On Wed, 2005-02-09 at 16:28, Tiberiu ATUDOREI wrote: > Eu am instalat e-smith (bazat pe RedHat) pe un P200 in 2002-2003 fara > probleme. > a detectat tot (inclusiv partitiile pe raid 1+0) si a mers impecabil. > Sugestia mea e sa incerci o distributie mai 'server-oriented' Mandrake server oriented ? Ce gluma buna :)
Problema lui e nu atit din cauza de gentoo - ci de configurare a lui. Detin aici niste serverase pe care la un moment dat am avut nevoie sa pun SLES , distributia "de server" a lui Suse. Pe care am cumparat-o, si dupa 3 zile de parlamentari cu suportul tehnic al alora de la suse timp in care mi s-au sugerat diverse chestii pentru a face driverul /modulul care ar fi trebuit sa suporte controllerul scsi sa functioneze. Cum nici una din chestiile sugerate de ei nu a functionat, in final au zis ceva gen "ei bine, atunci inseamna ca modelul ala nu e suportat". Solutia a fost sa pun gentoo pe masinile alea, si am reusit sa instalez tot ce aveam nevoie. Pentru informarea ta, kernelurile de gentoo sint in general cele mai "fresh" si ai o sansa mult mai mare ca un kernel de gentoo sa-ti vada un anume device in comparatie cu alte kerneluri. Nu fac apoligia gentoo-ului, insa argumentul asta cu pune "o distributie server oriented" (si cu mandrake dat ca exemplu ) pentru o problema la care este clar o gresala de instalare/configurare a userului este absolut exploziv. (Adica bubuie de prostie). Atita vreme cit omul a reusit sa instaleze aplicatii pe sistemul ala, inseamna ca initial discul a fost vazut de sistemul de operare. Ca dupa ce userul a modificat kernelul/lilo.conf nu mai merge asta e alta problema, si se putea intimpla inclusiv cu distributiile "server oriented". --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
