On Mon, 2006-12-18 at 05:39 -0800, Marcel Preda wrote: > salutare, > > trebuie sa pun o retea intr-o caldire cu o "geometrie" mai dubioasa. > Reteaua se extinde pe 3 nivele. > De asemenea exista o mica diferenta de nivel intre camerele de pe acelasi > etaj. > Asa ca m-am gindit sa pun wireless . > > Dupa calculele mele ar fi nevoie de un access point si 3 repetoare wireless. > Ma intereseaza daca cineva a experimentat deja asa ceva si ce echipamente a > folosit, eventual cum > au mers. >
desi nu am experienta in domeniu la fel ca alti co-listasi, eu ti-as recomanda sa pui 3 ap-uri , cate 1 pe fiecare nivel.Motivul: la 45 de oameni 54 mbit/sec (atentie, rata teoretica) e insuficient. > > In principiu ar fi vreo 10, maxim 15 posturi de lucru. > Distanta maxima in cladire este de vreo 25 metri, dar sint destul de multi > pereti pe unul din > etaje (acolo unde o s afie si access pointul). > > Multam, > Marcel > > > > > > __________________________________________________ > Do You Yahoo!? > Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around > http://mail.yahoo.com > > _______________________________________________ > RLUG mailing list > [email protected] > http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
