Scoala romaneasca in forma in care este ea este o institutie laica. Nu vad 
pentru ce ar trebui sa existe simboluri religioase intr-o institutie laica. Iar 
orele de religie mi se pare normal sa fie ore optionale, alaturi de alte 
discipline cu caracter optional. Si spun aceste lucruri in conditiile in care 
copilul meu merge la scoala si chiar daca ar fi o disciplina optionala, eu i-as 
cere sa participe la ora de religie (pana cand si-ar spune copilul punctul de 
vedere, punct de vedere pe care va trebui sa-l accept chiar daca nu-mi va 
place).

Nu ma deranjeaza existenta simbolurilor religioase in scoli, dar logic gandind, 
pe baza principiilor de functionare a institutiilor laice ale statului modern, 
nu prea au ce cauta aceste simboluri acolo, cu atat mai mult cu cat sunt 
insemnele unei anumite religii oarecum excluzand alte religii. 


Si acum sper sa nu ma puneti la zid pentru indrazneala de a-mi exprima pozitia 
"minoritara" pe aceasta lista. Multumesc anticipat.

Andreia Moraru
Tg.-Mures


  ----- Original Message ----- 
  From: tolgs001 
  To: [email protected] 
  Sent: Thursday, November 16, 2006 12:50 PM
  Subject: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza


  florinlung wrote:

  >Evident ca discrimineaza icoanele. Elevii musulmani au 
  >la fel de mult dreptul la simbolurile religiei lor in 
  >scoli. De ce doamna directoare de la Cucuietii din Deal 
  >nu pune versete din Coran acolo unde mai demult statea
  >Ceausescu? Pentru ca s-ar simti penibil. Ei, asa se 
  >simte elevul evreu sau musulman sau ce-o mai fi el in 
  >scolile romanesti.

  Nu este adevarat. Madam directoare din Cucuietii din deal va
  pune crucea sau o icoana pentru ca astea fac parte din
  zestrea identitara a majoritatii covarsitoare a increngaturii
  umane care vietuieste de 1-2 milenii pe coclaurii respectivi.
  Nici in lumile celor doua religii suspomenite nu pune
  nimeni problema inlaturarii simbolurilor religioase 
  respective, numai si numai ca printre enoriasii respectivi
  mai umbla si element imigrant crestin sau element crestin
  care dauinuie p'acolo de circa 2000 de ani (NB: tot 
  Nordul Africii si tot Orientul Apropiat, cu intreg
  teritoriul Turciei de azi, au fost pana dupa hedjra
  Profetului tzari crestinate pana in maduva. Azi d'abia
  mai sufla niste comunitati crestine prin Irak, Siria,
  Turcia (acestea stiind si azi sa oficieze in limba arameica,
  limba care acu-s 2000 de ani era lingua franca a Orientului
  Apropiat) si Egipt, unde o majoritate imensa de musulmani
  tine sub presiuni o minoritate de (totusi) 8-9 milioane
  de crestini ortodoc$i zisi "copti" (care, pe langa araba,
  vorbesc un dialect al egiptenei antice, adica a limbii
  hamite a Egiptului de dinainte de arabizare).)

  >Ca sa nu mai pomenim de faptul ca trebuie pregatite scolile 
  >pentru infuzia de asiatici si africani care in cateva zeci 
  >de ani va schimba dramatic proportiile rasiale in Romania

  (1) Ce are de a face "rasa" cu credinta crestina? Crestinismul
  e internationalism per se: nu conteaza din ce trib face parte
  individul, ce pigmentatie tegumentara, capilara si la iris
  poseda.

  (2) Daca *si* in Romania creste elementul alogen ca urmare
  a fenomenelor migrationiste, de ce sa plecam de la premisa
  ca "trebuie" sa ne lepadam de identitate si sa adoptam 
  specificurile catorva nou veniti?!

  >chiar daca Gheorghita Lupului sau Floarea de
  >pe Saliste va intelege mai greu acest lucru

  E si normal sa inteleaga "mai greu": pt. ei e mai firesc sa-si
  pastreze specificul, identitatea, decat pentru dezradacinati.

  >in ciuda faptului ca ea va primi ajutor de somaj 
  >de la stat, iar chinezul fara cetatenie romana va
  >munci din greu pe un salariu de nimic.

  Care e legatura dintre leafa chinezului si simbolurile
  religioase ale Romanilor? (Iar Chinezul, daca salariul
  nu-i rentabil sau daca "partidu" nu-l strange cu u$a,
  nu se urneste catre Romania. Nici un popor nu s'apuca
  de umblat teleleu prin lume daca in vatra lui o duce ca
  in sanul lui Avram.)

  >Daca scolile renunta la icoane acum, atunci poate va 
  >fi mai ferita de fenomene gen Franta 

  Cata naivitate, d-le Lung!

  >vezi maghrebienii defavorizati sistematic care
  >rabufnesc periodic.

  Dumneata nu stii ca maghrebinii respectivi (care nu-s
  toti maghrebini, multi is de dincolo de Sahara), adica
  un numar f. mare dintre ei, o duc in Franta mai bine 
  decat 50% sau 75% din poporul roman din RO sub Ceasca,
  Iliescu, Constantinescu, Basescu.

  Ca lumea bastinasa se uita banuitor catre ei e o treaba;
  dar ca extrem de multi nu invata carte in scoli, ci se
  lasa atrasi de viata lumii interlope si de ce-i este
  aferent, e alta treaba, de o mie de ori mai relevanta
  in privinta cauzelor fenomenului. Blocoaiele alea care
  li le pune statul la dispozitie, ca sa domicilieze 
  civilizat, sunt initial de confort mai mare decat ceea
  ce cunoaste cetateanul roman obisnuit. Dar parligarii
  aia (care nu-s toti musulmani!), daca n'au educatie,
  daca au instincte mai puternice de... vandalism, fac
  din cartierele respective slums, in care si politia
  se aventureaza rar (totusi, in general, slums care arata
  mai bine decat alea din SUA, South Bronx and the like!).

  >Argumentelor vadimistice nu le vad nici o relevanta 
  >actuala, o spun cu toata parerea de rau.

  Dincolo de vadimisme si alte isme sforaitoare demagogice
  aiurea'n tramvai, exista aspecte reale de viata, aspecte
  crunte, care ameninta constant esafodajul statalitatii
  democrate, pluraliste, bazate pe cat mai multe drepturi
  pentru individ si minoritati. E mare pericolul cand...
  primitivismul (sunt constient de toate conotatiile
  cuvantului) patrunde, se lateste si, dupa o vreme, ajunge
  sa fie precumpanitor in societate.

  In afara de argumentul identitar, e si argumentul... etic:
  crestinismul (mai ales cel practicat azi) nu e ceva care
  sa bage groaza in oameni (precum niste isme, ca bolsevismul,
  fascismul si nazismul); nici nu-i prigoneste pe cei ce
  au alte conceptii despre lume (azi, Giordano Bruno, cel
  ce zicea ca sunt nu numai mai multe sisteme solare, ci si
  mai multe universuri, nu mai e ars pe rug, ci, dimpotriva,
  primit in audientza la Ratzinger tocmai din respect pentru
  eruditia lui de Giordano Bruno).

  In fine, argumentul estetic: apucati-va atunci, aidoma
  iconoclastilor, si distrugeti "zugraveala" lui Michelangelo
  din Capela Sixtina (scoateti din manualele pt. scolari 
  toate paginile cu poze color si alb-negru), sfarmati
  statuile lui David si Moise si dati cu tencuiala si peste
  picturile hieratice dupa canon bizantin facute de Parvu
  Mutu, precum si pe cele facute in sec. 19 de viitorul 
  mare pictor Nae Grigorescu. Scoateti troitzele si dati-le
  la valorificarea lemnului. 

  Last but not least: eliminati sursa de poluare fonica --
  clopotele bisericilor. (Si urcati muezinii in clopotnitze
  sa preamareasca pe Domnul prin mijloace naturale, guturale,
  si prin vocalize... maghrebine.) 

  Gheorghitzã a' Lupului
  [a' Lupului e porecla clanului meu patern]



   

Raspunde prin e-mail lui