In primul rand as vrea sa atrag si eu atentia asupra calitatii moderarii. In mod repetat au fost lasate pe lista mesaje ale lui Dicu Sava in care nu se respecta regulamentul listei. Sunt d.ex. insultate direct diverse categorii de persoane (in grup).
On 11/18/06, Arhitectura <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > Care canale stimate domn ? A mai ramas vr'un canal care nu e plin de "toate > cele" ? TV ofera ceea ce doresc consumatorii si oricum o icoana pe peretii clasei nu ar avea cum sa repare ce vad copiii la TV. Singurul lucru care ar "repara" asta ar fi niste educatori buni dar in locul acestora se prefera oferirea de surogate. > Si daca ii inchideti televizorul cu cheia credeti ca e atat de prost si nu > stie sa se duca la vecinul de la "6" ? > Chiar ca vorbim ca sa ne aflam in treaba ! Exact! Vorbiti ca sa va aflati in treaba. Pentru ca icoana din clasa nu rezolva faptul ca acel copil sta intr-un bloc de golani. > Nu deturnez nimic ! > Verificati domnia voastra arhiva liste si oripilarile vis-a-vis de "bat > clopotele si ma deranjeaza "! Pai deranjeaza! Eu vin obosit de la servici, adorm dupa 12 noaptea, ma scol la 6, macar duminica as vrea sa dorm ceva mai mult (ca de multe ori nici sambata nu scap) si in loc de asta, trebuie sa fiu trezit de clopote :( E poluare fonica. Nu ma mai mir ca sunt pline soselele de manelisti ale caror masini bubuie de zgomot, cu astfel de exemple de nerespectare a unor norme. > Adica noi suntem atat de prosti incat nu ne dam seama ca MAI INTAI este > vorba de "simboluri IN scoli", apoi PE cladiri, si la final o sa vreti sa ne > interziceti sa purtam crucea si sub camasa ! Eu n-am facut pe nimeni "prost" dar daca doriti Dvs. sa demonstrati ca sunteti... pe mine ma convingeti cu afirmatii precum cea de mai sus. Va autocomplimentati, dand de inteles ca ar exista vreo persoana interesata de camasa dvs. si cu atat mai mult ce (!) s-o mai fi afland si sub ea. > Stimate domn, domnia voastra sunteti tot atat de crestin, cat sunt eu > musulman ! Nu aveti calitatea morala sa judecati cat de "crestini" sunt altii! Sau daca vreti neaparat s-o faceti, mergeti la manastire! Dar sa-mi spuneti inainte unde, pentru ca sa n-o vizitez din greseala. > Corect. Numai niste prosti se pot gandi sa scoata crucile si icoanele din > scoli ! Insist ca moderatorul, daca vrea sa mai aiba credibilitate in aplicarea regulamentului, sa REFUZE pe viitor sa lase pe lista mesaje care contin astfel de afirmatii! Nu pot sa nu remarc in schimb ceea ce a mai sugerat cineva: ca niste indivizi marunti si frustrati ca nu mai pot sa "comande" nimanui s-au trezit acum, plictisiti ca nu mai stiu cui sa trimita "rapoarte" si "note", mari doritori sa le bage altora pe gat niste tarzii si disperate incercari de iertare a propriilor LOR pacate! > Sunteti o minoritate intelectuala, acum ati inteles ? Asta stiu, de regula marile inteligente sunt "minoritati intelectuale". > Pardon. Vreti sa fiti altfel decat toata lumea, ma rog, majoritatea lumii, > cotizati ! Eu nu vreau sa fiu "altfel" si nu aveti calitatea sa vorbiti in numele "majoritatii", ca nu v-am vazut nici in Parlament nici in vreun CL.! Cu toate astea chiar cotizez! Platesc taxe si impozite, din care sunt platiti preoti ca sa faca religie IN BISERICI si educatori ca sa faca educatie IN SCOALA. Cine vrea icoane in scoala, sa-si faca scoala pe langa BOR, catolicii de ce au fost in stare sa-si faca scoli si spitale? Cineva isi bate joc de impozitele platite de mine. > Iar BOR, oricata greata va face acest lucru, este o institutie NATIONALA ! NU este! NU e trecuta nici pe site-ul Presedintiei (www.presidency.ro), nici pe al Guvernului (www.gov.ro), nici pe al Parlamentului si in general pe nici un site care are lagatura cu administratia sau altceva "national". > Fara ea ori purtati fes, ori spuneati "spasiva". E treaba mea cum ma imbrac si cum vorbesc iar afirmatia de mai sus este unul din multele exemple de agresivitate a sustinatorilor BOR si care m-a convins ca ar fi necesar ca tot ce tine de BOR sa fie mai dat nitel la o parte, inca vreo 10 - 20 ani, pana cand acest gen de persoane agresive formate de ea invata ce-i aia "bun-simt". > Daca ati scrie mai stalcit mai ca as zice ca sunteti dl Bouleanu ! Cum sa ziceti una ca asta? Bouleanu sunteti dvs., cu o "spoiala" fals ortodoxa. Si va manifestati asa pentru ca doriti cu orice pret sa discreditati aceasta biserica. > Pai ce este eu_list ? Nu este lista de activisti ? > Sa avem pardon este lista NUMAI de activisti ! > De toate felurile, de la onegisti la marxisti ! Pai, bine ca v-ati declinat adevarata ocupatie! :-P > > Eu nu "insir pe net", scriu ca si Dvs. (care e adevarat ca "insirati", > > facand multe persoane sa-si puna mainile in cap si sa lase balta > > discutiile, cum probabil am s-o fac si eu). V-ati obisnuit sa folositi > > expresii cu conotatii insultatoare, lucru pe care il consider deosebit > > de urat. Daca as fi fost eu moderator, dispareati de mult de pe lista > > pentru ca in orice discutie interveniti calitatea acesteia scade brusc > > si dramatic. > > Sireacul de mine ! :) > Dar celelalte posturi care va atrag atentia ca scoaterea simbolurilor > ortodoxe din scoli este o manipulare, ce sunt ? Cel putin unii (cum ar fi Dl. "g") au argumentat politicos, cu bun-simt, n-au incercat sa insulte pe nimeni si au folosit argumente suficient de bune. > Noroc ca nu sunteti moderator ca ati fi ramas cu posturile de joburi si > anunturile de cursuri pe bani anuntate cu 2 zile inainte de tinerea lor ! Sunt destule persoane si discutii interesante pe lista si fara dvs. Pana acum vreo 2 ani, cand ati aparut, as putea spune ca lista avea o mai buna calitate. Asta se doreste a fi inca o atentionare catre moderator (ca nu respecta principiile enuntate la inscriere). Vasile

