Adrian Sevcenco wrote:
> Salut!
> Nu vreau sa pornesc o flama, dar de ceva timp caut raspunsuri la
> intrebarea : de ce a aparut pulse audio cind alsa isi face foarte bine
> treaba? Ce nu are alsa si are pulse?
> Care sunt avantajele si dezavantajele unuia asupra celuilalt?

avanaje pulse:
* ocupa mult mai mult CPU, nu te poti plange ca ti-ai luat quad core
degeaba (cu versiuni recente chiar 70-100%, inainte sa se sinucida
pentru ca se simte vinovat de risipa de resurse)
* stie sa transmita sunet prin retea, ceea ce functioneaza, cu mici
pauze din 10 in 10 minute (pe wireless), si dupa 40 de minute de
configurare, ca orice chestie linucs bliding egi
* stie sa mixeaza multe canale, cam ca si esd si chestia aia de la kde
pe care nu mi-o amintesc dincauza berii, si alte porcarii de sunet obscure

Posibil ca cand o fi gata sa fie o aplicatie ok, momentan urla foarte
tare a alfa catre mine (chit ca e inclusa by default in ubuntu mai nou;
btw, scapi de multe probleme cu o versiune 0.9.15 dintr-un PPA obscur -
themusso parca)

Alsa se pare ca are un problem cu multe aplicatii care vrea sa canta la
aceeasi placa (mai ales pe laptoape, unde exista un singur device de
iesire/mixer hardware, spre deosebire de gigabaitu meu cu kt400 de pe
televizor/desktop/serveru de web care are 4 :D). Care iesiri multiple se
pare ca sunt necesare din ce in ce mai mult (pidjin and friends vor sa
iti cante in boxe cand se intampla ceva, gnome/kde vrea si el, si poate
mai vrei sa vezi si youtube sau sa asculti muzica intre timp).

/me catand pricheta si intrebandu-se la ce-i trebuie, ca nu fumeaza
cheerz

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui