Ofta märks väl dessa ut med streckad ram runt numret (E4 i det här fallet)?
Vet inte hur man ska tagga det, men official_ref för E 4.26 låter väl bra iaf sön 24 sep. 2017 kl. 18:52 skrev David Olsson <da...@davido.me>: > Finns många E-vägar som har linknummer (som t.ex E 4.26) > http://www.openstreetmap.org/way/76169023 > > Det blir ett problem med osrm. Minh nämnde att det var bra att börja i > mailinglistan. > > https://github.com/mapbox/mapbox-navigation-ios/issues/637#issuecomment-331589408 > > Undernumret är det riktiga namnet på vägen hos nvdb/trafikverket och det > tycks aldrig vara använt. Någon som vet fall där det används på skyltar? > > Annars låter det som ett korrekt projekt att tagga om så linknummer inte > ligger med "ref" iom det inte används (se github-länken). Eller har andra > några andra synpunkter kring det? > > /david > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > -- Martin Norbäck Olivers IT-konsult, Masara AB Telefon: +46 703 22 70 12 E-post: mar...@norpan.org Kärrhöksvägen 4 656 72 Skattkärr
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se