2009/5/13 Florin Maria wrote: > Salutari. > > > Am si io o problema: > > - se da una bucata asterisk 1.4.22-3, si un telefon cisco 7906. Incerc sa > le fac sa mearga pe sip. > > Am pus pe telefon un firmware care stie de sip, am pus un SEPxxx.xml cu > configuratia, etc etc. > Il vad ca e inregistrat in serverul de asterisk. Problema e ca nu pot sa > formez un numar gen 07xxx. > Se pare ca telefonul asta trimite numai prima cifra in asterisk.(adica > formeaza numai 0) > Daca sun de pe alt telefon pe extensia lui 7906 merge perfect. Daca ii > adaug un numar la speed dial, culmea e ca suna corect. >
Verifica in Asterisk dial plan-ul. Poate foloseste alta cifra pt a suna in exterior si trebuie tastata cifra aia prima oara. Eu folosesc cifra "9" de exemplu pt a suna in exterior. Cauta pe voip-info.org sunt multe exemple de config pt 79xx. _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
