Domnule Stefan, de unde stim noi ce-a facut omul ala? Cum puteti posta o
poveste atat de incompleta si sa va asteptati sa ne cutremure sufletele? De
ce nu ne spuneti, dupa ce a fost sarac lipit pamantului impreuna cu 9 frati
si s-a ridicat prin munca, ce-a facut comandorul in chestiune de a fost
condamnat la puscarie? 

 

 

Amana S. Ferro

 

Chiar citeam in Romania Libera amintirile unei doamne despre socrul ei.
Acesta, fusese magistrat in marina, avea titlul de comandor, de origine
sociala taraneasca (familie de 10 copii saraci lipiti pamantului) dar care
prin munca s-a ridicat. A fost una din victimele represiunii. Judecat
intr-unul din procesele criminalilor de razboi, a stat la zdup 16 ani. A
iesit o leguma. Acele procese practic au decimat armata si fortele
coercitive ale statului Romania. Acuzatii au fost cu totii etichetati drept
antisemiti.

Raspunde prin e-mail lui