On Monday 28 February 2005 14:09, Mihai Rusu wrote: > On Mon, 28 Feb 2005, Mini Me wrote: > > Am facut un vpn intre trei locatii. Totul merge ok (pinguri intre > > computere, browsing, transfer). > > Problema este ca nu pot accesa din celelalte locatii decat printr-un > > "\\192.160.xx.xx" (win). > > Imi poate spune careva care ar fi solutia sa fie listate toate > > computerele in 'My Network Places'? Nu stiu daca e win related sau > > server related. > > Iti pui un samba undeva cu "wins server" = yes (nu trebuie share-uri pe el > sau altceva) si configurezi toate calculatoarele (prin dhcp sau manual) sa > aiba ca wins server acel samba. Apoi o sa apara toate si serviciile lor la > "My Network Places".
Poate vorbesc prostii, dar ca sa ocolesti necesitatea de a avea un WINS nu e suficient sa ai in fiecare locatie cate o "samba master browser" cu "remote sync" intre ele? N-ar mai trebui setat la toti clientii serverul WINS. -- Serghei. --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
