In ce tara traim? Ce tara e asta, in care guvernantii corupti dipsun dupa bunul 
lor plac de patrimoniul natural al capitalei? Este rusinos. Eu nu mai recunosc 
tara asta. In 2003 am plecat din Romania si m-am intors aproape doi ani mai 
tarziu. Eram in permanenta la curent cu ceea ce se intampla in tara, insa 
credeam ca ziarele si posturile TV exagereaza. Insa, din pacate, la intoarcerea 
in tara, am constatat cu uimire ca de fapt sursele pe care le consultam nu 
exagerau absolut deloc...chiar din contra! Cand am ajuns in Bucuresti, nu am 
mai recunoscut orasul. Nu pot sa cred ca partidele de dreapta au reusit sa 
distruga tara asta in atat de putin timp. Lucrurile stateau cu totul altfel in 
timpul guvernarii PSD si sunt sigura ca si romanii se caiesc pentru greseala pe 
care au comis-o in 2004. Romania are nevoie de o guvernare de stanga! Primul 
lucru pe care trebuie sa-l faca romanii pentru a indrepta eroarea de acum 3 ani 
este sa voteze candidatii PSD la europarlamentare.
 Urmatoarele etape ar fi in 2008, respectiv 2009.
   
    Va multumesc! 

Romania News <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
              Videanu ii da in judecata pe consilierii municipali
  
http://www.romanialibera.ro/a110238/videanu-ii-da-in-judecata-pe-consilierii-municipali.html
   
     
  Consilierii municipali vor trebui sa plateasca, incepand de saptamana 
viitoare, cand expira termenul legal convenit cu omul de afaceri Costica 
Constanda, daune morale in valoare de peste 17 milioane euro, deoarece nu au 
adoptat, joi, proiectul de hotarare privind schimbul de terenuri pentru Parcul 
Bordei.

"CGMB este cel care are o potentiala obligatie fata de Costica Constanda. Este 
treaba lor cum si-o rezolva, eu incerc prin serviciul de specialitate sa 
asiguram asistenta tehnica pentru acest caz", a afirmat primarul


  general Adriean Videanu, la sedinta consilierilor municipali.

Edilul-sef a aratat ca, la solicitarea consilierilor, a propus retragerea de pe 
ordinea de zi a sedintei a proiectului de hotarare privind atribuirea lui 
Constanda a terenului din spatele Palatului Victoria in compensatie pentru 
Parcul Bordei, pentru a putea incepe constructia unui imobil.

Adriean Videanu a avertizat, in contextul obligativitatii de plata a daunei 
catre Constanda, ca, in termen de 24 de ore, ii va actiona in instanta pe 
consilieri pentru a recupera paguba, imediat dupa ce conturile municipalitatii 
vor fi executate in acest sens.

"Este posibil ca domnul Constanda sa ceara chiar de luni executarea pentru 
recuperarea daunelor si atunci vreau sa-i vad pe consilieri cum o sa plateasca 
in solidar aceasta suma. Va anunt public ca in 24 de ore ma voi indrepta 
impotriva tuturor consilierilor pentru a recupera banii", a spus Videanu.

Primarul general a informat ca, in momentul de fata, s-a constituit la Primaria 
Capitalei o garantie, iar Constanda, in mod legal, va putea executa suma de 
peste 17 milioane euro stabilita de instanta ca dauna morala.

"Voi ataca institutia CGMB, cei care nu sunt vinovati o vor demonstra in 
instanta, iar cei care sunt vinovati vor trebui sa plateasca", a mai spus 
Videanu.
Potrivit acestuia, retragerea sumei respective nu va afecta major derularea 
lucrarilor incepute in Capitala, pentru ca "anvergura acestora este mult prea 
mare". 

El a subliniat, insa, ca orice ban public este important si va incerca sa 
recupereze de la consilierii municipali daunele pana la ultimul eurocent.


  
  
  
  
      Voteaza
             
    Vezi rezultatele 
  Articol citit de 1.089 vizitatori

  
  
  
http://www.romanialibera.ro/a110238/videanu-ii-da-in-judecata-pe-consilierii-municipali.html
   
    

  CRISTIAN: Videanu si Basescu impreuna cu amicul lor Constanda
  Vineri, 02 Noiembrie 2007 08:42
  Ar trebui cercetati de DNA in cazul afacerii Bordei. Asta in cazul ideal in 
care Morar si tulusul sau ar avea...
  
  Horea: Basescu e vinovat
  Vineri, 02 Noiembrie 2007 01:37
  Eu l-as da in judecata pe Basel. El a scos parcul din proprietatea publica a 
statului si l-a introdus in...
  
  vasile: 
  Joi, 01 Noiembrie 2007 23:34
  Videne ni ti-a iesit ce doreai???Ai planuit cu Costelus sa impartiti si sa 
trageti pe banii statului?? Daca...
  
  Whos the fuck is costica asta ?: sa lase parcurile in pace !
  Joi, 01 Noiembrie 2007 22:48
  altfel la puscarie cu el !
    
---------------------------------
  Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo! 
Answers.   

                         

 __________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

Raspunde prin e-mail lui