picus-viridis pisze:

> "Polskojęzyczne" to są niektóre mass-media w opinii Ojca Dyrektora et
> consortes, a było Ludowe Wojsko Polskie w/g Leszka Moczulskiego -
> więc kojarzy się tak sobie.

Doskonale wiem jak się kojarzy, ale m.in. dlatego tak pozostało, że nikt 
się do tego określenia nie przyznaje, więc pozostało w uzusie jako 
obelga (a w najlepszym razie zarzut). Historia zna jednak słowa, które 
całkiem zmieniały konotację - od "czerstwy" po "impresjonizm".

Zaś co do uwagi szwedzkiego, to stawiam dolary przeciw orzechom, że 
większość jednak nie ma wcale poczucia, że w ogóle istnieje różnica 
między językiem polskim a byciem Polakiem. Jako Polacy jesteśmy dość 
homogeniczni, a liczną tzw. Polonię traktujemy po prostu jak Polaków za 
granicą, a nie jak obywateli innych państw czy nawet kultur.

To, że jakaś informacja istnieje, nie wystarczy, żeby ktoś w ogóle po 
nią sięgnął. Dlatego właśnie mówiłem właśnie o roli edukacyjnej - nie 
czekamy, aż ktoś sprawdzi taką definicję, tylko od razu informujemy o 
naszej specyfice, czyli że stanowimy autonomiczną część globalnego 
projektu, który dzieli się na języki, a nie narodowości. To nawet 
dobrze, że takie sformułowanie jest nieco nienaturalne - dzięki temu 
zwraca uwagę na coś szczególnego.

***

Myślę, że to kwestia przede wszystkim zmiany nastawienia. Jakiś czas 
trwało, zanim z ilości artykułów przenieśliśmy ciężar na jakość, i 
dopiero 0,5 mln haseł przyniosło zdecydowaną zmianę. Pora teraz na 
następne przejście mentalne i dopiero je sygnalizuję, bo właśnie mi się 
krystalizuje.

Rozwój projektu w naturalny sposób ma pewne etapy, i - jak pokazał 
przykład Nupedii, a jasno potwierdza Citizendium - ich kolejność ma 
znaczenie. Moim zdaniem po przejściu podstawowego etapu ilości haseł, a 
następnie cyzelowania ich jakości, powinniśmy zacząć myśleć także o 
innych aspektach projektu, nie związanych bezpośrednio z hasłami.

Oczywiście nie znaczy to, że mamy całkiem zaniechać dbania o jakość 
haseł, podobnie jak przejście 0,5 miliona nie spowodowało oczywiście, że 
przestała rosnąć ilość, czyli nasza rozpoznawalność. Rośnie nadal, ale 
to już nas tak nie zajmuje - dbamy raczej o to, żeby zwiększyć naszą 
wiarygodność.

Ten cel już także coraz lepiej nam wychodzi - mamy całkiem sporo wersji 
przejrzanych, a w krytycznym haśle o katastrofie pojawiła się wreszcie 
ogromna ilość przypisów. Mamy też całkiem fajny porządek w dokumentacji 
i kategoriach, działają różne wikiprojekty, które opiekują się 
rozmaitymi fragmentami.

Teraz zadbajmy o to, żeby z tym, co mamy, aktywnie docierać do 
użytkowników. Żeby było powszechnie wiadome na czym polegają wolne 
licencje, na których się opieramy, i jak z nich korzystać, bo z tym mamy 
problem. Postarajmy się dotrzeć do użytkowników z informacją, że 
jesteśmy projektem globalnym nowego typu - naprawdę mocno 
zdecentralizowanym, a nie federacją narodów. Itp. itd.

Możemy tego nie robić i liczyć, że kto chce, sam się dowie, i dalej 
skupiać się na tym, co do tej pory. Ale ja uważam, że lepiej jednak 
wejść na kolejny poziom rozwoju (to z kolei odpowiedź dla Elfhelma - nie 
chodzi mi o kolejne wałkowanie jednego sformułowania, ale o coś szerszego).

***

Może to zresztą nie będzie tylko edukacja - wspominałem też o 
zwiększaniu ergonomii (to między innymi nowe GUI, które już po części 
mamy w postaci skórki Vector ze zmodernizowanym edytorem, plus być może 
wdrożenie całkiem graficznego edytora rodem z Wikii) oraz o mechanizmach 
semantycznych (o których postaram się napisać osobno). Może też zupełnie 
inne rzeczy, o których pomyśli ktoś inny.

Wydaje mi się w każdym razie, że dojrzewamy do wejścia na kolejny etap. 
Nawet jeśli nie nastąpi to w tej chwili, to już teraz trzeba zastanowić 
się, w którym kierunku chcemy zmierzać w następnej kolejności, gdy już 
mechanizm kontroli jakości haseł zacznie dawać zadowalające nas efekty i 
wyprowadzi nas z tym na prostą.

-- 
Gdybym świt przywitał choć raz,
Nie czując jak mózg zgniata ciężki głaz.
Strącił go jak z powieki pył,
I nie wadząc nikomu w jakiejś jamce się skrył.

_______________________________________________
WikiPL-l mailing list
[email protected]
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l

Odpowiedź listem elektroniczym