On Thu, 26 Feb 2004, Andrzej Krzysztofowicz wrote: > > > dajac uzytkownikowi RW w grupie disk pozwalasz mu pisac takze po > > > innych hdX. > > Ja sobie zdaję sprawę z tego. > > Niemniej: > > - żeby mieć możliwość odtwarzania płyt CD musisz mieć dostęp do > > urządzenia > > - żeby mieć możliwość nagrywania musisz mieć dostęp j.w. +w > I co? bedziesz tam tworzyl kopie device'ow z innymi uprawnieniami ?
Na przykład... > A potem latal programy, zeby z tego katalogu korzystaly ? Niekoniecznie - programom do CD przeważnie można wskazać urządzenie. > > Jak to więc rozwiążesz? > > > > Możnaby stworzyć grupę "removable-devices" i ten katalog byłby właśnie > > z tą grupą. > Wsparcie w initscriptach dla zmiany uprawnien konkretnych plikow. Z "X" > na "Y" + ostrzerzenie WIELKIMI literami, ze uprawnienia sa zmieniane na > inne niz domyslne. To jest jeszcze gorsze... > A ze rpm bedzie sie plul przy -Va ? Trudno. > IMO lepsze to niz bezpanskie dev-y w jakims katalogu. A IMHO gorsze :) > > Co do samego katalogu - chodziło o to, żeby z devfs i bez devfs można > > było mieć te same ścieżki w fstab. Widać, że wielu osobom to się nie > > podoba :-/ > Po co skoro devfs jest "obsolete" ? Ale to było robione w momencie gdy nie było wiadomo o tym :) nie upieram się, że to dobre rozwiązanie, ale pozwala naprawdę na identyczne ścieżki devfs i normalnych urządzeń oraz na jakieśtam zarządzanie dostępem do CD (katalog disks zrobiłem z rozpędu i on faktycznie tylko jest z pierwszego powodu, nie ma jakiegoś większego sensu). Ja jestem ciekaw co udev zmienia w tym kierunku, bo jeżeli jest tam możliwość dawania innych uprawnień dla CD i innych dla dysków to IMHO problem tak naprawdę nie istnieje, bo dla starszych kerneli można problem olać i zostawić tak jak jest. -- pozdr. Paweł Gołaszewski --------------------------------- worth to see: http://www.againsttcpa.com/ CPU not found - software emulation... __________________________________________________________ nie pytaj co inni zrobili dla pld, pomysl ile sam zrobiles
