On Mon, 2006-12-18 at 05:39 -0800, Marcel Preda wrote:
> salutare,
> 
> trebuie sa pun o retea intr-o caldire cu o "geometrie" mai dubioasa.
> Reteaua se extinde pe 3 nivele.
> De asemenea exista o mica diferenta de nivel intre camerele de pe acelasi 
> etaj.
> Asa ca m-am gindit sa pun wireless .
> 
> Dupa calculele mele ar fi nevoie de un access point si 3 repetoare wireless.
> Ma intereseaza daca cineva a experimentat deja asa ceva si ce echipamente a 
> folosit, eventual cum
> au mers.
> 

desi nu am experienta in domeniu la fel ca alti co-listasi, eu ti-as
recomanda sa pui 3 ap-uri , cate 1 pe fiecare nivel.Motivul: la 45 de
oameni 54 mbit/sec (atentie, rata teoretica) e insuficient.



> 
> In principiu ar fi vreo 10, maxim 15 posturi de lucru.
> Distanta maxima in cladire este de vreo 25 metri, dar sint destul de multi 
> pereti pe unul din
> etaje (acolo unde o s afie si access pointul).
> 
> Multam,
> Marcel
> 
> 
> 
> 
> 
> __________________________________________________
> Do You Yahoo!?
> Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
> http://mail.yahoo.com 
> 
> _______________________________________________
> RLUG mailing list
> [email protected]
> http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui