In ce tara traim? Ce tara e asta, in care guvernantii corupti dipsun dupa bunul
lor plac de patrimoniul natural al capitalei? Este rusinos. Eu nu mai recunosc
tara asta. In 2003 am plecat din Romania si m-am intors aproape doi ani mai
tarziu. Eram in permanenta la curent cu ceea ce se intampla in tara, insa
credeam ca ziarele si posturile TV exagereaza. Insa, din pacate, la intoarcerea
in tara, am constatat cu uimire ca de fapt sursele pe care le consultam nu
exagerau absolut deloc...chiar din contra! Cand am ajuns in Bucuresti, nu am
mai recunoscut orasul. Nu pot sa cred ca partidele de dreapta au reusit sa
distruga tara asta in atat de putin timp. Lucrurile stateau cu totul altfel in
timpul guvernarii PSD si sunt sigura ca si romanii se caiesc pentru greseala pe
care au comis-o in 2004. Romania are nevoie de o guvernare de stanga! Primul
lucru pe care trebuie sa-l faca romanii pentru a indrepta eroarea de acum 3 ani
este sa voteze candidatii PSD la europarlamentare.
Urmatoarele etape ar fi in 2008, respectiv 2009.
Va multumesc!
Romania News <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Videanu ii da in judecata pe consilierii municipali
http://www.romanialibera.ro/a110238/videanu-ii-da-in-judecata-pe-consilierii-municipali.html
Consilierii municipali vor trebui sa plateasca, incepand de saptamana
viitoare, cand expira termenul legal convenit cu omul de afaceri Costica
Constanda, daune morale in valoare de peste 17 milioane euro, deoarece nu au
adoptat, joi, proiectul de hotarare privind schimbul de terenuri pentru Parcul
Bordei.
"CGMB este cel care are o potentiala obligatie fata de Costica Constanda. Este
treaba lor cum si-o rezolva, eu incerc prin serviciul de specialitate sa
asiguram asistenta tehnica pentru acest caz", a afirmat primarul
general Adriean Videanu, la sedinta consilierilor municipali.
Edilul-sef a aratat ca, la solicitarea consilierilor, a propus retragerea de pe
ordinea de zi a sedintei a proiectului de hotarare privind atribuirea lui
Constanda a terenului din spatele Palatului Victoria in compensatie pentru
Parcul Bordei, pentru a putea incepe constructia unui imobil.
Adriean Videanu a avertizat, in contextul obligativitatii de plata a daunei
catre Constanda, ca, in termen de 24 de ore, ii va actiona in instanta pe
consilieri pentru a recupera paguba, imediat dupa ce conturile municipalitatii
vor fi executate in acest sens.
"Este posibil ca domnul Constanda sa ceara chiar de luni executarea pentru
recuperarea daunelor si atunci vreau sa-i vad pe consilieri cum o sa plateasca
in solidar aceasta suma. Va anunt public ca in 24 de ore ma voi indrepta
impotriva tuturor consilierilor pentru a recupera banii", a spus Videanu.
Primarul general a informat ca, in momentul de fata, s-a constituit la Primaria
Capitalei o garantie, iar Constanda, in mod legal, va putea executa suma de
peste 17 milioane euro stabilita de instanta ca dauna morala.
"Voi ataca institutia CGMB, cei care nu sunt vinovati o vor demonstra in
instanta, iar cei care sunt vinovati vor trebui sa plateasca", a mai spus
Videanu.
Potrivit acestuia, retragerea sumei respective nu va afecta major derularea
lucrarilor incepute in Capitala, pentru ca "anvergura acestora este mult prea
mare".
El a subliniat, insa, ca orice ban public este important si va incerca sa
recupereze de la consilierii municipali daunele pana la ultimul eurocent.
Voteaza
Vezi rezultatele
Articol citit de 1.089 vizitatori
http://www.romanialibera.ro/a110238/videanu-ii-da-in-judecata-pe-consilierii-municipali.html
CRISTIAN: Videanu si Basescu impreuna cu amicul lor Constanda
Vineri, 02 Noiembrie 2007 08:42
Ar trebui cercetati de DNA in cazul afacerii Bordei. Asta in cazul ideal in
care Morar si tulusul sau ar avea...
Horea: Basescu e vinovat
Vineri, 02 Noiembrie 2007 01:37
Eu l-as da in judecata pe Basel. El a scos parcul din proprietatea publica a
statului si l-a introdus in...
vasile:
Joi, 01 Noiembrie 2007 23:34
Videne ni ti-a iesit ce doreai???Ai planuit cu Costelus sa impartiti si sa
trageti pe banii statului?? Daca...
Whos the fuck is costica asta ?: sa lase parcurile in pace !
Joi, 01 Noiembrie 2007 22:48
altfel la puscarie cu el !
---------------------------------
Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo!
Answers.
__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com