Salut. Am gasit o rezolvare.
Se pune un firmware: SIP11.8-2-2SR4S. Se iau DRdialplan.xml si SEPxxxx.xml de pe adresa: http://www.hurdman.net/mirror/voip-info/wiki/index87c031949cf0a37c02d4d535d80998ff.html?comment_page=6&page_id=3242&maxComments=10&comments_maxComments=10&comments_sort_mode=commentDate_desc&comments_style=flat Se modifica useri, parole, ip-uri, si eventual si phone label. Si.. cam atit.(plus allowoverlap = no; in /etc/asterisk/sip.conf ) (se pun pe un server de tftp - preferabil ala de pe trixbox ca e deja functional) Extensia nu necesita alte customizari (merge cu default val. de pe trixbox). Si, cam atit. Multumesc de ajutor ca eram chiar in impas :) -----Original Message----- From: [email protected] on behalf of Florin Maria Sent: Thu 5/14/2009 8:41 AM To: Romanian Linux Users Group Subject: RE: [rlug] cisco 7906 cu asterisk Dialplanul e ok. Fac numai o forwardare de call-uri cu asterisk-ul. am o singura routa outbound (gen . ) spre un trunk sip. Plus 2 DID-uri la intrare. O sa sap dupa overlap (de care nu am auzit pina acum, sa vad ce e aia :) ) si daca nu ma prind mai dau un semn pe aici. Multumesc. -----Original Message----- From: [email protected] on behalf of Razvan Popescu Sent: Thu 5/14/2009 8:18 AM To: Romanian Linux Users Group Subject: Re: [rlug] cisco 7906 cu asterisk 2009/5/13 Florin Maria wrote: > Salutari. > > > Am si io o problema: > > - se da una bucata asterisk 1.4.22-3, si un telefon cisco 7906. Incerc sa > le fac sa mearga pe sip. > > Am pus pe telefon un firmware care stie de sip, am pus un SEPxxx.xml cu > configuratia, etc etc. > Il vad ca e inregistrat in serverul de asterisk. Problema e ca nu pot sa > formez un numar gen 07xxx. > Se pare ca telefonul asta trimite numai prima cifra in asterisk.(adica > formeaza numai 0) > Daca sun de pe alt telefon pe extensia lui 7906 merge perfect. Daca ii > adaug un numar la speed dial, culmea e ca suna corect. > Verifica in Asterisk dial plan-ul. Poate foloseste alta cifra pt a suna in exterior si trebuie tastata cifra aia prima oara. Eu folosesc cifra "9" de exemplu pt a suna in exterior. Cauta pe voip-info.org sunt multe exemple de config pt 79xx. _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
_______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
