2009/5/17 Sabin Iacob <[email protected]>

> Adrian Sevcenco wrote:
> > Salut!
> > Nu vreau sa pornesc o flama, dar de ceva timp caut raspunsuri la
> > intrebarea : de ce a aparut pulse audio cind alsa isi face foarte bine
> > treaba? Ce nu are alsa si are pulse?
> > Care sunt avantajele si dezavantajele unuia asupra celuilalt?
>
> avanaje pulse:
> * ocupa mult mai mult CPU, nu te poti plange ca ti-ai luat quad core
> degeaba (cu versiuni recente chiar 70-100%, inainte sa se sinucida
> pentru ca se simte vinovat de risipa de resurse)
> * stie sa transmita sunet prin retea, ceea ce functioneaza, cu mici
> pauze din 10 in 10 minute (pe wireless), si dupa 40 de minute de
> configurare, ca orice chestie linucs bliding egi
> * stie sa mixeaza multe canale, cam ca si esd si chestia aia de la kde
> pe care nu mi-o amintesc dincauza berii, si alte porcarii de sunet obscure
>
> Posibil ca cand o fi gata sa fie o aplicatie ok, momentan urla foarte
> tare a alfa catre mine (chit ca e inclusa by default in ubuntu mai nou;
> btw, scapi de multe probleme cu o versiune 0.9.15 dintr-un PPA obscur -
> themusso parca)
>
> Alsa se pare ca are un problem cu multe aplicatii care vrea sa canta la
> aceeasi placa (mai ales pe laptoape, unde exista un singur device de
> iesire/mixer hardware, spre deosebire de gigabaitu meu cu kt400 de pe
> televizor/desktop/serveru de web care are 4 :D). Care iesiri multiple se
> pare ca sunt necesare din ce in ce mai mult (pidjin and friends vor sa
> iti cante in boxe cand se intampla ceva, gnome/kde vrea si el, si poate
> mai vrei sa vezi si youtube sau sa asculti muzica intre timp).
>
> /me catand pricheta si intrebandu-se la ce-i trebuie, ca nu fumeaza
> cheerz
>

Siditi bland c-i sarit de limita legala @ kile de bere si ai putintica
rabdare: si Porsche a plecat, in definitiv si la urma urmei caci nu pot
pentru ca sa zic, de la o broscuta.
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui