2009/5/17 Sabin Iacob <[email protected]> > Adrian Sevcenco wrote: > > Salut! > > Nu vreau sa pornesc o flama, dar de ceva timp caut raspunsuri la > > intrebarea : de ce a aparut pulse audio cind alsa isi face foarte bine > > treaba? Ce nu are alsa si are pulse? > > Care sunt avantajele si dezavantajele unuia asupra celuilalt? > > avanaje pulse: > * ocupa mult mai mult CPU, nu te poti plange ca ti-ai luat quad core > degeaba (cu versiuni recente chiar 70-100%, inainte sa se sinucida > pentru ca se simte vinovat de risipa de resurse) > * stie sa transmita sunet prin retea, ceea ce functioneaza, cu mici > pauze din 10 in 10 minute (pe wireless), si dupa 40 de minute de > configurare, ca orice chestie linucs bliding egi > * stie sa mixeaza multe canale, cam ca si esd si chestia aia de la kde > pe care nu mi-o amintesc dincauza berii, si alte porcarii de sunet obscure > > Posibil ca cand o fi gata sa fie o aplicatie ok, momentan urla foarte > tare a alfa catre mine (chit ca e inclusa by default in ubuntu mai nou; > btw, scapi de multe probleme cu o versiune 0.9.15 dintr-un PPA obscur - > themusso parca) > > Alsa se pare ca are un problem cu multe aplicatii care vrea sa canta la > aceeasi placa (mai ales pe laptoape, unde exista un singur device de > iesire/mixer hardware, spre deosebire de gigabaitu meu cu kt400 de pe > televizor/desktop/serveru de web care are 4 :D). Care iesiri multiple se > pare ca sunt necesare din ce in ce mai mult (pidjin and friends vor sa > iti cante in boxe cand se intampla ceva, gnome/kde vrea si el, si poate > mai vrei sa vezi si youtube sau sa asculti muzica intre timp). > > /me catand pricheta si intrebandu-se la ce-i trebuie, ca nu fumeaza > cheerz >
Siditi bland c-i sarit de limita legala @ kile de bere si ai putintica rabdare: si Porsche a plecat, in definitiv si la urma urmei caci nu pot pentru ca sa zic, de la o broscuta. _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
