On Wed, 2005-02-09 at 16:28, Tiberiu ATUDOREI wrote:
> Eu am instalat e-smith (bazat pe RedHat) pe un P200 in 2002-2003 fara 
> probleme.
> a detectat tot (inclusiv partitiile pe raid 1+0) si a mers impecabil.
> Sugestia mea e sa incerci o distributie mai 'server-oriented' 
Mandrake server oriented ?
Ce gluma buna :)

Problema lui e nu atit din cauza de gentoo - ci de configurare a lui.
Detin aici niste serverase pe care la un moment dat am avut nevoie sa
pun SLES , distributia "de server" a lui Suse. Pe care am cumparat-o, si
dupa 3 zile de parlamentari cu suportul tehnic al alora de la suse timp
in care mi s-au sugerat diverse chestii pentru a face driverul /modulul
care ar fi trebuit sa suporte controllerul scsi sa functioneze. Cum nici
una din chestiile sugerate de ei nu a functionat, in final au zis ceva
gen "ei bine, atunci inseamna ca modelul ala nu e suportat".

Solutia a fost sa pun gentoo pe masinile alea, si am reusit sa instalez
tot ce aveam nevoie.
Pentru informarea ta, kernelurile de gentoo sint in general cele mai
"fresh" si ai o sansa mult mai mare ca un kernel de gentoo sa-ti vada un
anume device in comparatie cu alte kerneluri. 
Nu fac apoligia gentoo-ului, insa argumentul asta cu pune "o distributie
server oriented" (si cu mandrake dat ca exemplu ) pentru o problema la
care este clar o gresala de instalare/configurare a userului este
absolut exploziv. (Adica bubuie de prostie).

Atita vreme cit omul a reusit sa instaleze aplicatii pe sistemul ala,
inseamna ca initial discul a fost vazut de sistemul de operare.
Ca dupa ce userul a modificat kernelul/lilo.conf nu mai merge asta e
alta problema, si se putea intimpla inclusiv cu distributiile "server
oriented".




--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui