Serghei Amelian wrote: >On Wednesday 09 February 2005 14:21, Mihai Rusu wrote: >[..] > > > >>LOL. Stersul si crearea de fisiere are treaba cu drepturile care le are >>acel user pe directorul care contine fisierul in consecinta si nu are nici >>o treaba cu fisierul pe care se actioneaza. Din moment ce pe director >>userul poate scrie, poate face ce vrea. >> >> > >De fapt m-a intrigat ca poti sa stergi un fisier dar nu poti scrie in el si >nici nu poti sa faci chmod, chown, etc. > > poate fiindca stergerea presupune modificarea _folderului_ (pe care userul are drepturi) pe cind celelalte operatii mentionate de tine presupun modificari asupra fisierului insusi (pe care userul NU are drepturi) ?
-- Cine a zis ca sexul este un raspuns? Sexul este o intrebare. "Da" este raspunsul. (Woody Allen) --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
