In afara de faptul ca aceasta lege este  pentru parlamentarii romani un fel de 
a se spala pe maini  de responsabilitate si de a lasa decizia finala in  
interpretarea Inaltei Porti Imperiale UE, insasi absenta definitiei "abuzului" 
o face  total  ridicola.
   
  Parlamentul  Romaniei de frica presiunilor la urna venite din partea unor 
forte religioase a trecut dea valma legea care cu siguranta va fi contestata si 
eliminata printr-o deceizie  venita din afara Romaniei :)  
   
  Si sa nu uitam, sunt si  biserici care NU au acceptat si nu vor accepta 
niciodata  aceasta lege. Biserica Romana Unita cu Roma Greco Catolica fiind una 
din Bisericile care NU au agreat cu  textul acestei legi.
   
  Romani, alesii nostrii de la stanga la dreapta, intregul spectru 
politic,simplu  isi bat joc de natiumnea romana. 
   
  Vasile Bouleanu  .
   
  

Lucian Branea <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
            > > Insa, d-le Branea, de vreme ce se pare ca stiti bine ca, in 
apelul cu pricina, dl. Cernea a vrut sa exprime altceva decat ce a scris de 
fapt, n-ati vrea sa explicati dvs. in locul d-sale si care e varianta corecta?  
Ca, de fapt -- ca s-o dau iar pe gluma -- ar trebui sa aplicam un rationament 
de tipul "Tu crezi ce vezi, sau crezi ce-ti spun eu?" 


Domnule Dimofte, revin - caci, intre timp, au mai circulat mesaje pe tema si am 
avut si eu timp sa rascolesc prin arhiva [romania_eu_list].

Citez din cel mai recent mesaj 'pe tema' pe care l-am gasit, datind din 11 
octombrie 2006 
http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/message/38442  
> Un amendament la Proiectul de lege privind regimul cultelor ar putea limita 
> grav libertatea de exprimare si libertatea de constiinta in Romania. Anumite 
> carti, filme, spectacole tv, piese de teatru sau concerte rock vor putea fi 
> interzise sau cenzurate pe motiv ca ar ofensa simboluri religioase. 
   
  Aici este limpede ca accentul se pune pe abuzurile care ar putea fi generate 
de interpretarea 'ofensei' - cu toate ca definirea 'defaimarii' poate ridica 
probleme similare, dupa cum stim foarte bine din discutiile privind anumite 
articole din Codul Penal cu care ziaristii s-au luptat ani si ani de zile. 
  Comunicatul de mai sus al organizatiei Solidaritatea pentru libertatea de 
constiinta da si niste exemple, despre care eu cred ca pot fi extinse cu 
usurinta la, practic, orice situatie in care are loc o reificare / 
personalizare, ceea ar putea presupune o 'ofensa' pur si simplu implicita, prin 
'umanizarea' divinului... 
   
  
 
  

         


          www.homeloanexperts.com/expert/vasilebouleanu 





Raspunde prin e-mail lui