Title: Message
        V e c e r n j e    N o v o s t i       
Tema dana [10/11/2001]
JUGOSLOVENSKI PREMIJER DRAGISA PESIC U POSETI RUMUNIJI

PRIVREDA SLEDI POLITIKU


     Ekonomski odnosi nisu na nivou dobre politicke saradnje, pa je zato zadatak dve vlade da ih pospese
      BUKUREST. - Jugoslovenski premijer Dragisa Pesic juce se susreo sa predsednikom Rumunije Jonom Ilijeskuom. Tema razgovora bila je saradnja dve zemlje na politickom i privrednom planu.
      Ilijesku je Pesicu pozeleo dobrodoslicu u kraljevskoj palati Kotroceni, iz 17. veka, a jednocasovni razvovori, koji su potom vodjeni, ocenjeni su kao uspesni. Pesic je u izjavi novinarima, ponovio da je i rumunski predsednik podrzao teritorijalni integritet i suverenitet SRJ, u primeni rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i reformskom i demokratskom kursu SRJ. Zajednicki je konstatovano da krizu na Balkanu treba resavati sveobuhvatno, uz podrsku medjunarodne zajednice.
      Ekonomski odnosi, rekao je Pesic, nisu na nivou dobre politicke saradnje, pa je zato zadatak dve vlade da ih pospese.
      Komentarisuci ukidanje zabrane plovidbe Dunavom, jugoslovenski premijer je ocenio da ce ta reka ponovo postati atraktivna i da ce, uz pomoc medjunarodne zajednice, sve podunavske zemlje biti opet u mogucnosti da koriste pogodnost recne plovidbe.
      Govoreci o polozaju nacionalnih manjina, premijer je naveo da je postignuta saglasnost da se "sva eventualna sporna pitanja sa Vlasima u nasoj zemlji resavaju demokratskim dijalogom, a da na isti nacin treba resavati i odnose izmedju srpske i rumunske pravoslavne crkve".
      Rumunski predsednik Ilijevsku posebno je podvukao da medjusobno poverenje dve zemlje treba da konkretizuju i projekti od obostranog interesa, kako bi se pospesili ekonomski odnosi. I on je naglasio da se razgovoralo o nacionalnim manjinama i istakao "da srpska manjina uziva sva prava u Rumuniji". Zamolio je jugoslovensku delegaciju "da posvete malo vise paznje i podrske Vlasima u Jugoslaviji".
      Program posete Rumuniji premijera Pesica i juce je bio veoma "gust". On je obavio brojne razgovore sa gotovo svim najvisim rumunskim zvanicnicima. Kao gost, zajedno sa rumunskim premijerom Andrijanom Nastaseom, otvorio je medjunarodni Investicioni forum centralne i jugoistocne Evrope koji je okupio vise od 100 privrednika, bankara i investitora iz ovog regiona.
      Na tom skupu Pesic je izlozio napore Jugoslavije da reformama otvori jugoslovensko trziste za olaksano investiranje, da se zato stvaraju pravne i ekonomske pretpostavke, kako bi usao neophodan strani kapital. Pesic je ponovio da saradnja sa EU predstavlja strateski prioritet Jugoslavije.
      T. MARKOTIC



PRIPADNICI VOJSKE JUGOSLAVIJE NEZADOVOLJNI MATERIJALNIM POLOZAJEM

TRAZE ODMRZAVANJE PLATA


     Za razliku od zaposlenih u republickim i saveznim organima, u VJ u 2001. godini nije bilo uskladjivanja licnih primanja, mada su za to obezbedjena budzetska sredstva - upozorava Generalstab. Ukoliko bi se prosecna plata oficira koja danas iznosi 8.584 dinara uskladila prema zakonskim resenjima ona bi trebala da iznosi 17.175 dinara.
      DOK je zaposlenima u republickim i saveznim organima plata ove godine povecavana nekoliko puta, profesionalni pripadnici VJ nisu u ovoj godini primili povisicu. Ukoliko bi se plata oficira uskladila prema vazecim zakonskim resenjima onda bi prosecna plata oficira za septembar 2001. trebalo da iznosi 17.155 dinara a ne 8.584 dinara. Sadasnje plate treba povecati za 100 odsto da bi se dostigao zakonski minimum, odnosno koeficijent od 3.0 prema prosecnoj neto zaradi privrede u Srbiji (u avgustu prosek je bio 5.725 dinara). Koeficijent vojnih primanja imace regulisan clan 75. Zakona o vojsci Jugoslavije.
      - Ovo su izracunali i stavili na papir ekonomisti u Generalstabu Vojske Jugoslavije upozoravajuci Saveznu i republicku vladu na nedopustiv nesklad tezina posla koju obavljaju sa svojim primanjima, kao i na nelogicnost da se zakljucak Savezne vlade o zamrzavanju plata iz aprila u javnim sluzbama sprovodi selektivno samo prema pripadnicima VJ.
      Ekonomisti iz Generalstaba navode da je zbog prirode posla radno vreme oficira duze od onog koje je zagarantovano Ustavom.
      Takodje, oficiru ne pristaje da se bavi dopunskim poslom, pogotovo ne naustrb sluzbe.
      Trece zbog cestih premestaja i prekomandi supruge oficira obicno trajno gube posao - navode u Generalstabu.
      I dok je za Vojsku vazio i vazi zakljucak sa sednice Savezne vlade odrzane 5. aprila 2001. o zadrzavanju zarada zaposlenih u saveznim organima na dostignutom nivou sto se prema stavu Vlade odnosi na VJ, donosenjem novih zakonskih i podzakonskih akata zarade zaposlenih u drzavnim organima SRJ i Srbije u toku 2001. godine povecane su po vise osnova i u vise navrata uvecanjem osnovice i koeficijenta na osnovu uredbi i podzakonskih akata. Zarade zaposlenih u republickim i drzavnim organima su vece u julu 2001. od onih iz decembra 2000. izmedju 86 do 160 posto. Iz toga Generalstab VJ izvodi zakljucak da se savezni zakon o zamrzavanju plata jedino primenjuje na Vojsku Jugoslavije i pita se zasto tako selektivno?
      D. VUJICIC
     
     »PARA IPAK IMA«
     
      GENERALSTAB VJ upozorava da je tokom 2001. u vise navrata predlagao Saveznom ministarstvu za odbranu da se preduzmu mere da bi se ublazio pogorsani materijalni polozaj pripadnika VJ. Savezni ministar za odbranu obavestio je GS VJ da je pokrenuo inicijativu kod Savezne vlade kako bi se plate povecale prema raspolozivim mogucnostima. Savezni ministar je odgovorio da povecanje plata za 15 odsto profesionalnim vojnicima ne bi zahtevalo dodatna sredstva iz saveznog budzeta. Medjutim, od povisice za sada nista.
     
     »TRECA ARMIJA«
     
      O TRENUTNOM odlivu kadra iz VJ najbolje govore podaci iz Trece armije ciji se pripadnici nalaze uglavnom na jugu Srbije.
      U toku ove godine na svoj zahtev njih 400 profesionalnih vojnika Trece armije napustilo je VJ bez prava na penziju po svim osnovama. S druge strane, popuna jedinica nase vojske vojnicima po ugovoru (profesionalcima) zbog malih primanja iznosi svega 40 odsto od stvarnih potreba i to sa trendom naglog opadanja za interesovanje za ovu sluzbu.



KRNJA SKUPSTINSKA KOMISIJA PRIHVATILA PREDLOG ZAKONA O REFERENDUMU U CRNOJ GORI

ODLUCUJE GLAS VISE


     Po zamisli zagovornika rasturanja Jugoslavije, o izdvajanju Crne Gore, odlucivace glas vise onih koji izadju na referendum To prakticno znaci da o sudbini drzave odlucuje cetvrtina stanovnistva
      U proceduri pred republickim Parlamentom naci ce se predlog zakona po kojem se odluka na referendumu donosi vecinom glasova gradjana koji budu glasali
      PODGORICA. - PRED poslanicima crnogorskog Parlamenta, pocetkom naredne nedelje, naci ce se predlog zakona o referendumu o drzavno-pravnom statusu Crne Gore o kojem je raspravljala Skupstinska komisija, sastavljena od predstavnika koalicije "Pobjeda je Crne Gore" (DPS i SDP), Liberalnog saveza i albanskih partija, ali bez ucesca koalicije "Zajedno za Jugoslaviju".
      Vecinom glasova odluceno je da bude jedno referendumsko pitanje: "Da li ste za to da Republika Crna Gora bude nezavisna drzava, sa punim medjunarodno-pravnim subjektivitetom", kao i da se "odluka o referendumu donosi vecinom glasova gradjana koji su glasali", sto u bukvalnom prevodu znaci da je dovoljno da izadje i jedan gradjanin, koji ce glasati za nezavisnu Crnu Goru, pa da taj drzavno-pravni status dobije "zeleno svetlo".
      Protiv ove dve odluke bili su predstavnici DPS, koji su insistirali i na drugom referendumskom pitanju, cime bi se, kako su tvrdili, onemogucio bojkot biraca privrzenih projugoslovenskoj koaliciji, ali i odluka o "vecini glasova", jer su DJukanovicevi socijalisti zahtevali "jacu vecinu", cime bi se izbegla eventualna politicka kriza.
      - Da li ovim zakonom ulazimo u ustavnu nadleznost predsednika republike, koji po Ustavu predlaze Skupstini raspisivanje referenduma, a ona ga potom i raspisuje - zapitao se Miodrag Vukovic iz DPS. - Mi smo za to da se sto pre resi drzavno-pravni status Crne Gore, ali na promisljen nacin. Ovde smo ostali u manjini, ali to ne znaci da smo odustali od obaveznog referenduma i naseg opredeljenja nezavisne i medjunarodno priznate Crne Gore.
      Prema recima Miodraga Zivkovica, politickog lidera Liberalnog saveza, DPS je imala suprotan stav o najznacajnijim pitanjima u zakonu:
      - Ovakav stav DPS zaista je skandalozan i to posle njihovog kongresa koji je zacrtao program te partije - neazvisna Crna Gora.
      Politicku javnost Crne Gore u ovom trenutku najvise zanima, kako ce se poneti poslanici DPS u republickom Parlamentu, kada bude usvajan ovaj zakon, s obzirom da su ih u Komisiji preglasale stranke koje u politickom zivotu Crne Gore imaju svega 10 odsto biraca! Da li ce predlozeni referendumski zakon vec na startu doziveti fijasko ili ce proci kroz mala skupstinska vrata, znace se uskoro.
      V. Kadic
      Muzika
      PREDSTAVNIK albanskih partija Ferhat Dinosa, ostao je uzdrzan pri usvajanju predloga zakona o referendumu.
      - Tako je najbolje i za mene, ali i za vas. Dobro mi je poznata prica o gradjanskoj Crnoj Gori, ali znam koliko bi dugo radio albanski lokal u Podgorici, u kojem bi se pustala albanska muzika - prokomentarisao je lider Demokratske unije Albanaca.



VOLFGANG SISEL DANAS U BEOGRADU

PRIVREDNICI PRATE KANCELARA


     OD STALNOG DOPISNIKA BEC
      DANAS u zvanicnu posetu Jugoslaviji stize austrijski kancelar Volfgang Sisel, a pratnja su mu direktori i predsednici upravnih odbora cetrnaest velikih firmi. Ocekuje se da ce ovom prilikom sef austrijske vlade najzad uruciti ranije obecan poklon od stotinu miliona silinga (oko 15 miliona maraka). Kako saznajemo, uslov da taj novac dodje omogucila je nedavna poseta direktora Kontrolne banke alpske republike: on je utvrdio uslove pod kojima ce 40 miliona silinga biti potroseno za socijalu, a ostalo u nekoliko projekata pod kontrolom Austrijanaca.
      U pratnji kancelara Sisela bice direktori Bank Austrija i Rajfajzen banke, koje su vec otvorile filijale u Beogradu, direktor upravnog odbora AMF, austrijske petrolejske industrije, Fest Alpine, metalske industrije, menadzer Mobilkoma Austrije, predsednik upravnog odbora Simens AUSTRIJA, direktor Agrolinca, generalni sekretar Udruzenja industrijalaca, i drugi.
      Austrijski privrednici su pre godinu dana, bukvalno sutradan posle politickih promena u Srbiji, poceli da naglasavaju svoju veliku zaitneresovanost da "odmah" pocnu posao. Medjutim, konkretni rezultati mogu se ocekivati tek posle ove posete. U Becu se uveliko najavljuje prva, velika investicija jedne austrijske firme u Srbiji, ali se detalji drze u tajnosti. Objasnjenje poznavalaca je da se brze nije moglo: u novo podrucje za kapital prvo ulaze banke, onda trgovci, pa tek onda investitori.
      D. SEKULIC
     

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште