Adrian Sevcenco wrote: > Salut! > Nu vreau sa pornesc o flama, dar de ceva timp caut raspunsuri la > intrebarea : de ce a aparut pulse audio cind alsa isi face foarte bine > treaba? Ce nu are alsa si are pulse? > Care sunt avantajele si dezavantajele unuia asupra celuilalt?
avanaje pulse: * ocupa mult mai mult CPU, nu te poti plange ca ti-ai luat quad core degeaba (cu versiuni recente chiar 70-100%, inainte sa se sinucida pentru ca se simte vinovat de risipa de resurse) * stie sa transmita sunet prin retea, ceea ce functioneaza, cu mici pauze din 10 in 10 minute (pe wireless), si dupa 40 de minute de configurare, ca orice chestie linucs bliding egi * stie sa mixeaza multe canale, cam ca si esd si chestia aia de la kde pe care nu mi-o amintesc dincauza berii, si alte porcarii de sunet obscure Posibil ca cand o fi gata sa fie o aplicatie ok, momentan urla foarte tare a alfa catre mine (chit ca e inclusa by default in ubuntu mai nou; btw, scapi de multe probleme cu o versiune 0.9.15 dintr-un PPA obscur - themusso parca) Alsa se pare ca are un problem cu multe aplicatii care vrea sa canta la aceeasi placa (mai ales pe laptoape, unde exista un singur device de iesire/mixer hardware, spre deosebire de gigabaitu meu cu kt400 de pe televizor/desktop/serveru de web care are 4 :D). Care iesiri multiple se pare ca sunt necesare din ce in ce mai mult (pidjin and friends vor sa iti cante in boxe cand se intampla ceva, gnome/kde vrea si el, si poate mai vrei sa vezi si youtube sau sa asculti muzica intre timp). /me catand pricheta si intrebandu-se la ce-i trebuie, ca nu fumeaza cheerz _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
