2009/2/6 Mihai <[email protected]>:
> Da acuma dupa o gramada de update-uri merge asa. Acuma o poti face si
> dintr-un utilizator obisnuit cerindu-ti parola de root de cite ori vrei sa
> executi ceva de administrare. O singura nedumerire am. De ce hotarasc altii
> pentru tine. Nu era mai normal sa te lase pe tine sa-ti asumi
> responsabilitatea daca te logezi in interfata grafica ca root si stai tot
> timpul asa sau  folosesti sudo de cite ori ai nevoie. As fi fost curios sa
> aflu daca se poate reveni la solutia din versiunile anterioare. adica daca
> ai chef sa te loghezi ca root sa o poti face si sa administrezi fara nici o
> restrictie sau sa te loghezi ca un user obisnuit si sa folosesti sudo
>

Teoretic daca esti dispus sa-ti asumi responsabilitatea sa rulezi X ca
root ar trebui sa stii si cum se face :)

Disclaimer: eu rulez X ca user, nu stiu cum se face...

-- 
  "Unix was written to play Spacewar and cheat at Scrabble,
   but Linux was created merely to prove that it booted." - a.s.r. quote

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui