VAART-bericht van: "Sunniva en David" <[email protected]>

Ik wil iedereen hierbij oproepen vooral wel aanwezig te zijn in de Silo.
Waarom?

Er zal een uur uitgetrokken worden voor op- en aanmerkingen en overige voorstellen.Hoewel het woord "informatiebijeenkomst" de indruk wekt dat de communicatie vooral eenrichtingsverkeer zou zijn is ons (ASV) beloofd dat er wel degelijk genoeg ruimte zal zijn voor inbreng van schippers.
Alles zal opgenomen worden en er zal een woordelijk verslag gemaakt worden

Met betrekking tot die poolvorming.
Men denkt aan het vormen van 50 tot 60 pools (!!!!???), waartoe sommige schippers verplicht worden om te participeren (indien ze gebruik maken van soepele condities betreffende betaling van rente en aflossing). Wij (ASV) staan daar negatief tegenover omdat o.i. het verleden heeft uitgewezen dat als je het niet wettelijk regelt het zelfs tegen je kan gaan werken. (denk aan de samenwerkingsverbanden die eerder voor prijsdaling dan voor prijsstijgingen hebben gezorgd) De Bond van Eigenschippers heeft zich uitgesproken voor een wettelijk, europees beurssysteem. Dus tegen pools vanwege de vrijblijvendheid, de Belgen zijn daar absoluut op tegen. Men vraagt om een door de wet gereguleerd beurssysteem. In de werkgroepen die zich hebben gebogen over de crisisbestrijding waren geen voorstanders te vinden voor enige marktordening, maar daar was de ASV dan ook niet bij (uitgenodigd).

Over de CCR-regels: ook deze regels zorgen ervoor dat de ondernemers vertrouwen in de toekomst verliezen. Er is een bijlage verschenen van de IVW omtrent de toepassing van de hardheidsclausule i.r.t. de overgangsbepalinge technische voorschriften.. Duidelijk is dat het dus inderdaad allemaal HELEMAAL NIET MEE GAAT VALLEN. De procedure blijkt (zoals gevreesd) ingewikkeld te zijn met een volkomen onvoorspelbare uitkomst. Ik wil graag speciaal de aandacht vestigen op deze passage:

"Uitzonderingen op basis van onevenredig hoge kosten is NIET bedoelt om onrendabele ondernemingen in stand te houden. "

Volgens het kleine schepen rapport waren voor de crisistijd al alle kleine schepen (tot 1500 ton!!) onrendabel. Dus wat betekent dit? Allemaal slopen? Daarnaast wordt er meerdere malen gerefereerd aan de coulance waar de staatssecretaris over sprak in verband met de keuringen. Wij willen erop wijzen dat in geval van CCR dit niet iets is waar een land zelfstandig een mate van coulance in toe kan passen. Kom je met je schip over de grens dan wordt gewoon gekeken of je aan de regels voldoet, ook nu al wordt er in Duitsland op gecontroleerd. Er is nu door ESO en EBU gevraagd de invoering van de CCR regels (ROSR) met twee jaar uit te stellen. Dat is een begin, maar na die twee jaar is dit probleem niet opgelost! Dus wat doen we dan? Wat ons betreft moeten die regels van tafel!!


In overleg met de Nederlandse vertegenwoordigers van EBU en ESO op 5 maart 2009 is over de hardheidsclausule door DGLM en IVW een toelichting gegeven en de conclusies zijn in het onderstaande verwoord.


" De hardheidsclausule
Artikel 24.04  Overige afwijkingen
4. Indien de toepassing van de in dit hoofdstuk genoemde bepalingen na afloop van de overgangsbepalingen in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is of onevenredig hoge kosten met zich brengt, kan de Commissie van Deskundigen op grond van aanbevelingen van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart afwijkingen van deze voorschriften toestaan. Deze afwijkingen moeten in het certificaat van onderzoek worden aangetekend. Dat deze clausule uitsluitend in individuele gevallen kan worden toegepast volgt onder andere uit het feit dat de toegestane afwijking in het certificaat moet worden aangetekend. Het aannemelijk maken dat de toepassing van een bepaling moeilijk uitvoerbaar is of onevenredig hoge kosten met zich brengt dient uiteraard door betrokkene gedaan te worden. Hij kan daarbij natuurlijk ondersteund worden door zijn branche-organisatie. De coulance, waarover de Staatssecretaris in het AO van 3 februari sprak, houdt in dat in redelijkheid technisch wordt meegedacht door IVW. Daarnaast zal IVW assisteren bij het opstellen van de aanvraag aan de CCR. Of er een aanbeveling gedaan wordt om af te wijken van de voorschriften wordt dus door de CCR besloten. De Nederlandse delegatie zal zich in de discussie over dat besluit ook coulant opstellen. In z'n algemeenheid kan gesteld worden dat het makkelijker wordt om een aanbeveling van de CCR te krijgen naarmate betrokkene grotere financiële inspanningen heeft verricht en door (andere) maatregelen het gestelde doel dichter benaderd heeft. "

Voorts heeft IVW een beknopte procedure opgesteld waarin is aangegeven hoe IVW handelt wanneer er een beroep gedaan wordt op deze hardheidscalusule. De procedure is als bijlage aan dit bericht toegevoegd.

Hieronder vind je de tekst (het schema kan ik helaas niet meesturen)

Procedure  HARDHEIDSCLAUSULE


De binnenvaartwet, -besluit en -regeling zijn opgesteld om voor alle certificaatplichtige binnenvaartschepen een gelijk level-playing-field te maken. Daarbij zijn voorschriften opgesteld om schip, bemanning en milieu te beschermen. De economische gevolgen voor bestaande schepen zijn in overleg met bedrijfsleven in overgangsbepalingen vastgelegd.

In zowel het Reglement Onderzoek Schepen op de Rijn (ROSR) als ook in de Europese richtlijn 2006/87/EG is in Artikel 24.04, vierde lid een bepaling opgenomen die bekend is als de hardheidsclausule. Ook schepen die een volgens de Europese richtlijn gecertificeerd zijn en niet op de zone R (internationale Rijn) varen is in Artikel 24a.04 dezelfde bepaling opgenomen:

Indien de toepassing van de in dit hoofdstuk genoemde bepalingen na afloop van de overgangsbepalingen in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is of onevenredig hoge kosten met zich meebrengt, kan de commissie van deskundigen op grond van aanbevelingen van het comité van artikel 19 afwijkingen van deze voorschriften toestaan. Deze afwijkingen moeten in het communautaire binnenvaartcertificaat worden aangetekend.

Alléén individuele gevallen kunnen met behulp van een aanbeveling gebruik maken van de hardheidsclausule. Daarbij zijn onuitvoerbaarheid van gestelde voorschriften of onevenredig hoge kosten als reden aan te voeren om gebruik te maken van art 24.04.


In zowel het ROSR als ook in de Europese richtlijn 2006/87/EG is in artikel 2.19, eerste en derde lid uitgelegd waarvoor een aanbeveling bedoelt is. Door aanspraak te maken op art 24.04 kunnen ook onuitvoerbaarheid of onevenredig hoge kosten een reden zijn om ontheffing aan te vragen van de vigerende regelgeving. Met een aanbeveling kan de commissie van deskundigen afwijkingen van de reglementen, genoemd in het ROSR of Bijlage II van de richtlijn, toestaan mits de toegepaste materialen, inrichting of uitrustingsstukken, dan wel andere bouwkundige maatregelen getroffen worden die door het comité als gelijkwaardig zijn erkend.

In een aanbeveling kan de commissie van deskundigen aanvullende eisen stellen om het beoogde voorschrift zoveel mogelijk te realiseren. De aanvullende eisen kunnen zowel een technische aanvuling zijn als ook een operationele beperking van de berijfsvoering van het schip betreffen.


Uitzonderingen op basis van onevenredig hoge kosten is NIET bedoelt om onrendabele ondernemingen in stand te houden. De overgangsbepalingen hebben in 2004 een einddatum gekregen om juist oneerlijke concurrentie tegen te gaan en de binnenvaartschepen als economisch productiemiddel te exploiteren.

ik hoop iedereen hiermee voldoende op de hoogte gesteld te hebben.

met vriendelijke groet


Sunniva Fluitsma (ASV)


* Hoe denk je over het Crisisberaad? www.vaart.nl/peiling
* Het adres voor reacties en nieuwe berichten: [email protected]
* Afmelden op: [email protected] met tekst: unsubscribe VAART-L


Antwoord per e-mail aan