Oni pa znajo na taprav način protestirat :)

LP, Domen

On 5/30/06, Mitar <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

Zdravo!

Danes sem na vajah o tem govoril.

Za primerjavo z nasimi demonstracijami. :-)


Mitar

=========================================================================
forwardiram od enega kolega - glede na to, da nisem zasedil infota v
nobenem mediju pri nas --

Univerza v Marburgu je PADLA. Studenti so OKUPIRALI poslopje uprave
univerze.

Pred dvema tednoma so se v zvezni dezeli Hessen (kjer letos studiram)
zaceli mnozicni studentski protesti proti uvedbi solnin, ki so sedaj na
sporedu vsak teden. Studenti so za par ur povzrocili popoln zastoj na
avtocesti, ki povezuje metropolis Frankfurt in ostala vecja mesta. Malo
pozabljeno mesto Marburg je postalo predmet obravnave velikih medijev.
Napovedan je nadaljni BOJ.

Za kaj gre, mora biti vsem poznano:

Vlada zvezne dezele Hessen je sprejela osnutek zakona, ki bi uvedel
obvezne studentske solnine za vse. Drzavljani EU bi morali placati 750
evrov na semester ali 1500 evrov na leto ali 4500 evrov za bachelorja.
Nedržavljani EU bi morali placati dvakrat toliko, oziroma 9000 evrov za
bachelorja. Master studij bi se uvrstil v isti razred kot studij za
nedrzavljane EU – torej 6000 evrov.

Vladna odlocitev je poslala na ulice malega univerzitetnega mesteca
Marburg mnozice studentov.

Vrhunec postopka uvajanja solnin se je zgodil v ponedeljek. Predsednik
univerze je izjavil, da bo v javnosti zastopal svoje osebno mnenje, to
je, da podpira uvedbo solnin. S tem naj bi krsil svoje zakonite
dolznosti zastopanja interesov senata in studentskega zbora, ki sta
jasno oba zavzela nasprotno stališče, to je, da nasprotujeta uvedbi
solnin.

Naslednji dan so studenti zavzeli poslopje uprave univerze. Studenti
sedaj dobesedno zivijo v tem poslopju (spijo, kuhajo, se ucijo in
predvsem sprejemajo najpomembnejse odlocitve). Enkrat dnevno se sklice
skupscina in vsaka odlocitev se sprejema po demokraticnem volilnem
postopku. Studenti so jasno pokazali, da odlocitve vlade in predsednika
univerze dojemajo zelo resno. Poleg tega se obnasajo zelo odgovorno in
javnosti ter vsem studentom nenehno jasno utemeljujejo okupacijo
univerze. Ponavljajo, da namen ni nikakrsen vandalizem ali zabava,
temvec vpliv na vladne odlocitve. V poslopju so posebej namenjeni
prostori za studente, ki se morajo v vsem tem dogajanju se uciti,
nenehno se odvijajo okrogle mize, pogovorne skupine in predavanja. Ta
teden smo imeli celo enkrat tutorium v okupiranem poslopju, zato sem
izkoristil priloznost in si ogledal samo okupacijo. Nekateri profesorji
podpirajo odlocitve studentov in dejavno sodelujejo na okroglih mizah in
predavanjih.

Po celem mestu je mozno videti plakate in druge napise, ki izrazajo
osnovno vrednoto studentov, to je SVOBODNO IZOBRAZEVANJE. Glavni nacin,
kako to ohraniti, je SOLIDARNOST. Glavni razlogi proti uvedbi solnin, ki
sem jih izluscil iz protestov in okupacije, so:

  1. uvedba solnin je protiustavna – v ustavi zvezne dezele pise, da je
  izobrazevanje svobodno in dostopno vsem.
  2. predlog osnutka zakona izkljucuje tuje in revne studente. Tuji
  studenti sedaj ze racunajo, koliko dodatnega denarja bodo morali
  placati v primeru uvedbe solnin. Nekateri so mi rekli, da ze
  razmisljajo o tem, da bi se prestavili na univerze, kjer solnin se
  niso uvedli in kjer jih v bliznji prihodnosti najbrz tudi ne bojo.
  3. Izobrazevanje ni trzna dobrina, kar pomeni, da ga ni mogoce
  ovrednotiti in zato ne more biti predmet menjave
  4. Razpad socialne drzave: predlog uvedbe studentskih solnin naj bi
  bil le del sodobnega poskusa razgradnje socialne drzave, ki bi jo
  nasledil sistem, ki temelji na tekmovanju in izgradnji elit. (seveda
  se tudi tukaj kot vsaka druga beseda uporablja neoliberalizem)

Kljucno sporocilo okupacije in protestov je: med vlado in predsednikom
univerze ter studenti obstaja RESEN boj. Napovedani so nadaljni mnozicni
protesti v Marburgu in v drugih mestih zvezne dezele (Frankfurt, Kassel,
Wiesbaden…). Studenti se med seboj povezujejo na vse mozne nacine in na
vseh moznih ravneh. Gre za spopad dveh vrednostnih sistemov in dveh
pogledov na prihodnost te drzave.
=========================================================================


Reply via email to