On Mon, 28 Feb 2005 14:14:16 +0200, Serghei Amelian <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> On Monday 28 February 2005 14:09, Mihai Rusu wrote:
> > On Mon, 28 Feb 2005, Mini Me wrote:
> > > Am facut un vpn intre trei locatii. Totul merge ok (pinguri intre
> > > computere, browsing, transfer).
> > > Problema este ca nu pot accesa din celelalte locatii decat printr-un
> > > "\\192.160.xx.xx" (win).
> > > Imi poate spune careva care ar fi solutia sa fie listate toate
> > > computerele in 'My Network Places'? Nu stiu daca e win related sau
> > > server related.
> >
> > Iti pui un samba undeva cu "wins server" = yes (nu trebuie share-uri pe el
> > sau altceva) si configurezi toate calculatoarele (prin dhcp sau manual) sa
> > aiba ca wins server acel samba. Apoi o sa apara toate si serviciile lor la
> > "My Network Places".
> 
> Poate vorbesc prostii, dar ca sa ocolesti necesitatea de a avea un WINS nu e
> suficient sa ai in fiecare locatie cate o "samba master browser" cu "remote
> sync" intre ele? N-ar mai trebui setat la toti clientii serverul WINS.
> 
> --
> Serghei.

Configurasem WINS pe toate catre acelasi server, dar lipsea un element
in toata schema asta - s-ar parea ca de samba e vorba.
Va multumesc petru raspunsuri.

--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui