In afara de faptul ca aceasta lege este pentru parlamentarii romani un fel de
a se spala pe maini de responsabilitate si de a lasa decizia finala in
interpretarea Inaltei Porti Imperiale UE, insasi absenta definitiei "abuzului"
o face total ridicola.
Parlamentul Romaniei de frica presiunilor la urna venite din partea unor
forte religioase a trecut dea valma legea care cu siguranta va fi contestata si
eliminata printr-o deceizie venita din afara Romaniei :)
Si sa nu uitam, sunt si biserici care NU au acceptat si nu vor accepta
niciodata aceasta lege. Biserica Romana Unita cu Roma Greco Catolica fiind una
din Bisericile care NU au agreat cu textul acestei legi.
Romani, alesii nostrii de la stanga la dreapta, intregul spectru
politic,simplu isi bat joc de natiumnea romana.
Vasile Bouleanu .
Lucian Branea <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> > Insa, d-le Branea, de vreme ce se pare ca stiti bine ca, in
apelul cu pricina, dl. Cernea a vrut sa exprime altceva decat ce a scris de
fapt, n-ati vrea sa explicati dvs. in locul d-sale si care e varianta corecta?
Ca, de fapt -- ca s-o dau iar pe gluma -- ar trebui sa aplicam un rationament
de tipul "Tu crezi ce vezi, sau crezi ce-ti spun eu?"
Domnule Dimofte, revin - caci, intre timp, au mai circulat mesaje pe tema si am
avut si eu timp sa rascolesc prin arhiva [romania_eu_list].
Citez din cel mai recent mesaj 'pe tema' pe care l-am gasit, datind din 11
octombrie 2006
http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/message/38442
> Un amendament la Proiectul de lege privind regimul cultelor ar putea limita
> grav libertatea de exprimare si libertatea de constiinta in Romania. Anumite
> carti, filme, spectacole tv, piese de teatru sau concerte rock vor putea fi
> interzise sau cenzurate pe motiv ca ar ofensa simboluri religioase.
Aici este limpede ca accentul se pune pe abuzurile care ar putea fi generate
de interpretarea 'ofensei' - cu toate ca definirea 'defaimarii' poate ridica
probleme similare, dupa cum stim foarte bine din discutiile privind anumite
articole din Codul Penal cu care ziaristii s-au luptat ani si ani de zile.
Comunicatul de mai sus al organizatiei Solidaritatea pentru libertatea de
constiinta da si niste exemple, despre care eu cred ca pot fi extinse cu
usurinta la, practic, orice situatie in care are loc o reificare /
personalizare, ceea ar putea presupune o 'ofensa' pur si simplu implicita, prin
'umanizarea' divinului...
www.homeloanexperts.com/expert/vasilebouleanu