Title: Message
MUKE PO ĐUKANOVIĆU- Badinter i Bulatović
 
Sećanje na hašku tacnu
 
Đukanović već nekoliko godina pokušava da se izbori za ono što su francuski pravnik i engleski mirovnjak, tako velikodušno, nudili Momiru Bulatoviću
 
 
Istorija, ponekad, voli tako da namesti: dok je crnogorski predsednik Milo Đukanović, sećajući se dičnog komunističkog praznika iz vremena jugoslovenskog bratstva i jedinstva - 13. jula, u Podgorici obećavao svojim Crnogorcima skoru nezavisnost Crne Gore, njegovi politički oponenti, u Beogradu, posle dogovora sa dosovskom braćom u Srbiji, izborili su se za punu ravnopravnost - da u saveznoj državi imaju isti broj ministarskih mandata kao i veći, srpski brat. ..
Dotična (para)državna pikanterija, u ovdašnjim prilikama, ima kratku i burnu predistoriju. To isto - da Crna Gora, bar u ministarstvima saveznog nivoa, bude "ravnopravna" sa Srbijom - tražio je 1998. godine upravo Milo Đukanović.. Ono što tada nije dobio od bivšeg, Miloševićevog režima, a što mu tada nije odobravao niko, bar od onih relevantnih u tadašnjoj srpskoj opoziciji a današnjoj vlasti, Predrag Bulatović, lider SNP, dobio je od "Milovih prirodnih saveznika", tj DOS-a, kao savršeni poklon za "principijelni" stav posle krize koju su izazvali Vlada Srbije i premijer Zoran Đinđić da bi izručili Hagu bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića.
Pokazalo se, dakle, da jedan Bulatović (ovoga puta - Predrag) efektno i elegantno naplaćuje od Srbije ono što tako oš traži robusni Milo Đukanović. No, nije ovo prvi luzerski ishod kad je reč o Đukanovićevim sukobima sa moćnim Bulatovićima.
Pred istorijom jednog dela Crne Gore Đukanović ima veoma težak zadatak da izbori ono što je, jednom drugom Bulatoviću - Momiru, upravo nuđeno kao na tacni, pre tačno deset godina (1991). Nezavisnost!
Šavovi: Čitaoca koji slabije pamti ovde moramo podsetiti da je tada u Hagu, na famoznoj mirovnoj konferenciji o bivšoj Jugoslaviji, kojom je predsedavao jedan od mnogih britanskih lordova što su odlučivali svih ovih godina o našoj hudoj sudbini (Karington), tadašnjem crnogorskom predsedniku Momiru Bulatoviću direktno nuđeno da proglasi nezavisnost Crne Gore. I da je, jedne oktobarske večeri 1991, dotični Bulatović na to pristao, bar za trenutak, pre nego što je, potom, u avionu prilikom povratka u Beograd, kako su izvestili radoznali novinari, zaradio žestoko ribanje svog političkog prijatelja, tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića.
A sve je to bilo savršeno sređeno po uzusima međunarodnog javnog prava, kao je to zaključila još jedna famozna institucija koja je odlučivala o mapama Balkana - tzv. Badinterova komisija. Jer, Rober Badinter, francuski političar, inače vrhunski pravnik, ekspert za ustavno pravo, mudro je zaključio sa svojim saradnicima da se tadašnja Jugoslavija, naprosto, raspala po republičkim šavovima.
U međuvremenu, dotični Badinter našao se na novom ekspertskom poslu: sada popravlja iskustva "pametne Kirine politike" na delu bivše SFRJ, pišući novi ustav zemlje koju međunarodna zajednica i posle deset godina nezavisnosti zvanično naziva - "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija". Što se tiče Đukanovića, on već nekoliko godina pokušava da se izbori za ono što su francuski pravnik i engleski mirovnjak, tako velikodušno, nudili Momiru Bulatoviću. I ovom prilikom, iz posve drugih razloga, šansa da se dođe do crnogorske nezavisnosti ponovo je propuštena. U tom smislu, Milo Đukanović se ukazuje kao istorijski gubitnik - političar, a možda i državnik, kojem vreme nipošto ne ide na ruku.
Kvislinzi: Sudeći po govoru koji je održao ovog 13. jula, Đukanović je, naprosto, i žrtva istorije i državnik lišen osećanja odgovornosti prema značajnom delu svoje političke javnosti. Jer, kaže, Crna Gora će uskoro obnoviti atribute državnosti koji su joj nasilno oduzeti 1918. godine, kada je - proizilazi iz toga - Srbija okupirala kraljevinu Nikole Petrovića. Ali, osim što je u pitanju tipično komunistički diskurs iz tvrdih, kominternovskih vremena između dva svetska rata, ovaj stav ima još jednu odliku političke ludosti - da neke znamenite Crnogorce u novijoj istoriji tog naroda, od serdar Janka Vukotića do srpskog patrijarha Gavrila (Dožića), tretira kao puke kvinslinge, odnosno izdajnike koji su služili okupacionu, srpsku vlast, dok se nisu, jakako, pojavili pravi crnogorski patrioti, u liku komunista, koji su 1941. sve to temeljno izmenili, pošto su izveli ovo što Đukanović danas, 60 godina kasnije, tako pompezno slavi. http://www.reportermagazin.com/
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште