o različitim modalitetima tog rešenja", rekao je Koštunica.
Dodajući da je u pogledu rešenja statusa Kosova "najači adut i najveće uporište" SCG - međunarodno pravo, Koštunica je ocenio da se u poslednje vreme u međunarodnoj zajednici na problem Kosova i Metohije gleda drugačije i "da se sve više vidi da se taj problem mora rešavati u skladu sa čvrstim i davno utvrđenim međunarodnim pravilima i standardima".
"Kada se primenjuju pravna pravila ona se moraju primeniti tako da se mogu primeniti i na druge slučajeve. Ne mogu se primeniti po izuzetku, ne mogu se ta pravila kršiti, a da to nema posledice u nekim drugim zemljama", rekao je Koštunica.
On je rekao da zaključak Kontakt grupe da u slučaju statusa Kosova nema povratka na stanje pre marta 1999,, znači da Kosovo ne može imati ona status autonomije kakav je imalo pre 1999. i da to mora biti viši stepen autonomije.
Dodao je da se u zaključcima Kontakt grupe izričito kaže da "nema jednostranih rešenja i nametnutih silom".
Koštunica je ocenio da je državni konsenzus vrlo važan za pitanje Kosova i ukazao na to da je 226 poslanika Skupštine Srbije, "koji se politički u mnogo čemu ne slažu", usvojilo izveštaj vlade o početku pregovora o budućem statusu Kosova.
Premijer Srbije je rekao da je duboko ubeđen da će ideja državne zajednice pobediti na referendumu u Crnoj Gori.
Vlada jača od tajkuna
Vlada ušla u obračun sa korupcijom sa "čistim rukama" i da će iz tog posla izaći "čistih ruku", "jer niko neće biti povlašćen i amnestiran od odgovornosti".
Vlada Srbije je jača od tajkuna i ona će se, ukoliko su umešani u korupciju, potpuno jasno sa njima obračunati, ne praveći nikakve izuzetke, rekao je Koštunica, dodavši da oni moraju "igrati" prema jasnim pravilima igre, koji se stvaraju donošenjem zakona i uređenim pravosuđem, što je Srbija na putu da učini u potpunosti.
Koštunica je kazao da je do sada učinjeno jako mnogo da se korupcija suzbije i da se niko ko je krenuo putem korupcije i kriminala ne amnestira, "što je važno za našu javnost koja je željna pravde".
Prema njegovim rečima, Vlada je rešila da se obračuna i sa "malom" i sa "velikom" korupcijom, "koja zahteva čvrste dokaze, vreme i dobre pripreme".
Tako je učinjeno i sa "Mobtelom", gde je, nakon prikupljanja činjenica i dokaza, pokrenuta istraga, dodao je Koštunica.
Ako korupcija zahvata državu, može da zahvati i one koji su u politici, rekao je Koštunica, ocenivši da se lakše može obračunati sa onima ljudima koji su učesnici u korupciji a nisu ušli u svet politike.
02.03.2006.
OTVORENO PISMO MINISTRA UNUTRAŠNjIH POSLOVA LISTU «BLIC»
BORBA PROTIV KORUPCIJE MOJ ŽIVOTNI CILj
Objavili ste da sam kao ministar policije prikrio i zaustavio postupak protiv krijumčara cigareta. Istina glasi da je policija još 30. aprila 2004. predala tužilaštvu sve informacije koje je imala o ovom predmetu
Ministar policije Dragan Jočić odbacio je kao neistinite navode u
"Blicu" od. 2. marta da je prikrio i zaustavio postupak protiv krijumčara cigareta i naveo da je, sasvim suprotno tim navodima, policija još u aprilu 2004. predala tužilaštvu informacije o ovom predmetu, kako bi se slučaj procesuirao.
Jočić je u otvorenom pismu glavnom i odgovornom uredniku "Blica" izrazio žaljenje što je "Blic" postao list "koji kleveće i na krajnje neprimeren način lažno optužuje ljude".
"Objavili ste da sam kao ministar policije prikrio i zaustavio postupak protiv krijumčara cigareta. Istina glasi da je policija još 30. aprila 2004. predala tužilaštvu sve informacije koje je imala o ovom predmetu, a od 5. oktobra 2005. uključen je specijalni tužilac, što svedoči, ako se slažete, o potpunoj odlučnosti policije da se ova kao i sve druge protivzakonite radnje sudski procesuiraju", naveo je Jočić u pismu glavnom i odgovornom uredniku "Blica".
On je izrazio čuđenje što je "Blic" činjenicu da je policija predala pravosudnim organima informacije o predmetu koji se tiče šverca cigareta mogao da protumači kao njenu želju da prikrije predmet. Jočić je istovremeno uputio urednika lista na mogućnost krajnje jednostavne provere u pravosudnim organima.
"Borba protiv korupcije i kriminala je moj najveći politički, pa ako hoćete i veliki životni cilj. To pokazujem delima u obračunu sa kriminalom i tajkunima koji nisu ni
mali
, ni bezazleni. Za ovakvu borbu pored petlje morate imati i beskompromisnu odlučnost da idete do kraja. U takvom poslu, verujte, nema izuzetaka i svi su jednaki pred silom zakona", naveo je Jočić u pismu.
Ministar policije takođe je podsetio urednika "Blica" na "staro opoziciono vreme" kada je taj list, kako je naveo, imao hrabrosti da se žestoko bori za istinu, kada nije objavljivao izmišljotine i neistine, ukratko, kada je bio list kojem se veruje.
Jočić je u pismu uredniku "Blica" istakao da ne zna zašto on sada radi suprotno i poručio mu da to kako će da izađete na kraj sa danas objavljenim neistinama - ostaje njegov problem.
"Blic" je danas naveo da pojedini poslovni ljudi, čije su firme od polovine 90-tih do proleća 2003. godine bile uklljučene u šverc cigareta, nisu procesuirani jer ih ministar policije štiti.
02.03.2006.
ANALITIČARI O DVOGODIŠNjEM RADU VLADE SRBIJE
SVE JAČA I SAMOUVERNIJA
Vlada ima nekoliko odličnih rezultata, kako na ekonomskom, tako i na političkom planu - završeni su pregovori sa MMF-om, počeli pregovori o stabilizaciji i pridruživanju EU, pronađen je nekonfliktan, dvosmeran način saradnje s Hagom i počeo, doduše okasneli, obračun sa korupcijom i tajkunima – ističu ugledni politički analitičari
Politički analitičari saglasili su se u oceni da je Vlada Srbije, koja 3. marta obeležava dve godine rada, pokazala da je umela da "potraje" duže nego što su mnogi očekivali, da je pacifikovala političku scenu i ispunila najveći deo obećanja, izuzev izrade novog ustava.
Politički analitičar i urednik "Nove srpske politike misli" Đorđe Vukadinović ocenio je da je najvažniji rezultat Vlade na političkom planu to što je pacifikovala i primirila sukobe na političkoj sceni Srbije.
On je ocenio da je Vlada uspešno funkcionisala i još funkcioniše kao neka vrsta tampon zone između proradikalske i prodesovske Srbije, ali da nije dovoljno uspela da afirmiše i okupi treći blok na srpskoj političkoj sceni, koji bi pokušao da se nametne kao centralna politička linija u Srbiji u odnosu na te "dve ljuto zavađene opcije".
"Vlada nije uspela da ojača taj treći blok ili treći put, ali je bar sprečila politički i ne samo politički obračun dve Srbije", naglasio je Vukadinović.
On je kazao da je Vlada poput "neatraktivnog, ali pouzdanog defanzivnog igrača", i bez adekvatne medijske podrške došla do polovine mandata i vremenom postajala sve jača i samouverenija.
Prema Vukadinovićevim rečima, to je paradoks svetskih razmera, jer su vlade najjače i najsamouverenije na početku mandata, a ova je, kako vreme prolazi, sve jača i daleko manje nesložna nego što je to bio utisak na početku.
Vukadinović je kazao da je Vlada imala nekoliko odličnih rezultata, kako na ekonomskom, tako i na političkom planu - završeni su pregovori sa MMF-om, počeli pregovori o stabilizaciji i pridruživanju EU, pronađen je nekonfliktan, dvosmeran način saradnje s Hagom i počeo, doduše okasneli, obračun sa korupcijom i tajkunima.
Vlada uglavnom vukla dobre poteze
Kao posebno važnu činjenicu Vukadinović je naveo donošenje oko 200 zakona, koji će, ako zažive i budu se primenjivali, dugoročno promeniti Srbiju.
Osvrnuvši se na spoljnopolitička pitanja, Vukadinović je kazao da je strategija Vlade uglavnom išla na saniranje i odlaganje problema, da je imala defanzivnu strategiju i delovala pod pritiskom i iznudicama, ali da je vukla uglavnom dobre poteze.
Ukoliko kriza i u odnosima sa Hagom i pregovorima sa EU bude prevladana i rešena tako da ne bude prekida pregovora i forsiranog negativnog lošeg raspleta na Kosovu, onda su svi izgledi da će Vlada bezbedno proći i treću godinu mandata i ući u izbornu godinu.
"To bi značilo da će, praktično, Vlada i stranke vladajuće koalicije same procenjivati trenutak izbora", kazao je Vukadinović.
Profesor Fakulteta političkih nauka i politički analitičar Zoran Stojiljković rekao je da je teško od tranzicione vlade, kakva je aktuelna Vlada Srbije, očekivati apsolutno pozitivne rezultate.
Manjinska vlada ima problem u funkcionisanju, ali je pokazala da zna da ga rešava, jer niko, osim retkih izuzetaka, nije očekivao da će "potrajati" dve godine, kazao je Stojiljković i objasnio da održavanju vlade pomaže i to što "ekspolatiše velike razlike među opozicijom".
Stojiljković smatra da je Vlada ubeležila i "pluseve i minuse" i da je od formiranja do danas prošla dve faze - prvu kada je bila okrenuta biračkom telu i merilima koja su imala popoulističku dimenziju i drugu kada je pod pritiskom međunarodnih organizacija počela da ispunjava obaveze prema tim organizacijama.
Kao pozitivne rezultate Vlade, Stojiljković je naveo to što je ostala na tragu evrointegracija i što je mirno uvela građane i zemlju u 2006., koja će po mnogo čemu biti odlučujuća za dalju sudbinu Srbije.
Prema njegovim rečima, najveći "minusi" Koštuničinog kabineta su to što nije uspeo da donese novi ustav, nije dovoljno stabilizovao stepen privrednog razvoja i što nema kompletnu strategiju socijalnog razvoja.
Stojiljković je procenio da će sudbina vlade biti razrešena do kraja ove godine, do kada bi trebalo da se reše mnoga ključna pitanja za budućnost zemlje.
Ustav ostaje najveći problem
Politički analitičar Slobodan Antonić takođe je istakao da je Vlada opstala duže nego što su mnogi očekivali i dodao da je pokazala da manjinski kabinet može da funkcioniše ukoliko obezbedi sigurnu podršku u parlamentu.
Antonić je kao najveću zamerku Vladi naveo to što nije donet novi ustav, dodavši da tu postoji vidan raskorak između obećanja s početaka mandata i onoga što je učinjeno.
On je naglasio da je Vlada nastavila reforme u pravcu u kome su krenule prethodne vlade, da je u Skupštini doneto dosta zakona koji su promenili ekonomske i društvene odnose.
Posebno pozitivan pomak, prema Antonićevim rečima, jeste spremnost Vlade da se upusti u borbu protiv korupcije, što je dokazala time što je ušla u obračun s jednim od najvećih tajkuna - Bogoljubom Karićem i što su zbog sumnje za primanje i davanje mita i korupciju uhapšeni sudija Vrhovnog suda i viceguverner Narodne banke Srbije.
"Treba pomenuti da je Vlada dobro sarađivala i sa Tribunalom u Hagu i da je izručila više optuženuh nego vlade (Zorana) Đinđića i (Zorana) Živkovića zajedno", kazao je Antonić i dodao da, i pored problema koji postoji sa haškim optuženikom Ratkom Mladićem, postoje izgledi da se i ta stvar reši.
Informativna služba DSS