On Wed, 9 Feb 2005, Serghei Amelian wrote: > Sa-mi explice si mie cineva daca e normal ca un fisier al root-ului (intr-un > folder in care userul poate sa scrie) sa poata fi sters de user. > A adevarat ca daca un user poate sa creeze un fisier intr-un director ar > trebui sa poata sa si stearga un fisier, dar totusi..
LOL. Stersul si crearea de fisiere are treaba cu drepturile care le are acel user pe directorul care contine fisierul in consecinta si nu are nici o treaba cu fisierul pe care se actioneaza. Din moment ce pe director userul poate scrie, poate face ce vrea. PS: o exceptie este bitul "sticky" de pe directoare (cum e /tmp) care zice ca doar ownerul unui fisier il poate sterge > -- > Serghei. -- Mihai RUSU Email: [EMAIL PROTECTED] GPG : http://dizzy.roedu.net/dizzy-gpg.txt WWW: http://dizzy.roedu.net "Linux is obsolete" -- AST --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
