Dialplanul e ok. Fac numai o forwardare de call-uri cu asterisk-ul. am o 
singura routa outbound (gen . ) spre un trunk sip. Plus 2 DID-uri la intrare. O 
sa sap dupa overlap (de care nu am auzit pina acum, sa vad ce e aia :) ) si 
daca nu ma prind mai dau un semn pe aici.
Multumesc.



-----Original Message-----
From: [email protected] on behalf of Razvan Popescu
Sent: Thu 5/14/2009 8:18 AM
To: Romanian Linux Users Group
Subject: Re: [rlug] cisco 7906 cu asterisk
 
2009/5/13 Florin Maria wrote:

> Salutari.
>
>
> Am si io o problema:
>
> - se da una bucata asterisk 1.4.22-3, si un telefon cisco 7906. Incerc sa
> le fac sa mearga pe sip.
>
> Am pus pe telefon un firmware care stie de sip, am pus un SEPxxx.xml cu
> configuratia, etc etc.
> Il vad ca e inregistrat in serverul de asterisk. Problema e ca nu pot sa
> formez un numar gen 07xxx.
> Se pare ca telefonul asta trimite numai prima cifra in asterisk.(adica
> formeaza numai 0)
> Daca sun de pe alt telefon pe extensia lui 7906 merge perfect. Daca ii
> adaug un numar la speed dial, culmea e ca suna corect.
>

Verifica in Asterisk dial plan-ul. Poate foloseste alta cifra
pt a suna in exterior si trebuie tastata cifra aia prima oara.
Eu folosesc cifra "9" de exemplu pt a suna in exterior.
Cauta pe voip-info.org sunt multe exemple de config pt 79xx.
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui