On Monday 28 February 2005 14:09, Mihai Rusu wrote:
> On Mon, 28 Feb 2005, Mini Me wrote:
> > Am facut un vpn intre trei locatii. Totul merge ok (pinguri intre
> > computere, browsing, transfer).
> > Problema este ca nu pot accesa din celelalte locatii decat printr-un
> > "\\192.160.xx.xx" (win).
> > Imi poate spune careva care ar fi solutia sa fie listate toate
> > computerele in 'My Network Places'? Nu stiu daca e win related sau
> > server related.
>
> Iti pui un samba undeva cu "wins server" = yes (nu trebuie share-uri pe el
> sau altceva) si configurezi toate calculatoarele (prin dhcp sau manual) sa
> aiba ca wins server acel samba. Apoi o sa apara toate si serviciile lor la
> "My Network Places".

Poate vorbesc prostii, dar ca sa ocolesti necesitatea de a avea un WINS nu e 
suficient sa ai in fiecare locatie cate o "samba master browser" cu "remote 
sync" intre ele? N-ar mai trebui setat la toti clientii serverul WINS.

-- 
Serghei.

--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui