On Mon, 28 Feb 2005 14:14:16 +0200, Serghei Amelian <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > On Monday 28 February 2005 14:09, Mihai Rusu wrote: > > On Mon, 28 Feb 2005, Mini Me wrote: > > > Am facut un vpn intre trei locatii. Totul merge ok (pinguri intre > > > computere, browsing, transfer). > > > Problema este ca nu pot accesa din celelalte locatii decat printr-un > > > "\\192.160.xx.xx" (win). > > > Imi poate spune careva care ar fi solutia sa fie listate toate > > > computerele in 'My Network Places'? Nu stiu daca e win related sau > > > server related. > > > > Iti pui un samba undeva cu "wins server" = yes (nu trebuie share-uri pe el > > sau altceva) si configurezi toate calculatoarele (prin dhcp sau manual) sa > > aiba ca wins server acel samba. Apoi o sa apara toate si serviciile lor la > > "My Network Places". > > Poate vorbesc prostii, dar ca sa ocolesti necesitatea de a avea un WINS nu e > suficient sa ai in fiecare locatie cate o "samba master browser" cu "remote > sync" intre ele? N-ar mai trebui setat la toti clientii serverul WINS. > > -- > Serghei.
Configurasem WINS pe toate catre acelasi server, dar lipsea un element in toata schema asta - s-ar parea ca de samba e vorba. Va multumesc petru raspunsuri. --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
