Serghei Amelian wrote:

>On Wednesday 09 February 2005 14:21, Mihai Rusu wrote:
>[..]
>
>  
>
>>LOL. Stersul si crearea de fisiere are treaba cu drepturile care le are
>>acel user pe directorul care contine fisierul in consecinta si nu are nici
>>o treaba cu fisierul pe care se actioneaza. Din moment ce pe director
>>userul poate scrie, poate face ce vrea.
>>    
>>
>
>De fapt m-a intrigat ca poti sa stergi un fisier dar nu poti scrie in el si 
>nici nu poti sa faci chmod, chown, etc.
>  
>
poate fiindca stergerea presupune modificarea _folderului_ (pe care
userul are drepturi) pe cind celelalte operatii mentionate de tine
presupun modificari asupra fisierului insusi (pe care userul NU are
drepturi) ?



-- 
Cine a zis ca sexul este un raspuns? Sexul este o intrebare. "Da" este 
raspunsul. (Woody Allen)



--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui