De ce nu folosesti CreateProcessA in loc de default-ul CreateProcess (care defaults to CreateProcessW), care probabil ti se trage de la faptul ca ai setat flag-ul de Unicode in VS.
Claudiu 2012/3/9 Mihail Costea <[email protected]> > Salut, > > Rulez asta: > bRet = CreateProcess( NULL, /* No module name */ > command->verb->string , /* Command line */ > NULL, /* Process handle not inheritable */ > NULL, /* Thread handle not inheritable */ > FALSE, /* Set handle inheritance */ > 0, /* No creation flags */ > NULL, /* Use parent's environment block */ > NULL, /* Use parent's starting directory */ > &si, /* Pointer to STARTUPINFO structure */ > &pi); /* Pointer to PROCESS_INFORMATION */ > > Si primesc eroarea asta: > c:\users\student\desktop\tema1\minishell.cpp(160): error C2664: > 'CreateProcessW' : cannot convert parameter 2 from 'const char *' to > 'LPWSTR' > Pica de la acel command->verb->string. > > Am incercat diverse solutii de pe internet dar nu am reusit nimic. Pe > Linux totul imi merge bine si frumos, dar aici un amarat de CreateProcess > nu functioneaza. > Nervii imi ajung la maxim, ca si-au gasit unii sa faca rescriere de toate > tipurile de variabile posibile ca apoi sa nu mai mearga nimic. > Daca cineva ma poate ajuta as fi fericit. Folosesc masina virtuala de la > laborator. > > Mihai > > > -- > Mihail Costea > E-mail : [email protected] > Telephone : +40725245085 > > > _______________________________________________ > http://elf.cs.pub.ro/so/wiki/resurse/lista-discutii >
_______________________________________________ http://elf.cs.pub.ro/so/wiki/resurse/lista-discutii
